Osvětová kampaň Lesů ČR
Jan Bercha, Anežka Pavlišová
Posláním státního podniku nemůže být jen vlastní hospodářská činnost. Za úkol má také zvyšovat prestiž lesnictví vůbec jako disciplíny v očích veřejnosti. Největší správce lesů v České republice se cítí zavázán předávat informace o lesním ekosystému a práci lidí s ním.
Lesy jsou považovány za významné celospolečenské vlastnictví s nejen hospodářským, ale i ekologickým a sociálním rozměrem. Aby si společnost tohoto fenoménu vážila, dostala jej do povědomí, je potřeba, aby o něm vůbec věděla. Lesnictví dávno není chápáno jen jako nástroj trvalé a vyrovnané produkce dřeva, přesto se však s tímto názorem, ať už z nevědomosti, nebo z cílevědomosti, setkáváme.
Zásadní prioritou Lesů ČR je proto seznámit veřejnost prostřednictvím palety nástrojů se skutečnostmi, ve kterých se lesnictví pohybuje. Zvýšení prestiže lesnictví a povědomí o něm u nás vůbec je nevyhnutelným úkolem Lesů ČR. Své zásadní teze podnik oznámil dokumentem Program 2000, který je průběžně naplňován a čeká nyní na svoji modernizaci (Program 2010).
Demonstrační objekty
V demonstračním objektu se veřejnost může seznámit s různými specifiky lesního hospodaření. Tyto ukázkové objekty plní důležitou vzdělávací roli a jsou využívány k odborným exkurzím s lesnickým nebo přírodovědným zaměřením. Podrobnější informace o historii objektů, jejich současném stavu a ostatních popisných údajích nalezneme v konkrétních informačních materiálech přímo na místě. Součástí je i popis exkurzní trasy včetně mapových materiálů.
Vzdělávací a osvětová činnost
Informační systém v lese
Oblíbeným způsobem relaxace je návštěva lesa, ať už formou vycházky, běhu nebo jízdy na kole či na koni. V lesích ve správě LČR návštěvníky doprovázejí informační a orientační tabule. Speciální značení má za úkol návštěvníka uvítat, upozornit ho na základní pravidla chování v lese a celkovou orientaci v lese mu ulehčit. Značení kolemjdoucím říká, jak je stezka přístupná, upozorňuje na zajímavá místa nebo na případné vzniklé nebezpečí, o probíhající kalamitě, o možných ohroženích, nenadálých situacích, změnách, úpravách atd., které v dané lokalitě nastaly nebo mohou nastat v důsledku probíhajících prací.
Osvěta mimo lesy
Osvěta nejen o vztahu Lesů ČR k veřejnému zájmu se šíří prostřednictvím širokého spektra médií.
Jedna ze zásadních komunikací s veřejností probíhá prostřednictvím celostátních deníků, odborných, přírodovědných a lesnických časopisů (př.: Vesmír, Lesnická práce, Silva Bohemica ad.). Lesy ČR spolupracují s železničním časopisem Grand Expres a s Turistou, časopisem Klubu českých turistů. Podnik vydává vlastní podnikový časopis Lesu zdar, který je veřejnosti dostupný také na stránkách www.lesycr.cz.
Nedávno Lesy ČR obnovily svůj web www.lesycr.cz s dosažením vyšší uživatelské přívětivosti a informační hodnoty. Navržené řešení www stránek Lesů ČR vychází z obecně známé lesnické a myslivecké tradice. Nová internetová prezentace vznikla z potřeby široce funkčního a reprezentativního informačního a obchodního portálu firmy takovým způsobem, jaký je obvyklý u velkých korporací komoditního zaměření. Web však odráží skutečnost, že Lesy ČR takové zaměření přesahují svou péčí o celospolečensky požadované mimoprodukční funkce lesa. Lesy ČR samozřejmě počítají s dalším rozvojem nové internetové prezentace. V následujících měsících bude řešen rozvoj stránek jednotlivých organizačních jednotek. Celková prezentace při své pestrosti však musí zachovat web komplexní a nedílný. Mezi připravované nové stránky a aplikace patří seznámení s Programem 2000, rozšíření prezentace naučných stezek, zveřejnění tipů na výlety do přírody na kole, ubytovacích kapacit, uvádění aktualit z infrastruktury, umístění loveckých stránek pro komerční lov a další.
Lesy ČR se pravidelně účastní zemědělských a lesnických veletrhů, jako je Země Živitelka, Silva Regina, Natura Viva a další. O své činnosti dávají Lesy ČR vědět i prostřednictvím reklamních kampaní, s použitím billboardů a všech dostupných moderních prostředků.
Informační centra
V současné době je možné využít služeb Informačního a vzdělávacího střediska Křivoklát. Středisko se snaží přiblížit široké veřejnosti, včetně dětí, práci lesníků, problematiku lesního hospodaření a ochranu přírody. Návštěvníkům také poskytuje informace o zajímavých lokalitách, jako jsou přírodní rezervace, naučné stezky nebo unikátní přírodní a stavební památky.
Naučné stezky
Jednou z činností podporujících rekreační funkci lesa je vytváření lesních naučných stezek. Lesy ČR mnoho z nich budují ve vlastní režii nebo ve spolupráci s místními úřady či ekologickými organizacemi a pečují o jejich údržbu.
Práce s dětmi a mládeží
Výchova mladé generace k odpovědnému přístupu k lesnímu ekosystému a ochraně přírody je zásadním cílem celé komunikace. Důležitými partnery v této oblasti jsou i organizace, které se práci s mládeží dlouhodobě věnují, např. síť středisek ekologické výchovy Pavučina a Sdružení TEREZA.
Dny s Lesy České republiky
V různých částech České republiky organizuje podnik pro rodiče s dětmi sportovně poznávací akce. Nabízí tak příležitost vzájemně se setkat, zasoutěžit si a dozvědět se něco o lesu a hospodaření v něm. Pro účastníky je na závěr často připraven kulturní program.
Lesní pedagogika
Lesy ČR se aktivně účastní projektu lesní pedagogiky. Ta si klade za cíl připravit lesníky pro odbornou výchovnou práci s dětmi a mládeží. Zaměstnanci LČR tak získávají novou kvalifikaci v oblasti výchovy a vzdělávání. Lesní pedagogové připravují pro děti exkurze v terénu, besedy ve školách a jiné aktivity. Lesní pedagogika se tak snaží napravovat médii nepříznivě nastíněný obraz o lesnících a představuje lesní hospodářství v jeho mnoha podobách. Zároveň i ukazuje les na svém samotném počátku i konci existence a pomáhá vytvářet komplexní pohled na lesní společenstva.
Lesní semináře pro pedagogy
Pro učitele jsou každoročně připravovány semináře, realizované v zajímavých lokalitách po celé České republice. Účast na semináři je jednou z možností, jak si doplnit znalosti o lesním ekosystému jako takovém, ale i o způsobu hospodaření v něm. V roce 2006 se akce konaly na území NP Krkonoše, NP České Švýcarsko, Drahanské vrchoviny a Křivoklátska. Tyto semináře jsou pořádány ve spolupráci se SSEV Pavučina.
Spolupráce s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP)
Spolupráce LČR a ČSOP probíhá od roku 1999. V jejím rámci je každoročně realizováno několik desítek projektů ochrany biodiverzity v lesích, spočívajících v opatření k ochraně ohrožených druhů lesních dřevin, bylin, pěvců, dravců a sov, netopýrů, mapování cenných lesních mokřadů a vodních toků aj. Je podporována činnost ekocenter a stanic pro handicapované živočichy, jsou obnovovány a udržovány studánky, pořádány přírodovědné soutěže pro děti a mládež Zelená stezka - Zlatý list a Ekologická olympiáda, je vyhlašována fotosoutěž Pohledy do přírody a řada dalších aktivit. Je navazována spolupráce mezi lesníky a ochranáři při konkrétních místních problémech a jsou hledána řešení přijatelná pro obě strany.
Spolupráce s Klubem českých turistů (KČT)
Ke spolupráci s KČT se Lesy České republiky zavázaly už v roce 1998. Oba subjekty od tohoto roku deklarují osvětové působení obou organizací na návštěvníky lesa ve smyslu ohleduplného vztahu k přírodě a vzájemnou spolupráci při naplňování rekreační funkce lesa.
Spolupráce byla v následujících letech ze strany LČR rozvíjena i finanční podporou značení turistických tras a instalací venkovních laminovaných map.
Podpora kulturních, sociálních a humanitárních akcí
Lesy ČR projevují snahu o přímou pomoc občanům i obcím postiženým např. povodněmi. Opakovaně poskytly dřevo na obnovu obydlí - preferována byla výstavba celodřevěných domků. K této pomoci jsou připraveny i v budoucnosti. LČR také opakovaně vypomáhají dětským domovům z prostředků, které jsou získány z tombol na každoročních plesech LČR.
Adresa autorů:
Ing. Jan Bercha
Bc. Anežka Pavlišová
Lesy ČR, s. p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.