Štěpkování, biologický odpad – Energetické využití

Jan Bercha

22. listopadu 2005 uspořádala Česká lesnická společnost seminář na téma více než aktuální. Obnovitelné surovinové zdroje, mezi něž někdejší těžební odpad – lesní klest – patří, se pod tíhou nejen politických argumentů dostávají do popředí zájmu energetiků. Lesníci mají nyní jedinečnou možnost se do tohoto procesu zapojit a někteří jí plně využívají.

Orientace na obnovitelné zdroje energie, která je součástí energetické, zemědělské a environmentální koncepce EU (za kterou zaostáváme), sleduje zvýšení regionální energetické soběstačnosti, snížení přepravní náročnosti, vytváření účelné zaměstnanosti na venkově, zachování krajinného rázu a udržení peněz za energie v regionu. Vzhledem k tomu, že pěstování a zpracování energetických plodin vyžaduje větší vklady práce a energie než dobývání fosilních paliv, je zjevné, že bez státní podpory obnovitelných zdrojů energie bude jejich schopnost konkurovat palivům fosilním omezená.

Tržní ekonomika zná dva způsoby státní podpory - dotace a umělé „zdražení“ fosilních paliv daněmi za znečišťování ovzduší a za využívání neobnovitelných zdrojů.

Ekonomiku využívání obnovitelných zdrojů energie však může výrazným způsobem ovlivnit i prodej emisních limitů.

Systém dotací vyžaduje vyhodnocování podmínek pro jejich udělování a agendu při udělování a kontrole správnosti vynaložených prostředků. Navíc jsou v zásadě nesystémovým opatřením. Logičtějším řešením je zpoplatnění fosilních paliv, protože po vytvoření mechanizmu zpoplatnění systém funguje automaticky. V České republice zatím mezi politiky převládají neoliberální představy, a proto lze druhé řešení v dohlednu jen těžko očekávat.

Zásadní vliv trhu a jeho regulace

Rozvoj technologií na zužitkování těžebních zbytků je však závislý na objemu poptávky po a na ceně, kterou odběratelské subjekty budou za lesní štěpky ochotny platit. V současné době trh v ČR nefunguje, odbyt má pouze regionální charakter. Cena štěpek je nastavena velmi nízko vlivem nabídky dřevařských odpadních štěpek, které nenesou ve své ceně náklady na jejich výrobu.

V budoucnu však předpokládáme stejný vývoj jako u našich sousedů v Rakousku nebo Německu. Cena lesních štěpek bude mít mírně rostoucí tendenci, aby došlo k pokrytí nákladů na jejich výrobu i k mírnému zisku z této činnosti. Jenom za těchto podmínek dojde k výraznějšímu rozvoji technologií využívajících lesních štěpek k energetickým účelům.

Je nutné volit využívání energie, nikoli její zneužívání

Důležité při hledání zdrojů alternativních paliv je nutné si ovšem uvědomit, že ač jsou obnovitelné, nejsou neomezené. Pokud se budeme snažit nahradit plýtvání z neobnovitelných zdrojů plýtváním ze zdrojů obnovitelných, je to předem prohraný boj.

Vyprodukované dřevo však může být strategickou surovinou při významném snižování spotřeby energie ve stavebnictví. Potřebu energie na vytápění a ohřev

TUV ve správně vyprojektovaných a kvalitně realizovaných nízkoenergetických a pasivních domech pak může krýt palivo z rychle rostoucích, jinak nevyužitelných dřevin a z energetických plodin. V současné době je v ČR obděláváno pouze 60 % zemědělské půdy. Pěstování energetických plodin a dřevin může významně přispět i k vyšší zaměstnanosti a produktivitě v zemědělství. Lesničtí odborníci by však měli určit, které dřeviny jsou pro tento účel nejvhodnější. Měly by to být dřeviny s minimálním podílem škodlivých látek ve spalinách a které při spalování vytvářejí minimum dehtu.

Žlutická výtopna

Určitou cestou k šetření energie může být i výstavba velkých, účinných výtopen a tepláren. Jedním ze zástupců investorů, kteří podobně smýšlejí, může být i město Žlutice. Teplofikace města Žlutice byla pojata jako celkové řešení dodávek tepla ve městě. Důvodem především bylo dosluhující zařízení třech uhelných kotelen situovaných u panelových sídlišť. Tyto kotelny přispívaly značnou měrou ke znečišťování ovzduší v době topné sezony, ale i mimo ní, neboť v nich probíhala též příprava teplé užitkové vody mimo topnou sezónu. Jelikož město není plynofikováno, bylo zvoleno vytápění biomasou a radikální rekonstrukce stávajících rozvodů tepla. Nutno poznamenat, že v příslušné době byl výběr tohoto projektu městskými zastupiteli velice odvážný.

Centrální výtopna na spalování biomasy v současné době dodává tepelnou energii do 70 % objektů ve městě, město má kolem 2600 obyvatel. Není osazen žádný záložní zdroj tepla na jiné palivo, čímž jsou Žlutice ve svém osazeném výkonu a v plné závislosti na teple z biomasy, u nás skutečnou raritou.

Nutnost stabilního postoje státní politiky

Pro rozvoj a další plné využívání obnovitelných zdrojů k energetickým účelům je nevyhnutelně nutné, aby stát zaujal jasné stanovisko k této složce energetiky. Jako většinový vlastník největšího energetického podniku – ČEZ – má nejen politické, ale i ekonomické nástroje k prosazení a udržení směru, který povede k racionálnímu využití alternativních energetických zdrojů, včetně biomasy z lesa.

Labilita státního postoje se podepisuje i na labilitě firem, zabývajících se zpracováním biomasy a ta je důvodem dosti rozpačité nálady. Doufejme, že stav na tomto poli se brzy ustálí, ve prospěch všech zúčastněných.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.