Editorial 11/2006
Vážení čtenáři,
v posledních několika týdnech zahýbaly lesnictvím především dvě události. Tou první je vyhlášení jednoročních tendrů LČR na práce v lesích. Zájemci mají na předložení nabídek čas do 13. listopadu a vítězové by měli na svých jednotkách začít pracovat od 1. 1. 2007. Během příštího roku by LČR měly vyhlásit takzvané střednědobé tendry na nejméně tři roky. Smlouvy z nich by platily až po skončení smluv z jednoročních tendrů, tedy od ledna 2008. Reakce jednotlivých společností a zájmových skupin k vyhlášení VŘ si můžete přečíst v tomto čísle Lesnické práce, reakce jednotlivých lesníků pak např. pod jednotlivými zprávami z tisku na www.silvarium.cz.
Tou druhou událostí je pak schválení českého standardu FSC a jeho případné začlenění do podmínek čerpání dotací ze Sjednoceného evropského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) ministerstvem životního prostředí. Má se stát certifikace součástí politiky životního prostředí či má zůstat pouze jedním z faktorů ovlivňujícím konkurenční prostředí na trhu se dřívím? A pokud se certifikace skutečně stane součástí dotační politiky, je správné, aby se jí stala právě pod značkou FSC? Nebo by měl mít majitel lesa možnost se sám rozhodnout, zda a od koho nechá své lesy certifikovat? A je vůbec ekonomicky únosné splnění podmínky ponechání alespoň 30 m3 dříví či 5 stromů na hektar obnovovaného lesa? Příspěvek na str. 7-9 se snaží vzbudit diskusi na toto téma a případně vyprovokovat reakci institucí, jichž se problém dotýká...
Další příspěvek k tématu věcného záměru nového lesního zákona, informace o významu rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové v otázce právní povahy nároky na náhradu újmy za omezení hospodaření v lesích nebo dva rozsáhlejší články o problematice polomů – doufáme, že si i v listopadové Lesnické práci najdete něco z toho, co vás zajímá.
Pěkný listopad!
Veronika Lukášová