Hospodářská úprava v lesích poškozovaných námrazou

Drahomír Ingr         

Jedním z abiotických činitelů poškozujících lesní porosty na Českomoravské vrchovině je námraza. Škody zejména v zimních obdobích let 1995-96 a 1996-97 dosáhly nebývalého rozsahu. Nejvíce byly poškozeny lesní porosty v jižní a jihovýchodní části Vysočiny (PLO 16 - Českomoravská vrchovina). Nebudu se zde zabývat příčinami vzniku námrazy, ale jejím dopadem na lesní hospodářské plánování při vyhotovení LHP pro LHC Lesy Města Jihlavy.

Námraza jako faktor hospodaření na Vysočině

LHC Lesy Města Jihlavy o výměře 3500 ha lesní půdy se nachází ve východní části Českomoravské vrchoviny. Péči o lesní porosty (převážně smrkové monokultury) a hospodaření na LHC zajišťuje Správa městských lesů Jihlava, s. r. o. Během své dlouholeté činnosti v lesní taxaci jsem se několikrát podílel na vyhotovení LHP v oblasti Českomoravské vrchoviny a jsem toho názoru, že námrazová kalamita tak velkého rozsahu nemá obdoby. Námrazou byly poškozeny převážně porosty 3.–10. věkového stupně (porosty ve stadiu tyčkovin až kmenovin). Jednalo se o zlomy vrcholové, korunové a zlomy ve střední a dolní části kmene, které byly buď jednotlivě roztroušeny po ploše (lesnický úsek Stonařov), nebo soustředěny na menších lokalitách (lesnické úseky Dlouhá Brtnice a Nepomuky). Následky námrazové kalamity byly likvidovány převážně v letech 1996 a 1997. O nebývalém rozsahu kalamity svědčí údaje v lesní hospodářské evidenci, kde Správa městských lesů Jihlava uvádí, že na nejvíce postižených lesních úsecích LHC vytěžili v tomto období celkem 93 tisíc m3 kalamitní hmoty, což představuje těžbu 68 m3 na 1 ha porostní plochy.

Následkům námrazové kalamity na LHC Lesy Města Jihlavy byla věnována pozornost lesnické veřejnosti již od samotného počátku. V jarním období roku 1996 se konala v oblasti Nepomuky (jižní část LHC) odborná lesnická exkurze za účasti pracovníků MZe, která již tehdy konstatovala špatný stav některých porostů, kterým bude nutno v budoucnu věnovat zvýšenou pozornost, a to i v oblasti lesního hospodářského plánování. Vzhledem k tomu, že zpracování kalamitní hmoty v tomto období ještě pokračovalo, nemohla být na úseku hospodářské úpravy lesů doporučena konkrétní opatření.

Kalamita 1997/98 a LHP

V letech 1997/98 vypracovala taxační skupina Lesprojektu Brno pod mým vedením pro LHC Lesy Města Jihlavy lesní hospodářský plán (LHP) s platností od 1. 1. 1998 do 31. 12. 2007. Práce na vyhotovení LHP jsme započali v jarním období 1997, kdy zejména v tyčkovinách a tyčovinách leželo ještě velké množství nezpracované kalamitní hmoty. Po zpracování postupně vznikly převážně v porostech 4.–6. věkového stupně části se sníženým zakmeněním, případně holiny, vyžadující odlišné řešení při vyhotovení LHP. Vzhledem k tomu, že v období popisových prací LHP nebyl ještě znám celkový rozsah a zdravotní stav poškozených porostů, nebyl pro tyto porosty vylišen speciální hospodářský soubor se sníženým obmýtím a kratší obnovní dobou. Řešením byla odchylka od modelu v rámci příslušného HS. V úzké spolupráci s lesním provozem jsme doporučili v LHP některé poškozené porosty k předčasné obnově, byly to převážně porosty se zakmeněním 5 a nižším, u kterých bylo zřejmé, že je nelze dopěstovat do mýtního věku. Nebyly sem zařazovány porosty, u kterých se předpokládalo zlepšení zdravotního stavu v průběhu dalšího vývoje. V těchto porostech dle současného stavu jsme navrhovali výchovné zásahy s různou intenzitou, případně ponechání bez úmyslného výchovného zásahu. Důležitým rozhodnutím bylo použití induktivního etátu při stanovení předmýtní těžby. Deduktivní etát nebyl vhodný z toho důvodu, že jeho výši ovlivňuje průměrné zakmenění celého porostu. U porostů s nerovnoměrným zakmeněním by se mohlo stát, že tyto porosty podle deduktivního způsobu zůstanou bez probírky, přestože některé zapojenější části výchovný zásah potřebují. Na celém LHC jsme doporučili k předčasné obnově z důvodů poškození námrazou celkem 10,5 hektarů lesních porostů. K zalesnění jsme navrhovali především dřeviny splňující meliorační a zpevňující požadavky s vyšším procentickým zastoupením, než stanovuje vyhláška č. 83/1996 Sb. v příloze č. 3. 

Problematikou hospodaření v lesích postižených námrazovou kalamitou se zabývalo také tradiční „Setkání lesníků Vysočiny“, uspořádané Správou městských lesů Jihlava ve spolupráci s ÚHÚL, pobočkou Brno, v roce 2003. Venkovní ukázka byla zaměřena na nejvíce poškozené proředěné porosty, které silně zabuřeňují. Hniloba, postupující od vrcholové části kmenů s vrcholovými zlomy, byla demonstrována na podélných řezech vzorníků. Šokující byla rychlost postupu hniloby, dosahující až 30 cm za rok. I zde účastníci „Setkání“ konstatovali, že nejvhodnějším řešením je předčasná obnova těchto porostů se zvýšeným podílem MZD.  

Jak bude vypadat LHP pro další období?

V souvislosti s vyhotovením nového LHP pro LHC Lesy Města Jihlavy na období 2008-2017 požádal Magistrát města Jihlavy, odbor životního prostředí ÚHÚL, pobočku Brno, o posouzení současného stavu lesních porostů poškozených námrazovou kalamitou v letech 1995–96 a o návrh hospodářských opatření pro další období, které by mohlo být využito v novém LHP. Venkovní šetření jsem provedl za úzké spolupráce s pracovníky lesního provozu v roce 2006, což je v dostatečném předstihu před zahájením venkovních prací na novém LHP, který vyhotoví opět Lesprojekt Brno. Prověřil jsem současný stav lesních porostů zařazených v LHP do seznamu porostů s navrženou mýtní těžbou vyžadující povolení orgánu státní správy lesů podle § 33 odst. 4 lesního zákona a některých dalších poškozených porostů. Zjistil jsem, že od začátku platnosti LHP (8 let) se zdravotní stav těchto porostů nadále zhoršoval, že bylo nutné další zpracování nahodilé těžby, mající za následek snížení zakmenění porostů, a tím i zhoršení jejich stability. Takto proředěné porosty ve zvýšené míře zabuřeňují (převažují zde lesní typy živné řady, kategorie S) a možnost přirozené obnovy bez použití chemických přípravků je téměř nemožná. V poškozených porostech byl také na vzornících zaznamenán zvýšený výskyt hniloby postupující od vrcholové části. Součástí elaborátu o stavu poškozených porostů je jmenovitý seznam těchto porostů s porostní mapou zachycující stav v roce 2006 a doporučení hospodářských opatření pro příští období s těžební mapou.

Řešení - nový hospodářský soubor?

Řešení problémů hospodaření v takto poškozených porostech by prospělo vymezení nového hospodářského souboru se sníženým obmýtím (pro proředěné a hnilobou napadené smrkové porosty) podle přílohy č. 3 k vyhlášce č. 83/1996 Sb. a se zvýšeným podílem melioračních a zpevňujících dřevin uvedeným ve vyhlášce. Návrh základních hospodářských doporučení a rámcových směrnic hospodaření je součástí zprávy o stavu poškozených porostů. Předběžná plocha tohoto souboru na LHC Lesy Města Jihlavy by byla 30–50 ha, což je přibližně 1,5 % celkové rozlohy LHC. Pokud se rozhodne vlastník lesa (Magistrát města Jihlavy) prostřednictvím Správy městských lesů Jihlava pro využití tohoto souboru v novém LHP, bude mít orgán státní správy lesů na základě mé zprávy dostatek informací pro rozhodování o hospodářských souborech a rámcových směrnicích hospodaření pro LHP LHC Lesy Města Jihlavy. Další výhodou při využití je zjednodušení administrativy při každoročním schvalování mýtních těžeb vyžadujících povolení orgánu státní správy lesů podle § 33 odst. 4 lesního zákona. Hospodaření podle tohoto souboru přispěje ke zvýšení stability a odolnosti lesních porostů v lokalitách opakovaně poškozovaných námrazou.

Vzhledem k tomu, že námrazová kalamita postihla různou intenzitou téměř celou PLO 16 - Českomoravská vrchovina, bude nutno při obnovách LHP a při zpracování LHO řešit obdobný problém i na jiných LHC (např. LHC Telč).

Adresa autora:

Ing. Drahomír Ingr

ÚHÚL, pobočka Brno

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.