Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 02/07

Zdroje energeticky využitelné dendromasy v lH

Martin Nikl

Spotřeba energií roste a trh s fosilními palivy začíná znepokojovat rychlost čerpání zásob. Alternativou při výrobě elektrické a tepelné energie jsou obnovitelné zdroje energie (OZE) s významným podílem biomasy rostlin a dřevin. Z environmentálního pohledu má dendromasa dokonce četné přednosti před fosilními palivy, a to např. ve vyrovnané bilanci CO2, minimálních emisích a lehké biologické odbouratelnosti. Z pohledu technického má přednosti ve stálé dostupnosti, snadné skladovatelnosti a energetické stabilitě oproti jiným OZE. Využívání energetické lesní biomasy (ELB), která pochází většinou z těžebních zbytků po mýtní těžbě při standardním lesnickém hospodaření, se v ČR i ostatních státech Evropy kromě Skandinávie teprve rozjíždí.

Nadace dřevo pro život udělila loni první granty

Jan Řezáč

Nadace dřevo pro život považuje za jeden ze svých hlavních cílů podporu takových aktivit, které směřují ke změně postojů veřejnosti vůči využívání dřeva. Proto již na konci roku 2005 vyhlásila první výběrové řízení na udělení grantů v rámci jednotlivých nadačních programů. Z předložených 36 projektů, usilujících o zlepšení vztahu lidí ke dřevu jako obnovitelnému ekologickému materiálu, se správní rada nadace rozhodla podpořit udělením grantů 6 nejlepších projektů. Celková výše přidělených finančních prostředků přesáhla 700 000 Kč. Jednotlivé projekty byly realizovány v průběhu roku 2006.

Úvodník 2/2007

Vážení čtenáři,

lesy v České republice zasáhla vichřice, kterou LČR od svého vzniku nepamatují. Ani v tuto chvíli ještě není dokončena celková identifikace kalamity, naše odhady zatím hovoří o téměř 5 milionech poškozených kubíků dřeva. Pro státní podnik LČR jsou to více než dvě třetiny roční těžby. Za jediný den tak padlo tolik stromů, kolik se v lesích vytěží za tři čtvrti roku. Nejvyšší škody napáchala vichřice na jihozápadě naší republiky a na Vysočině. Odhady škod se zatím ještě trvale zpřesňují a to s ohledem na zpřístupňování cest po současných přívalech sněhu.

Editorial 02/2007

Vážení čtenáři,

první editorial nového redaktora by se za normálních okolností měl věnovat představení. Vzhledem k aktuální situaci v lesích celé České republiky nebude mé představování dlouhé. Do nového zaměstnání nastupuji s mnoha vizemi, s chutí některé věci měnit, další vylepšit a jiné zachovat. Podle mého názoru má časopis Lesnická práce vysokou odbornou úroveň, na jejímž udržení a možná i zlepšení bych se velmi rád v budoucnosti podílel. Určité přiblížení časopisu praxi je patrně snem každého nového redaktora. Zda se tento krok podaří, ukáže až čas. Dále bych se vám rád představoval spíše výsledky své práce.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.