Soutěž Dřevěný dům 2006

Jan Řezáč

Vyspělost každé společnosti se mimo jiné pozná na jejím vztahu k přírodnímu bohatství a zdrojů a jejich využití. Není tomu tak dávno, kdy v naší republice mělo surové dřevo pečeť strategické vývozní suroviny přinášející do státní pokladny tolik ceněné devizy a jeho tuzemské využití a zpracování se v lesku tvrdé měny a upřednostnění jiných materiálů výrazně potlačilo. Přestože od té doby utekla již řada let, dobývá dřevo zpětně svou oprávněnou pozici na výsluní velice těžko. Při bohatství, jaké nám naše lesy nabízejí, máme v tomto směru nepochopitelné rezervy. I zde si, bohužel, neseme – ve smyslu potlačení přirozeného vztahu k běžně používanému materiálu – nechtěné dědictví minulosti.

Právě k překonání některých neblahých mýtů a předsudků, které má česká společnost vůči používání dřeva, byla v loňském roce připravena a 30. listopadu vyhlášena architektonicko-konstrukční soutěž Dřevěný dům. Soutěž iniciovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR s cílem podpořit vznik moderních dřevostaveb na území České republiky. Roli vyhlašovatelů soutěže přijalo též Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Technologické centrum Akademie věd ČR. Úlohu organizačního a finančního garanta celé akce na sebe vzala Nadace dřevo pro život.

Generálním partnerem soutěže se staly Lesy České republiky, s. p., hlavními partnery pak Xella Trockenbau – Systeme GmbH a Haas Fertigbau, spol. s r.o., významnými partnery Saint-Gobain Orsil, s. r. o., Stomix, spol. s r. o., Baumit, spol. s r. o. Soutěž také podpořily eBanka, a. s., KM BETA, a. s., Velvyslanectví Kanady v ČR a MS Haus, s. r. o.

Cílem soutěže bylo:

- Umožnit zejména mladší nastupující generaci inženýrů a architektů konfrontaci názorů a tříbení představ o moderní dřevostavbě pro bydlení i v mezinárodním kontextu.

- Podpořit kvalitní projekty staveb na bázi dřeva, jejich následnou realizaci a propagaci s využitím médií.

- Nabídnout kvalitní nízkoenergetické, soutěží „prověřené“ domy pro různé cílové skupiny veřejnosti a stavebníků.

- Podpořit realizaci staveb na bázi dřeva jako obnovitelného stavebního materiálu v rámci udržitelného rozvoje a stavění.

- Motivovat projektanty a stavebníky k realizaci zdravého, životní prostředí minimálně zatěžujícího bydlení s orientací na výrazně snížené provozní náklady.

Vyhlášení výsledků

Dne 26. dubna 2006, v rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF v Brně, proběhlo slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2006. Z celkem 136 soutěžních návrhů (které zaslalo celkem 227 zpracovatelů) bylo oceněno 8 návrhů dřevostaveb v kategorii bytový dům a 11 návrhů dřevostaveb v kategorii rodinný dům. Celkem byly rozděleny ceny ve výši 1,1 mil. korun. Vzhledem k celkovému rozsahu lze říci, že se jednalo o největší soutěž architektů za posledních 20 let.

Do soutěže o nejlepší projekty dřevostaveb rodinného domu se přihlásilo 115 projektů a vítězem v této kategorii se stal návrh rodinného domu od autorů Petra Jurečka a Michala Kotlase. V kategorii bytový dům soutěžilo 21 přihlášených návrhů a zvítězil návrh Aleše Břečky a Jana Lefnera.

Vlastní soutěž byla otevřena pro široké spektrum uchazečů: architekty, stavební inženýry, studenty a všechny ostatní zájemce se zkušenostmi v projektování dřevostaveb. Cílem soutěže bylo vybrat nejlepší návrhy dřevěných domů z hlediska architektonického, ekologického a dalších kritérií stanovených v podmínkách soutěže. Bydlení ve dřevě se stává celosvětovým trendem, protože vychází vstříc nárokům na moderní bydlení a zároveň požadavkům na úsporné využívání přírodních obnovitelných zdrojů. Česká republika se svým podílem jednoho procenta dřevěných domů na bytové výstavbě má co dohánět.

Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetického „dřevěného“ rodinného domu

a na projekt nízkoenergetického „dřevěného“ bytového domu. Zatímco u návrhů projektů rodinných domů se jednalo o všeobecně použitelný projekt, který je situován na ideální pozemek, u návrhů projektů bytových domů se jednalo o projekt pro konkrétní vybranou lokalitu. Určené pozemky pro účely návrhů bytových domů vybrali vyhlašovatelé ve spolupráci s úřady měst a obcí. Vybrané lokality se nacházely v Kutné Hoře, Třeboni a České Třebové.

Současné trendy

K současným trendům v použití dřeva ve stavebnictví v ČR patří:

- montované rodinné domy,

- vícepodlažní budovy (bytové domy, administrativní budovy, školy atd.).

Tyto konstrukce jsou často navrhovány jako smíšené ze dřeva, oceli a betonu, aniž by byla potlačena úloha dřeva v těchto konstrukcích. Očekává se též, že při realizaci vícepodlažních budov na bázi dřeva sehrají významnou roli kompozitní dřevobetonové stropní konstrukce a to především z hlediska prostorové tuhosti a požární odolnosti těchto staveb.

V zájmu širšího využití dřeva ve stavebnictví u nás bude však třeba překonat zkreslené představy veřejnosti o dřevu jako stavebním materiálu. Přitom dřevostavby by mohly významně přispět k řešení bytové situace. Zajímavé je, že roční těžba dřeva na obyvatele je v ČR a v USA přibližně stejná. V USA však dřevostavby zcela dominují v bytové výstavbě, zatímco u nás představují zhruba 1 až 2 % bytové výstavby. A dále například v Německu je to 7 % (z toho v Bavorsku 70 %), v Rakousku 10 %, Švýcarsku 10 %, Velké Británii – Anglii, Walesu 15 %, Skotsku 50 % (přitom na britských ostrovech jsou malé vlastní zdroje dřeva), ve Finsku, Norsku a Dánsku přes 60 %, v USA 65 % a Kanadě dokonce 80 %.

V Evropské unii dnes výstavba a provozování budov spotřebuje 40 % objemu všech vyrobených energií, vypustí do ovzduší 30 % z veškeré produkce CO2 a současně přispěje 40 % na celkovou „hromadu“ všech evropských odpadů. Z těchto čísel je zřejmé, že je třeba změnit přístup k používaným stavebním technologiím a stavebním postupům, zejména k čerpání zdrojů a k regulaci množství škodlivých emisí a odpadů.

Masivní výstavbou kvalitních, architektonicky nápaditých domů na bázi dřeva se rychle dostaneme do skupiny zemí určujících světový vývoj ve stavitelství. Budoucnost totiž patří stavebními technologiím šetřícím energii. Dřevo je tou správnou volbou nejen proto, že je jedinečnou obnovitelnou surovinou, ale také proto, že nabízí celou řadu vynikajících stavebně technických vlastností. Z nich je třeba uvést především optimální tepelnou izolaci, vysokou pevnost, malou hmotnost, štíhlé stěny, krátké stavební doby, flexibilní možnosti uspořádání. Moderní stavby na bázi dřeva bez problémů splňují stoupající stavebně fyzikální požadavky tepelné, vlhkostní a zvukové ochrany, a tím i požární ochrany.

V současnosti je skutečně mnoho objektivních důvodů pro to, aby dřevo začalo být ve stavebnictví více využíváno. Patří mezi ně zejména tyto:

- Používání dřeva napomůže zachovat pro budoucnost zbývající zdroje neobnovitelných surovin.

- Vyvíjeny jsou stále progresivnější technologie třídění a zpracování dřeva, provádění spojů prvků ze dřeva a materiálů na bázi dřeva a postupy pro navrhování dřevěných konstrukcí.

- Dřevo může spolupůsobit jak s ocelí, tak s betonem a spoluvytvářet tak hospodárné smíšené konstrukce.

- Ačkoliv dřevo je zápalné a hořlavé, jeho chování při požáru je předvídatelné. Silnější dřevěné průřezy mají vysokou požární odolnost.

- Pro výrobu dřeva a materiálů na bázi dřeva je všeobecně zapotřebí málo energie.

- Dřevo je recyklovatelné, nebo může být použito jako zdroj energie, který nepůsobí velké znečištění ovzduší.

Závěr

Vyhlášením soutěže se splnil sen celé řady odborníků, kteří od počátku 90. let pomáhali prosazovat moderní dřevostavby v Česku v očích veřejnosti jako plně srovnatelné konstrukční řešení, které má rovněž řadu výjimečných předností. Vyhlašovatelé pevně věří, že tato soutěž byla pilotním prvním ročníkem a založí tradici pravidelně pořádaných soutěží o nejlepší návrh dřevěné stavby, postupně doplněný přehlídkou realizovaných staveb. Podobně, jak je tomu již celá léta v sousedním Rakousku, kde se dřevostavby těší mimořádné oblibě stavebníků a cílevědomé podpoře ze strany státu.

O náročnosti zadání soutěže svědčí fakt, že se problematika moderních dřevostaveb dosud na žádné české vysoké škole ve svém souhrnu nepřednáší. Soutěžící museli vynaložit nemalé úsilí a ponořit se do samostudia pro získání nezbytných vědomostí. Ještě mladším oborem a „vyšší školou stavitelství“ je v České republice návrh nízkoenergetických staveb pro bydlení. Pro úspěšné absolvování soutěže si autoři museli osvojit specifické principy řešení detailů a konstrukční ochrany dřeva.

Ke splnění potřeby tepla pro vytápění nižší než 50 KWh/m2/rok, (což je charakteristická hranice pro stavby s nízkou energetickou náročností, pro srovnání cca 4x méně, než má standardní bytová výstavba), bylo potom předpokladem racionální umístění stavby na pozemku a její orientace vůči světovým stranám, kompaktní tvar domu, tepelné zónování dispozice, optimalizace velikosti okenních otvorů, vyloučení obvyklých tepelných mostů a zajištění parametrů vnitřního klimatu vhodným systémem vytápění, případně doplněným rekuperací tepla.

Dosažený stupeň energetické náročností soutěžící prokazovali vyplněním protokolu pro energetický štítek budovy. Vysoké nároky zadání motivovaly autory k týmové spolupráci napříč profesemi. Jen tak bylo možné dosáhnout souladu a vyváženosti kvalit výtvarného a konstrukčního řešení a umístění na předních místech.

Adresa autora:

Ing. Jan Řezáč

Nadace dřevo pro život

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.drevoprozivot.cz

Foto: vizualizace jednotlivých návrhů

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.