OTEVŘENÉ DVEŘE BABÍMU LÉTU

Jan Bercha

Babí léto vytáhlo, po kolikáté už, barevný harlekýnovský plášť a zavítalo, spolu s dalšími návštěvníky, do Arboreta Kostelec. Ve dnech 6.10.–8.10.2006 jej spolu s dalšími návštěvníky uvítali jeho správci Ing. Václav Bažant a Ing. Jan Hamerník, pracovníci Šlechtitelské stanice Truba.

Návštěvníky z řad široké veřejnosti, a to jak odborné, tak i laické, pod korunami dřevin příjemně překvapilo neobyčejně krásné počasí.

Stromy a keře, keříky, dřevité liány a polokeře ze všech pěti světadílů, přivítaly všechny zájemce.

Arboretum se postupem času stalo jen těžko nahraditelným didaktickým objektem, který umožňuje nejen studentům důkladně se seznámit s jednotlivými taxony dřevin jak domácího, tak především cizího původu. Můžete se zde  seznámit s morfologickými znaky stromů i keřů,  s jejich listy, květy, plody, kůrou a borkou, můžete sledovat dobu rašení, kvetení, plodnosti, posoudit rychlost růstu, citlivost k mrazu apod. Arboretum navštěvují také posluchači různých typů postgraduálních studií lesnických, přírodovědeckých a zahradnických, četné domácí a zahraniční exkurze.

Arboretní sbírka dřevin má význam i pro vědeckovýzkumnou práci. Provádějí se tu fenologická pozorování a měření, vyhodnocuje se růst introdukovaných dřevin ve zdejších podmínkách, jejich přirozené zmlazování a plodnost, je zkoumáno poškozování dřevin mrazy, eventuelně i dalšími škodlivými činiteli.

Arboretum bylo založeno a je i dnes budováno ve stylu přírodního parku. Není tu použito strohé, výlučně taxonomické či geografické řazení dřevin. Při výsadbách je uplatňováno především ekologické hledisko, dále hledisko estetické - a dle možností i hledisko systematické příbuznosti druhů. 

Arboretum Kostelec bylo založeno v roce 1954. Jeho zakladatelem byl prof. dr. Ing. Pravdomil Svoboda, DrSc., který byl vedoucím katedry dendrologie a geobotaniky Lesnické fakulty ČVUT. Na počátečních pracích se podíleli tehdejší odborní asistenti katedry Ing. Jaromír Pokorný, Ing. František Fér, Ing. Erich Václav, Ing. Milena Vytisková a další.

Arboretum v blízkosti dvora Hošť  bylo založeno v nadmořské výšce 300 až 345 m, na svahu exponovaném k jihu, na permských a křídových pískovcích, s různě mocnou vrstvou hlinité spraše. Podle posledního typologického mapování je větší část území arboreta řazena do souboru lesních typů kyselá buková doubrava a menší dolní část do souboru svěží dubová bučina.

Foto: redakce.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.