Editorial 6/2007

Vážení čtenáři,

lesnictví přímo či nepřímo související se státními lesy se nachází ve velmi složitém stavu. Situace je náročná i z pohledu redakční činnosti.

Vás - čtenáře Lesnické práce, lesnickou veřejnost, kterým není osud českého lesnictví lhostejný - prosíme, abyste svůj názor vyjádřili prostřednictvím odborných článků, rádi vám poskytneme prostor. Zajímavé články na lesnicko-politická témata uvítá redakce podobně jako články z ostatních lesnických disciplín.

V červnovém čísle pokračujeme v informování o aktuálním dění v souvislosti s LČR. Nejen na toto téma jsme se zeptali nového náměstka pro lesní a vodní hospodářství na MZe Karla Trůbla. Dále přinášíme základní informace o představení nové koncepce LČR v parlamentu a o systému elektronické aukce dříví. Představitelů lesnických firem jsme se v anketě zeptali na to,  co říkají změnám v obchodu se státním dřívím a kde vidí řešení současné situace. Jejich odpovědi naznačují míru neshody ve vztazích mezi LČR a lesnickými firmami. Těm zástupcům firem, kteří projevili dostatek odvahy a vůle prezentovat své názory veřejně v odborném periodiku, děkujeme. Doufáme, že nabízíme čtenářům dostatek informaci, z nichž si mohou na současné dění udělat vlastní názor.

Na základě významného jarního srážkového deficitu výrazně stouplo riziko vzniku požárů v našich lesích. Tématu lesních požárů, jejich prevenci, škodám a dalším souvisejícím otázkám jsou věnovány dva aktuální články. Neměla by vám uniknout ani rubrika Aktuality a zajímavosti, která nezůstává svému názvu nic dlužna.

Přání stabilizace situace okolo LČR bylo, je, a obávám se, že ještě nějakou dobu bude, přáním aktuálním. A mohli jsme jej vyslovit již mnohokrát. Bez razantního politického kroku se české lesnictví stabilizace nedočká. Nyní můžeme jen čekat, zda se podaří zajistit pěstební a těžební činnost pro druhé pololetí roku 2007.

Trochu optimismu můžeme nabídnout alespoň studentům, kteří se mohou zúčastnit soutěže Studentská práce roku 2007 (viz str. 65). Ta jim kromě zajímavých finančních odměn nabízí i možnost publikování jejich vlastních prací v Lesnické práci a možnost kontaktu s potenciálními zaměstnavateli. Otázkou je, zda je české rozhádané lesnictví pro mladé absolventy atraktivním zaměstnavatelem.

Lesu zdar!

Jan Příhoda

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.