Nadace dřevo pro život udělila loni první granty

Jan Řezáč

Nadace dřevo pro život považuje za jeden ze svých hlavních cílů podporu takových aktivit, které směřují ke změně postojů veřejnosti vůči využívání dřeva. Proto již na konci roku 2005 vyhlásila první výběrové řízení na udělení grantů v rámci jednotlivých nadačních programů. Z předložených 36 projektů, usilujících o zlepšení vztahu lidí ke dřevu jako obnovitelnému ekologickému materiálu, se správní rada nadace rozhodla podpořit udělením grantů 6 nejlepších projektů. Celková výše přidělených finančních prostředků přesáhla 700 000 Kč. Jednotlivé projekty byly realizovány v průběhu roku 2006.

Přehled projektů podpořených v roce 2006

- Středisko ekologické výchovy Chaloupky: Dřevo jako dílo, dřevo jako hudba

Projekt řešil problém odtrženosti dnešního člověka, zejména mladší generace, od přírody, od tradic, od kořenů. Cílem bylo prostřednictvím ruční práce navázat a rozvíjet vztah ke dřevu jako materiálu pro výrobu drobných užitných předmětů (misek, lžic apod.), dekorativních předmětů, loutek, sošek a v neposlední řadě hudebních a jiných zvukových nástrojů (brkačky, koncovky, dydžeridu, bzučící dřeva, bubny...). Hrou na tyto hudební nástroje se má ještě dále rozvíjet vztah k Zemi, vnímání jejích rytmů a potřeb, souznění s přírodou; předvést řezbářství jako příklad tradičního řemesla formou kurzů a přátelských setkávání (práce s borovou kůrou, překližkou, jednoduché ozdoby, pohybové a zvukové hračky, jednoduché hudební nástroje z bezu, křídlatky apod., tkalcovské stavy i klasické řezbářství z lípy); zdůraznit i meditační charakter práce se dřevem a upozornit na možnost tvůrčí práce i v dnešní době, která se dosud ubírala spíše směrem k odlidštění práce; hledat smysl lidské práce a tvořivosti.

- Středisko ekologické výchovy Ametyst: Novou cestou do staré školy

Cílem projektu bylo v rámci budování „školní“ naučné stezky umístit výukové dřevěné prvky, které budou mít jednak přímou užitnou funkci, jednak poslouží jako poučení a inspirace pro návštěvníky střediska (školy, veřejnost). Výstupem projektu byly dřevěné informační tabule, dřevěné kompostéry, dřevěné přenosné lavičky pro výuku venku, dřevěné nádoby na separovaný odpad, dřevěné krabičky na přírodniny (pomůcka pro poznávání dřevin, každá krabička obsahuje kůru, plod, list, kousek dřeva z jednotlivých stromů a keřů + obrázky a informace), metodický list pro školy „Dřevo v zahradě“, seminář pro lektory zaměřený na informace i metodiku vyučování o lese a dřevinách.

- Středisko ekologické výchovy VITA: Dřevěná řemesla

Smyslem projektu bylo povzbudit zájem dětí i dospělých o stromy, dřevo a výrobky z něj, seznámit je s jedinečnými vlastnostmi dřeva a způsoby jeho opracování a formovat jejich estetické cítění. Snahou bylo zaměřit jejich pozornost při zařizování domácností na výrobky ze dřeva, podpořit dovednost dětí, řemesel i umění; nabídnout informace vhodné pro výběr budoucího zaměstnání; přispět k naplňování školních rámcových vzdělávacích programů. Cílem projektu je dále vytvořit vzdělávací programy o přírodě a dřevě pro děti, žáky, studenty, pedagogy i veřejnost; vybavit malé dílny nástroji a materiálem (včetně šlapacího soustruhu) pro výrobu např.: ptačích a netopýřích budek, výrobu mlýnků na potok, výrobu jednoduchého hudebního nástroje – xylofonu, výrobu figurek, misek, lžiček, hraček a šperků. Děti dostaly možnost odvézt si své výrobky domů jako dárek pro rodiče. Projekt se stal součástí záměru zrekonstruovat a dostavět bývalý vodní mlýn ve Vlkovicích u Fulneku do podoby interaktivního návštěvnického centra zaměřeného na řemesla a práci s přírodním materiálem.

- Obec Hrubý Jeseník: Naučná stezka listnatých stromů

Projekt je součástí širšího záměru revitalizace zemědělské krajiny Polabí, z níž prakticky vymizela rozptýlená zeleň. Cílem bylo vrátit do okolí obce některé původní druhy stromů, o kterých dnes vyprávějí jen pamětníci, a vytvořit tak zajímavý kousek přírody pro další generace. Pro výsadbu bylo vybráno okolí rozhledny „Romanka“, jež se nachází nedaleko Nymburka. Vysazeny byly takové druhy stromů, které mají návaznost na historii obce, např. jeřáb oskeruše, jež se v okolí Hrubého Jeseníku vyskytovala velice hojně a byla v 17. století zcela vykácena, nebo javor babyka, lípa velkolistá a dub zimní. Stromy jsou označeny cedulkami s názvem druhu dřeviny. Celá lokalita je koncipována jako malá naučná stezka pro návštěvníky, kteří si tak rozšíří znalosti o domácích listnatých stromech. Rozhledna se stává čím dál více vyhledávaným turistickým místem mikroregionu, od roku 2003 jí navštívilo téměř deset tisíc návštěvníků a naučná stezka přispěla ke zvýšení atraktivnosti prostředí.

- Nakladatelství Golempress: kniha Zlaté ruce a dřevo

Projekt se zaměřil na zvýšení povědomí široké veřejnosti o historii řemesel a podnikání s tématikou dřeva a jejich zmapování. Záměrem projektu bylo připravit a knižně vydat obsahově bohaté a výpravné naučně populární dílo s vysokou dokumentační a vypovídací hodnotou. Obsahově jde o písemné a obrazové svědectví o tvůrčích schopnostech tradičních řemeslníků a umělců, jejichž dílo je nezastupitelným a nenahraditelným kulturním bohatstvím a nezřídka i zdrojem průmyslové vyspělosti na českém území. Úvodní kniha celé edice je připravována pod názvem Zlaté ruce a dřevo (podtitul Člověk a dřevo), která vyzdvihuje význam této suroviny a dokládá jeho nezastupitelnou roli v lidském životě. Shromažďuje informace o řemeslech, výrobcích, řemeslnících, dřevozpracujících firmách a o užívání dřeva v historii a dnes. Projekt knihy Zlaté ruce a dřevo přímo navazuje na pilotní projekt knihy Člověk a dřevo (byla vydána v roce 2004, mapovala oblast Orlicka).

- Občanské sdružení MIHAPA: Zdravotně postižení dětem

Projekt začal řešit dlouhodobý problém zapojení zdravotně postižených občanů do společnosti. V současné době, bohužel, široká veřejnost neví, jaké výrobky ze dřeva jsou schopni vytvořit naši zdravotně postižení spoluobčané. Projekt byl proto zaměřen na pomoc jak zdravotně postiženým jednotlivcům pracujícím se dřevem, tak chráněným dílnám zabývajícím se drobnou dřevovýrobou (dárkové předměty, hračky, didaktické pomůcky apod.). Projekt jim zajistil potřebné vybavení, vhodný materiál a možnost zviditelnit se. Ve svém důsledku přispěl ke zvýšení konkurenceschopnosti jejich výrobků v tržním prostředí. Dalším cílem projektu je dostat výrobky ze dřeva k dětem, zejména zdravotně postiženým a těm z dětských domovů. Projekt v současné době dále pokračuje. Jednou z jeho doplňujících aktivit bylo obdarování dětí ze dvou dětských domovů v Plzni dřevěnými hračkami.

- Dřevěné hračky: vánoční dárek do dětských domovů

Nadace dřevo pro život věnovala dětským domovům v Plzni a v Trnové pod vánoční stromeček dřevěné hračky vyrobené zdravotně znevýhodněnými řemeslníky ze sdružení Mihapa. Nákupem dřevěných výrobků z chráněných dílen a jejich darováním dětem z dětských domovů se nadace rozhodla v adventním čase přinést radost dětem, a navíc i pomáhat při integraci handicapovaných spoluobčanů. Dřevěné hračky jsou velmi cennými pomůckami pro rozvoj motoriky a myšlení dětí od nejútlejšího věku. Pro psychický vývoj opuštěných dětí jsou kontakty s přírodou i přírodními materiály cennými podněty. Dřevěné hračky jednoznačně vzbuzují v dětech pozitivní emoce a podporují jejich harmonický rozvoj. Oba dětské domovy se starají o děti ze sociálně rizikového prostředí, dále o děti s mentálními či tělesnými handicapy a děti s vrozenými vývojovými vadami. Poskytují jim komplexní odbornou péči, umožňují doléčovací a rekondiční pobyty pro chronicky nemocné a hledají možnosti umístění dětí do náhradních rodin.

Adresa autora:

Ing. Jan Řezáč

Nadace dřevo pro život

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oblasti zájmů Nadace

Oblasti zájmů nadace jsou definovány v pěti základních programech nadace:

1. Program: Pinocchio (vzdělávání o dřevě)

Cílem programu je pomáhat nevládním organizacím, školám, obcím a ostatním partnerům rozvíjet úctu k přírodě a ke dřevu; pomáhat rozvoji odborného lesnického a dřevařského školství, vědy a výzkumu.

2. Program: Pomoz kousku krajiny, který máš rád

Cílem programu je podílet se na revitalizaci civilizací narušeného životního prostředí, uchování přírodního a kulturního dědictví; pomáhat trvale udržitelnému rozvoji venkovských oblastí; pomáhat handicapovaným spoluobčanům poznávat krásy přírody.

3. Program: Zachraňte duši dřeva (Dřevěné srdce)

Cílem programu je pomáhat rozvíjet ekologicky šetrné způsoby využití dřeva; pomáhat chráněným dílnám a handicapovaným řemeslníkům; napomáhat záchraně kulturních památek, které minulé generace zhotovily ze dřeva.

4. Program: Dřevěný domov

Cílem programu je pomáhat při realizaci projektů řešících podporu bydlení mladých rodin; pomoc při realizaci projektů řešících podporu bydlení mladých rodin; podpora užití dřeva ve stavebnictví; podpora architektonických soutěží v oblasti užití dřeva; podpora výtvarných soutěží v oblasti užití dřeva.

5. Program: Co víš o dřevě?

Cílem programu je napomáhat šíření informací o péči o české lesy a využití dřeva; podílet se na utváření vztahu veřejnosti k problematice ochrany životního prostředí; napomáhat zapojování občanů do rozhodování o věcech veřejných s důrazem na péči o životní prostředí.

Více informací o programech se můžete dozvědět na www.drevoprozivot.cz.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.