Můžeme očekávat povolební změny v lesnictví?
Následující text navazuje na článek z čísla 4/06 „Do jakých rukou svěříme rozvoj venkova?“ Tak jako v předchozím článku na otázky odpovídá za ČSSD paní Zoja Hušková, KDU-ČSL pan Jan Gruza, KSČM pan Pavel Kováčik, ODS pan Jiří Papež, SNK-ED pan Radim Perlín, SZ pan Tomáš Havlíček a za US-DEU pánové František Pelc a Josef Vozka.
- Jak se podpora lesního hospodářství projeví ve Vašem volebním programu?
ČSSD: Považujeme politiku venkova a s ním spojené zemědělství, lesnictví, vodní hospodářství, ale i péči o venkovskou krajinu za jeden z pilířů naší politiky. Body jedna a dva jsou součástí našeho volebního programu.
KDU-ČSL: V našem volebním programu je pojato lesní hospodářství v obecnější rovině s akcentem na trvale udržitelné hospodaření. Hlásíme se tím k naplňování závěrů Ministerské konference konané v roce 1993 v Helsinkách. Česká republika byla jednou ze signatářských zemí. Tato konference ve své Rezoluci H 1 shrnula obecné zásady trvale udržitelného hospodaření v lesích Evropy. Trvale udržitelné hospodaření definovala jako správu a využívání lesů a lesní půdy takovým způsobem a v takovém rozsahu, které zachovávají jejich biodiverzitu, produkční schopnost a regenerační kapacitu, vitalitu a schopnost plnit v současnosti i budoucnosti odpovídající ekologické, ekonomické a sociální funkce na místní, národní a globální úrovni, a které tím nepoškozují ostatní ekosystémy. Uvědomujeme si, že pokud jde o uplatňování zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích, nejsme na úplném začátku. Zejména s. p. LČR vyhlásil trvale udržitelné hospodaření v lesích jako svůj program. Jde nám o to, aby se pod rouškou vyhlašování různých „potenciálů“ na zásady trvale udržitelného hospodaření v lesích nezapomínalo, protože právě hospodaření tímto způsobem nám tyto potenciální možnosti vytvořilo.
KSČM: Vyváženost produkčního a mimoprodukčního významu lesa se v hospodářské kapitole inzeruje větou: “Vedle hospodářských monokultur podporovat také výsadbu porostů druhově pestřejších.” Podpora myslivosti je pak zdůrazněna v kapitole o zemědělství.
ODS: Projeví se to zahrnutím lesnické problematiky do celkového chápání a pojetí venkovské politiky, kde hraje lesní hospodářství důležitou součást našeho programu pro venkov. Lesnictví se pak samozřejmě prolíná všemi kapitolami venkovské části programu ODS, tedy oblasti legislativní a administrativní, i ve vlastní politice venkova. Hospodaření v lesích je i součástí jednotlivých programových priorit pro venkov, kterými jsou:
- modernizace zemědělských farem a usedlostí a podpora nejmodernějších technologií v oblasti zpracování zemědělských surovin a dřeva;
- změna struktury krajiny;
- kvalita života na venkově.
SNK ED: Volební program SNK Evropských demokratů v části „Kvalitní život občanů“ zdůrazňuje mimo jiné v kapitole Šetrná politika pro město a venkov jako jeden z cílů i ochranu volné krajiny před nadbytečným územním rozvojem a samostatná část programu je věnována podpoře venkova a diverzifikace ekonomických aktivit na venkově.
SZ: Chceme zvýšit podíl přirozené druhové skladby lesů i jejich prostorové rozrůzněnosti a podíl přírodě blízkých obnovních a pěstebních postupů, zachovat a stabilizovat drobné přírodní a historické prvky v lesích (přírodní toky, prameniště a studánky, luční enklávy, doupné stromy, smírčí či hraniční kameny apod.) a podporovat další mimoprodukční funkce lesů, včetně udržitelných forem turismu. Měl by se zvýšit i podíl mrtvé dřevní hmoty ponechané v lesích. Budeme prosazovat trvale udržitelné hospodaření zapojením státních lesů do prestižního systému certifikace lesů a produkce dříví FSC. Lesy ve zvlášť chráněných územích (v případě chráněných krajinných oblastí jejich I. a II. zón) mají být zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení, s režimem zapracovaným do oblastních plánů rozvoje lesů a závazných ustanovení lesních hospodářských plánů a osnov.
Budeme se zasazovat o narovnání lesních dotací. Stát často paradoxně dotuje nešetrné lesní hospodaření. Patrně nejzávažnějším případem jsou dotace na zalesňování, umožňující za peníze daňových poplatníků financovat další výsadbu smrčin v místech, kam vůbec nepatří. Budeme podporovat výraznější odstupňování míry finančních podpor podle míry omezení klasického hospodaření v lesích a prosazovat obnovu lesa pomocí původních melioračních a zpevňujících dřevin tak, aby v roce 2010 dosáhlo v obnovovaných lesních porostech jejich zastoupení alespoň 50 %. Navrhneme program přírodě blízkých lesů a luk v nivách řek a potoků pro jejich mimořádný ekologický a protipovodňový význam. Podpoříme přeřazení palivových produktů z biomasy (brikety, pelety) do snížené sazby DPH. Chceme také snížit toleranci k nezákonným velkým holosečím a zvýšit kontrolu hospodaření všech vlastníků v lesích i postih různých těžeb a poškození nezpůsobovaných vlastníky. Rovněž budeme podporovat změnu mysliveckého zákona a jeho prováděcích vyhlášek ve prospěch postupného zajišťování rovnováhy mezi lesními ekosystémy a stavy zvěře v přírodě.
US-DEU: Budeme podporovat pouze pěstování a obnovu přírodě blízkých a ekologicky stabilních lesů s vysokou přirozenou a prostorovou rozmanitostí. Ve smyslu toho změníme i obsah státní zakázky na hospodaření v lesích obecně a zejména v lesích státních. Pro soukromé vlastníky a obce k tomu připravíme více adresné podpůrné programy. Nemusí se měnit objem těžby dřeva, ale celkový koncept obhospodařování lesa ano.
Program US-DEU v žádném případě roli venkova, zemědělství a lesů neopomíjí, naopak věnuje těmto okruhům velký prostor a stanoví i cíle, kterých bychom chtěli dosáhnout. Velmi stojíme například o založení celoevropského výzkumného centra udržitelného rozvoje, které by mělo mít sídlo v Praze, a které by rozvíjelo teorii a aplikovaný výzkum sociálních, ekologických a ekonomických aspektů rozvoje společnosti. Jeho činnost by se měla soustředit nejen na Evropu, ale i na vybrané rozvojové země. Hlásíme se k ochraně evropského přírodního dědictví. Zlepšíme zajištění péče o naše chráněná území přírody, rozvineme soustavu evropsky významných chráněných území Natura 2000 a územní systém ekologické stability krajiny. Uchování hodnotného a atraktivního přírodního prostředí nejen chráněných území budeme pojímat jako jeden z předpokladů dlouhodobé ekonomické prosperity hospodářsky marginálních regionů.
- Proč by měli majitelé lesa, lesníci ve státní službě, majitelé a zaměstnanci lesních akciových společností, dřevozpracujících podniků, lesničtí výzkumníci, pedagogové a studenti volit právě Vaši politickou stranu?
ČSSD je stranou, která prosazuje rovné příležitosti pro velké i malé podnikatele, prosazuje trvalost produkce lesů a brání zavádění všech forem hospodaření, umožňujících kořistění z lesů a prosazuje hradit újmy, které vlastníkům vznikají při poskytování funkcí lesů pro celospolečenské užívání. Je to komplexně demokratický přístup ke všem skupinám participujícím na produkčně výrobních procesech spojených s lesním hospodářstvím. Je to program umožňující další trvalý rozvoj lesního hospodářství jako nositele společenských hodnot i v oblasti ochrany přírody a životního prostředí.
KDU-ČSL je konzervativní křesťansko-demokratická strana a koncepce, k níž se hlásí, uznává základní význam práv a svobod, včetně práv majetkových, zdůrazňuje však jejich hlubší založení v lidské osobě a hodnotách. Uznává rovněž nezbytnost solidarity, proto se hlásí k principům sociálně-tržního hospodářství založeného na soukromém vlastnictví a volném trhu. Jsme tedy stranou, vyznávající tradiční, dosud platné hodnoty. Myslím si, že správný lesník by měl být také do určité míry konzervativní, v tom dobrém slova smyslu. Je to proto, že při obhospodařování lesa není místo na krátkodobé experimenty. V lese není vhodné podléhat různým módním vlnám. Vždyť to, co jedna generace vysází, až pátá sklízí. Právě dlouhá produkční doba nás musí vést k obezřetnosti.
Celá naše strana si váží poctivé práce všech, kteří se přičinili o evropskou, ne-li světovou, úroveň českého lesnictví, ať je to lesník, pracovník hospodářské úpravy či státní správy, výzkumník nebo pedagog. Dnešní studenti mají na co navazovat a proto by jednou měli převzít štafetu a naše lesnictví dále rozvíjet.
V otázce jsou zmíněni pouze majitelé a zaměstnanci akciových společností. Já bych chtěl říci, že bychom neměli zapomínat ani na podnikatele podnikající jako fyzické osoby a na malé a střední firmy, které rovněž podnikají v lesním hospodářství. Plně si uvědomujeme, že malé a střední podnikatelské subjekty jsou hybnou silou rozvoje ekonomiky a proto by mělo být naprostou samozřejmostí, abychom jim vytvářeli podmínky pro jejich vznik a úspěšný rozvoj. V lesním hospodářství vidím prostor pro vznik malých a středních firem, které podnikají v místě a poskytují tak pracovní příležitosti tamějším obyvatelům.
Dřevozpracující podniky potřebují pro své podnikání hlavně surovinu a tou je samozřejmě dříví. Naším cílem je, aby právě naše domácí dřevozpracující podniky byly zpracovateli českého dříví, které potom bude dále prodáváno ve výrobcích s přidanou hodnotou, kterou do nich vloží. V neposlední řadě je to i o pracovních příležitostech, které tím vznikají.
Vnímáme problémy pracovníků státní správy, jak obtížně se jim vymáhá právo v případě různých nezákonností v lese. Mám tím na mysli zejména nezákonné těžby. Zde vidíme jako možnou cestu k sjednání nápravy úzkou spolupráci s orgány majícími v kompetenci ochranu životního prostředí.
KSČM: Právě proto, co uvádím v předchozím textu, a také proto, že se podle těchto priorit také ve sněmovně i ve výborech poslanci za KSČM také skutečně chovají; tedy protože jsme spolehliví.
ODS: Protože naše politika pro venkov je konkrétní a jasně definuje své základní cíle a priority. Protože neznám rozsahové možnosti své odpovědi, doporučuji podívat se na www.jiripapez.cz, kde je vše.
SNK ED představují politickou stranu, která je schopna přinést změnu do současného politického prostředí, s důrazem na odstranění korupce, zvýšení informovanosti občanů o jednotlivých rozhodovacích procesech. Ve všech svých programových dokumentech důsledně vycházíme z konceptu udržitelnosti prostředí a aktivit a současně omezujeme nadbytečné byrokratické zásahy státu do svobodného podnikání.
SZ: Strana zelených je moderní stranou prosazující trvale udržitelný život na venkově a chránící kulturní a přírodní hodnoty naší země. Lesy a hospodaření v nich jsou pro nás přirozenou prioritou. Nabízíme se přitom nejen jako tradičně ekologicky zaměřená politická strana, ale i jako strana s univerzálním přístupem postaveným na takových hodnotách jako jsou zodpovědnost (všeobecně uplatňovaný prvek), poctivost (mravní příkaz) a důslednost (v těch situacích, kdy kompromisy ztrácejí smysl). Náš program není postaven na radikálních ekologických dogmatech, jak je nám někdy podsouváno. Chceme být a jsme alternativou pro ty voliče, kteří ztratili důvěru v současné parlamentní strany. Vývoj preferencí v poslední době přitom jasně naznačuje, že hlas pro Stranu zelených nebude hlasem ztraceným.
US-DEU: Protože naše představa obhospodařování lesa je dlouhodobě udržitelná a plní vyváženě nejpodstatnější ekologické a ekonomické funkce v moderním pojetí. Prohlubovat rozpory mezi ekologickými funkcemi a ekonomickým významem lesa je totiž krátkozraké.
Především pak proto, že principy směřování cílů, kterých chceme dosáhnout, souvisejí se začleněním a naší podporou účasti veřejnosti na ochraně životního prostředí. Kvalitně informovaný a svobodný občan musí mít možnost říci svůj názor k problému, a je-li tento racionální a v souladu s právními předpisy, musí být tento názor při veškerém veřejném rozhodování zohledněn. Zpřehledníme pravidla účasti veřejnosti, avšak její účast nebudeme v žádném případě oklešťovat. Referendum o závažných otázkách životního prostředí není pro US-DEU tabu.
Děkujeme jednotlivým zástupcům politických stran za uvedené ideje.
Připravil Jan Bercha