První informační středisko VLS pro veřejnost v Ralsku

Veronika Hubíková, Oto Lasák

Vojenské lesy a statky, s. p., slavnostně otevřely své první infocentrum určené návštěvníkům oblasti Máchova jezera a bývalého vojenského prostoru Ralsko. Slavnostního zahájení se zúčastnil generální ředitel VLS J. Vojáček, ředitel mimoňské divize J. Janota a celá řada významných hostů včetně zástupců státní správy.

Myšlenka sítě infocenter VLS

Informační centrum Vojenských lesů a statků ČR, s. p., divize Mimoň, se nachází v obci Ralsko–Hradčany, na trase spojující města Doksy a Mimoň, v rekonstruované budově bývalé lesní správy Hradčany. Informační centrum je situováno do středu bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko, malebné krajiny protkané mnoha rybníky a přírodními nádržemi, pozoruhodnými pískovcovými útvary a romantickými zákoutími, opředené tajemnem zapovězeného území, rozprostírající se mezi kopci Ralsko (696 m n. m.) a Velký a Malý Bezděz (603 a 578 m n. m.), jež jsou nepřehlédnutelnými přírodními dominantami zdejšího kraje.

Hlavní myšlenkou je propagace lesního hospodaření, ochrany přírody, možností rekreace, ale i připomenutí historie oblasti Ralsko v souvislosti s uzavřením prostoru pro vojenské účely. Služeb infocentra budou moci využívat jak jednotlivci, tak i kolektivy. V rámci lesnické pedagogiky VLS připravily program “Vojenské lesy školám“, kdy se děti v průběhu jednodenní exkurze seznámí s lesním hospodařením, myslivostí a ochranou přírody. V centru bude veřejnosti k dispozici zaškolený pracovník, který jim poskytne potřebné informace. Jak uvedl generální ředitel J. Vojáček, VLS nezůstanou jen u této první vlaštovky a připraví podobné projekty i na ostatních divizích po celé republice.

Vybavení infocentra

Informační prostor pro dospělé je koncipován jako studovna vybavená nejmodernější audiovizuální technikou, kterou může každý návštěvník využít. V tomto prostoru návštěvník najde dvě velké dotykové LCD obrazovky. Databáze informací je utříděna podle logiky vyhledávání klíčových slov. Současně jsou úrovně informací sestaveny tak, aby dávaly postupný přehled o celém regionu a po zvolení oblasti zájmu v dalších úrovních šly až k jednomu detailu komplexně popsanému a zpracovanému. Jednotlivá zobrazená témata jsou doplněna o možnost tisku vybraných informací na laserové tiskárně. Kromě toho má návštěvník možnost zvolit tisk na grafickém plotru v případě, že ho zaujme některá z fotografií v databázi regionu.

Expozice informačního centra je věnována historii území bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody, a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.

Dětský koutek, profesor Mimoň a studna vědění

V prostorech informačního centra je pamatováno i na nejmenší návštěvníky, pro něž je zde zřízen dětský koutek, jehož cílem je dětem představit dané území formou hry. Koutek je určen zejména pro děti předškolního věku. Děti zde mohou například zjistit rozpažením rukou šířku rozpětí křídel dravců hnízdících v okolí nebo svou výškou stáří stromu. Mohou zde objevit lezeckou stěnu, která jim přiblíží přírodní zvláštnosti zdejšího regionu. Pod ní je nejen pro bezpečnost dětí umístěna matrace, která je ve skutečnosti mýtinou, na které se děti dozvědí nejen o rostlinách z okolních lesů a luk, ale také o tom, jestli některé z nich nemohou způsobit alergii.

A pokud dospělý či dětský návštěvník vstoupí v pravý čas do těch správných dveří, je přivítán bustou profesora Božetěcha Mimoně, který zůstával veřejnosti doposud postavou neznámou, v akademických kruzích však je osobou velmi váženou a uznávanou. Profesor Mimoň zavede svým slovem a listováním v místní kronice návštěvníky do historie zdejšího území, která se na chvíli stává jakoby skutečností... Nezapomene jim ani přiblížit a umožní také spatřit zdejší přírodní krásy, kterými se kraj právem pyšní. A pak je tu studna, naštěstí ne studna zapomnění, ale naopak umění a vědění. Jejím prostřednictvím jsou návštěvníci seznámeni s historií devatera řemesel, která utvářela lidské společenství v minulosti a snaží se o to i dodnes.

Návštěvníkům je na závěr dovoleno nahlédnout také do jednoho z mnoha vynálezů profesora Mimoně, a to vynálezu, jenž nese příznačné pojmenování “mimohled”...

Kontakty:

Informační centrum Hradčany, Ralsko; Hradčany 458, 471 24 Mimoň;

tel.: 736 528 952;

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba:

úterý–neděle: 9–17 hod.,

červenec a srpen: pondělí–neděle 9-17 hod.

 

Adresa autorů:

Veronika Hubíková, VLS, s. p.

Ing. Oto Lasák

Lesnická práce, s. r. o.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.