Aktualizace NLP pro léta 2007 – 2013

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů zahájil v tomto roce práce na novém Národním lesnickém programu pro období 2007–2013 (NLP II).

V úterý 13. června 2006 Česká lesnická společnost, ÚHÚL a AGORA CE zahájili na pořádaném semináři širokou veřejnou diskusi na toto téma.

 

Lesní hospodářství je v rámci Evropy vnímáno jako součást rozvoje venkova se svými třemi pilíři - skupinami funkcí lesů. Jsou to funkce, jejichž naplňování je uskutečňováno na principu trvale udržitelného rozvoje.

Skupina ekonomických funkcí lesů - strategickým cílem je dlouhodobé zlepšování konkurenceschopnosti lesního hospodářství a zvýšené využívání lesnických výrobků, zboží a služeb v životě společnosti.

 Skupina ekologických funkcí lesů – strategickým cílem je uchování a zlepšení biologické rozmanitosti, integrity, zdraví a odolnosti lesních ekosystémů v místním měřítku s ohledem na možný scénář globálních a krajinných změn.

 Skupina sociálních funkcí lesů – strategickým cílem je přispět ke kvalitě života prostřednictvím zachování a zlepšení sociálních a kulturních rozměrů lesů a lesnictví.

V posledním čtvrtletí roku 2005 byly v souladu s vládním usnesením č. 53 z 13. ledna 2003 zahájeny práce na přípravě nového Národního lesnického programu pro období 2007–2013 (NLP II).

Na sestavování cílů NLP II se podílejí desítky odborníků v odborných pracovních skupinách, pod vedením jednotlivých garantů, kteří byli zapojeni již do přípravy nyní platného národního lesnického programu i do vypracování  podkladových expertiz pro jeho postupnou realizaci.

Jednotlivé úkoly byly svěřeny těmto osobám:

Ing. Vladimír Krchov, Ph.D. - Obhospodařování lesů podle zásad trvale udržitelného rozvoje.

Ing. Vladimír Zatloukal - Rozvoj produkčních a mimoprodukčních funkcí lesa.

Ing. Tomáš Vrška, Ph.D. - Biodiverzita a chráněné lesy.

Prof. Ing. Vladimír Simanov, CSc. - Zabezpečení produkce a využití surového dříví .

Ing. Ladislav Půlpán - Ochrana lesních ekosystémů proti škodlivým faktorům.

Ing. Jiří Matějíček, CSc. - Ekonomické zajištění.

Ing. Richard Slabý - Institucionální zajištění – SSL,OLH, školství, výzkum, státní vlastnictví, HÚL, poradenství, osvěta a komunikace s veřejností.

Na celkovém zpracování a na dalších kapitolách se podílejí mimo jiných i Ing. Jaromír Vašíček, CSc., Ing. Miroslav Sloup, doc. Ing. Petr Zahradník, CSc., Ing. Karel Vančura, CSc.

Zpracování NLP II  se do značné míry časově překrývá   s přípravou Akčního plánu EU pro lesní hospodářství. V  období 2007–2013 bude uplatňován nový systém finančních podpor pro lesní hospodářství z prostředků Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Navíc má být do konce roku 2006 vládě předložen věcný záměr nového zákona o lesích. To jsou všechno skutečnosti, které jsou při sestavování NLP II brány v úvahu.

Novelu NLP připravovanou pro období 2007–2013 předpokládala již první přijatá verze z 13. 1edna 2003. Novela je nutná také s ohledem na vývoj v EU a je výhodou, že její příprava probíhá právě při formulování akčního plánu EU a jeho cílů, a také v době, kdy Společenství zahajuje realizaci podpor v oblasti rozvoje venkova EAFRD a životního prostředí (LIFE+), které by měly pomoci k uskutečňování cílů a opatření dotýkajících se i lesů.

Nejdůležitější závěry veřejné diskuse ze dne

13. 6. 2006 v Praze lze shrnout do tohoto seznamu:

Nebyly dostatečně veřejně zhodnoceny a zohledněny závěry NLP I  (NLP I ještě probíhá).

Je nezbytné vypracovat terminologický slovník NLP II.

Stát, odborná i laická veřejnost musí jasně deklarovat cíle NLP II:

- musí vytyčit strategii jak dospět  k vytčeným cílům,

- musí vytvořit normy obhospodařování lesů v souladu s rezolucemi z ministerských konferencí o ochraně lesů v Evropě,

- musí zpracovat taktiku uskutečňování strategie managementu,

- musí zpracovat operační management této činnosti  v lesích.

- NLP II dostatečně nezohledňuje diferenciaci obhospodařování lesů: vlastnickou, stanovištní, funkční, prostorovou a časovou,

- je třeba udělat řádnou revizi předloženého NLP II odbornou i laickou veřejností,

- nutnost evaluace produkčních i mimoprodukčních funkcí lesů u různých druhů vlastnictví lesů,

- je nezbytný posun termínu dokončení NLP II a zároveň přípravy lesního zákona,

- výhledové zjednodušení práce státní správy a zároveň efektivnější obhospodařování obnovitelného zdroje mimo jiné i podporou sdružování vlastníků a především činností OLH při respektování ostatních funkcí v rámci TUH,

- velký tlak na odstranění vícekolejnosti v systému organizace státní správy (za určité situace je přípustný i vstup ÚHÚL do systému st. správy),

- potlačení výhradně kontrolního a čistě úřednického stylu práce státní správy ve prospěch poradenské a osvětové činnosti a spolupráce s NGO a jinými institucemi,

- podpora ostatních funkcí podle místních specifik; zvláštní situace je u drobných vlastníků lesů; podporu diferencovat podle výnosovosti majetků,

- jednoznačné zakotvení povinností vlastníkům lesů a na druhé straně oprávnění státní správy, což jednoznačně vymezí co lze kontrolovat a vymáhat bez alternativních výkladů – uvedené vytvoří prostředí pro zdárný výkon státní správy lesů.

Jan Bercha

NÁRODNÍ LESNICKÝ PROGRAM

Plánovaný harmonogram aktualizace NLP

I. etapa (září 2005 – leden 2006).

1. „obnovení“ tvůrčího týmu NLP (návrh MZe a MŽP)

2. shromáždění a vyhodnocení mezinárodních, tuzemských a regionálních podkladů – návrh strategických oblastí NLP pro roky 2007-2013 (NLP II) a zpracování prvních verzí návrhů kapitol.

II. etapa (únor – březen 2006)

3. Přizvání stavovských organizací, lesnických fakult atd., OP do procesu tvorby NLP II, odborná diskuse.

4. propracování konkrétních věcných cílů v jednotlivých strategických oblastech NLP II.

III. etapa (duben – červen 2006)

5. Komunikace s ostatními zainteresovanými ministerstvy. Oslovení NGO a nabídka zapojení se do procesu aktualizace NLP a setkání s nimi – kulatý stůl (MZe).

6. Nástroje k dosažení stanovených věcných cílů – rámcový návrh opatření ve sférách: legislativa, ekonomika, instituce, výzkum, HÚL, profesní vzdělávání, osvěta.

7. Návrh první verze vládního dokumentu s názvem „NLP 2007–2013“.

8. Pokračování odborné diskuse na téma: „NLP 2007–2013“ – 13. 6. 2006 – seminář ČLS (13. června 2006), články, veřejné diskuse, atd.

IV. etapa (červenec-prosinec 2006)

9. Vyhodnocení výsledků diskuse, sestavení návrhu druhé verze dokumentu „NLP 2007–2013“.

10. Projednání druhé verze s dotčenými orgány a institucemi

11. Sestavení konečného návrhu dokumentu „NLP 2007–2013“ a jeho předání do vlády.

Podrobně viz http://www.uhul.cz/nlp/

Zdroj ÚHÚL

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.