ÚVODNÍK 4/2006
Ing. František Dejnožka - ředitel Hradecké lesní a dřevařské společnosti, a.s., člen redakční rady LP
Vážení a milí čtenáři,
trh se dřevem přináší lesnímu hospodářství rozhodující výnosovou položku příjmu. Každý lesní majetek musí řešit situaci vlastního financování. Samozřejmě jsou lesní majetky, které nemají finance a starosti s nimi spojené jako prioritní, nicméně finance jsou vždy neopomenutelným fenoménem i u těchto subjektů. Jestliže je tedy nutno se intenzivně zabývat finanční problematikou, pak se ve většině případů nevyhneme spojitosti lesního majetku s trhem dřívím.
Z těchto důvodů je vždy příznivá zpráva o zamýšleném investičním záměru do zpracování dřevní hmoty, zejména tehdy, kdy se bude nová kapacita nacházet v teritoriu České republiky. V budoucnu se budou čím dál více na ceně dřeva podílet náklady na dopravu. Vybudováním zpracovatelských kapacit v blízkosti lesních majetků vzniká diferenciální renta, kdy část z ceny není spotřebována na dopravu. Investice do zpracování jsou vždy obrovské, například vybudování celulózky stojí investory 12–14 mld. Kč. Jistě netřeba zdůrazňovat, že investorů je třeba si vždy vážit.
Při podpoře investic je nutno ale přesně vědět, jaká je celková bilance zdrojů proti kapacitě zpracování a pro případnou disproporci přijmout opatření. Aktuální téma těchto dnů je, zda těžební možnosti dostačují dnešním a budoucím kapacitám, to je zpracování pilařské hmoty, vlákninového dříví, popřípadě kapacitě na zpracování biomasy.
První možností je průchodnost navýšení těžeb, na které se bude intenzivně pracovat, další variantou řešení je využití dnešního potenciálu, což je např. zkrácení obmýtí, zvýšení intenzity výchovných zásahů apod. To bude jistě tématem pro odbornou lesnickou veřejnost při hledání východiska.
V poslední řadě je vždy možnost využití rychlého nástroje, a tím je případný import dřevní hmoty z okolních států.