Úvodník 11/2006
Vážení čtenáři,
pomalu končí rok 2006 a s ním i krátké programové období 2004-2006, ve kterém jsme měli poprvé možnost čerpat finanční prostředky z evropských zdrojů. Něco končí, něco nového začíná – je čas bilancovat a hledět do budoucnosti. Tou je v případě podpor ze zdrojů Evropské unie, dostupných pro lesní hospodářství, nový Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova 2007-2013. Pojďme si shrnout pár faktů souvisejících s jeho přípravou.
Rámec celému systému dává Nařízení rady 1698/2005 o podpoře pro rozvoj venkova z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Na základě tohoto nařízení zpracovaly členské státy svůj Národní strategický plán, ve kterém vytyčují své priority rozvoje venkova.
Národní strategický plán se stal podkladem pro zpracování podrobnějšího dokumentu, kterým je Program rozvoje venkova. Pomocí tohoto programu se budou financovat jednotlivá opatření tak, aby bylo dosaženo cílů vymezených v Národním strategickém plánu.
Z uvedeného je patrné, že zatímco Národní strategický plán je dokument strategický, vytyčující směry a cíle, Program rozvoje venkova je již velmi konkrétní, píše se v něm, na jaké účely bude možné obdržet příspěvek, za jakých podmínek, a v neposlední řadě také jak velký ten který příspěvek bude. Program rozvoje venkova byl v souladu s Nařízením rady 1698/2005 připraven ve spolupráci se zainteresovanými stranami, touto cestou byl po několika připomínkových kolech dopracován do konsensuální podoby, a byl tak připraven ke schválení vládou a následnému předložení Komisi.
V srpnu letošního roku se na internetových stránkách ministerstva zemědělství objevilo vládou schválené znění Programu rozvoje venkova a mnozí z těch, kteří nelitovali svého času a poctivě uplatňovali své připomínky, se nestačili divit. Do všech „lesnických“ opatření byla na poslední chvíli, bez jakékoliv konzultace s lesnickými odborníky, vložena podmínka založená na standardu certifikace FSC, která prakticky znehodnotila reálnou využitelnost těchto podpor. Všem, kteří nesmyslnost, nereálnost a snad i protiprávnost tohoto omezení připomínkovali u odpovědného orgánu, patří dík celého lesnického sektoru, protože to byla právě jejich snaha, která přispěla k nápravě. Na základě jejich podnětu byla podmínka z většiny opatření vypuštěna.
Program rozvoje venkova je předložen Komisi ke schválení, probíhají poslední technické konzultace, na výsledek je třeba si ještě počkat. V mezidobí probíhá příprava pravidel, respektive Nařízení vlády pro jednotlivá opatření. Společným jmenovatelem je zjednodušování administrace, která byla v právě končícím programovém období jednou z příčin obtížnosti čerpání nabízených prostředků. Přejme zpracovatelům těchto dokumentů, ale hlavně sami sobě, aby byla tato snaha úspěšná a měli jsme od roku 2007 cestu k finančním prostředkům Evropské unie co nejpřímější, bez zbytečných byrokratických kliček.
Ing. Jaroslav Kubišta,
koordinátor pracovního týmu Lesy pro přípravu dokumentů EAFRD,
ÚHÚL Brandýs nad Labem, pobočka Stará Boleslav