Proč vznikla lesnická profese?

Anketa Lesnické práce – I. díl

Mezi čtenáři Lesnické práce se jistě najdou osobnosti z nejrůznějších oblastí lesního hospodářství, lidé různého věku, vzdělání a zaměření. Všech se ale týkají následující otázky, které se zdají být sice vágní, ale nalézt odpověď na ně nemusí být tak jednoznačné a jednoduché. Nepochybně souvisí s poměrně častým názorem, že lesnictví je v současnosti v krizi... Prostřednictvím e-mailů a diskusního fóra na Silvariu jsme se snažili oslovit co nejširší okruh lesníků ve snaze zmapovat názory na toto téma. Odpovědí (ať už myšlených vážně či s nadsázkou) se sešlo hodně a proto je rozdělíme do více čísel LP.

-Jaký byl v minulosti důvod ke vzniku lesnické profese?

-Jak je tomu v současnosti? Jsou důvody stejné, nebo došlo k nějakému posunu?

 

Ing. Jan Jeniš (VLS, s. p.)

- Důvodem byl reálný pohled osvícených panovníků a vlastníků lesa na ničení lesa a na primitivní hospodaření v něm, dále potřeba zamezení pustošení lesů a zabezpečení trvalého užitku z nich.

-Tak jako ve všech sférách vývoje společnosti, tak i zde došlo k výraznému posunu. Státní lesnická politika je postavena na trvale udržitelném hospodaření v lesích. Lesní hospodář většinou není přímo vlastníkem lesa, je však odpovědný za to, aby hospodařil v souladu s přírodními zákonitostmi. Zároveň musí vytvářet hodnoty a výsledky, které po něm vlastník lesa požaduje. Tyto axiomy limitují práci každého lesního hospodáře. A právě z tohoto důvodu je role lesníka jako komplexně vzdělaného lesního hospodáře nezastupitelná.

 

Ing. Ivo Klimša (Biocel Paskov)

-Lesnické profese vznikly na základě potřeby vlastníka lesa zajistit co nejlepší obhospodařování lesa. Specifika pěstování a udržování lesa si vyžádala odbornost pro všechny činnosti v lese a tak mohlo být dosaženo co největšího užitku z lesa.

-V současné době jsou všechny lesnické profese postaveny na základě teoretických znalostí získaných studiem na odborných školách. Lesnické profese jsou daleko náročnější na zvládnutí složité techniky. Míra využití lesnických profesí k obhospodařování lesa je stanovena lesním zákonem, jehož dodržování je v lesních porostech důkladně kontrolováno.

Je kladen daleko větší důraz na co největší zpeněžení vytěženého dřeva. Všechny činnosti v lese musí směřovat k dosažení trvale obnovitelného obhospodařování lesa.

Z důvodu zhoršování životního prostředí musí být v současné době věnována důsledná péče právě ochraně lesa před různými kalamitami.

 

Prof. Vilém Podrázský (FLE ČZU v Praze)

-Lesnické povolání se vyvíjelo po dlouhá staletí a tento proces není stále ukončen. V první fázi to byla funkce královských (šlechtických, městských) hajných, kteří chránili les před těžbou, nadměrnou exploatací, pastvou a pytláctvím. Les se sice obnovoval „přirozeně“, ale hajní mu vytvářeli podmínky. Funkce myslivců byla nabalována souběžně.

-Moderní lesnictví (od 17. a 18. století) vzniklo na základě toho, že dosavadní hospodaření a vůbec využívání přírodních (včetně lesních) zdrojů nebylo trvale udržitelné. Vzniklo jako odpověď na hlubokou surovinovou a energetickou krizi a kolaps krajiny v důsledku nadměrného využívání na počátku novověku. Tuto krizi pomohlo zdárně vyřešit a nastolilo požadavek trvalé udržitelnosti, včetně technického zajištění. Později se lesnictví stalo garantem správy a obhospodařování přírodních (obnovitelných) zdrojů a rozvoje venkovských oblastí.

Jak z předešlého vyplývá, důvody pro udržování lesnictví jako svébytného oboru se stále mění a bylo by chybou na to nereagovat (tuto chybu však systémově děláme).

Jsou možné dva směry vývoje: první spočívá v omezení lesnictví na produkci dřeva a službu majiteli lesa. Tento názor dosti přežívá ve společnosti a je některými skupinami pseudovědců (většinou přírodovědeckého – biologického) zaměření vytvářen. Druhou možností je rozvoj lesnictví jako komplexního oboru, zahrnujícího opět, jako v době českých králů, integrovanou péči o obnovitelné zdroje (vývoj probíhá ve spirále, doufejme).

 

Vladislav Filipenský (student LDF MZLU)

-Povolání lesníka vzniklo z původního povolání lovčího (hajného), který měl za úkol chránit zvěř i její životní prostředí. Právě z těchto lidí se posléze rekrutoval i lesnický personál, který měl za úkol vedle myslivosti i les pěstovat za účelem produkce kvalitní dřevní hmoty.

-V dnešní době se lesníci spíše potýkají se zajištěním bezpečnosti a kvality dřevní produkce, která je ohrožována různými kalamitami, ale také imisemi a degradací půd.

Dalším významným posunem v lesnictví je příklon k trvale udržitelnému a přírodě blízkému hospodaření, což je způsobeno také určitou společenskou poptávkou.

 

Ing. Jiří Kořínek (ČAPLH)

Osvícení majitelé lesů si uvědomili, že v jejich službách je významná skupina ozbrojených a dobře vycvičených myslivců, která by se z nedostatku jiných aktivit mohla začít zabývat myšlenkou na nějakou revoluční činnost. Proto jim doporučili, aby začali objímat stromy – a to byl začátek lesnictví.

 

Pozn. red.: Odpovědi jsou kráceny.

Pokud se i vy chcete přidat se svou odpovědí, zašlete ji na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či se zapojte do e-diskuse na www.silvarium.cz.

Připravila Veronika Kmínková

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.