Jak slouží veřejnosti - Vojenské lesy a statky?
Vladislav Seidl
Vojenské lesy a statky ČR, s. p., (VLS) v souvislosti s postupným zpřístupňováním okrajových částí vojenských újezdů široké veřejnosti věnují stále větší pozornost prezentaci přírody, lesního hospodářství, podniku samotného, výstavbě zázemí a pořádání tematických exkurzí nebo seminářů pro návštěvníky.
Jaký je vztah VLS a veřejnosti?
VLS jsou účelovou organizací založenou Zakládací listinou Ministerstva obrany ČR a obhospodařující pozemky o celkové výměře 142 510 ha (lesní pozemky – 125 213 ha, zemědělské pozemky – 6362 ha, vodní plochy – 773 ha a ostatní plochy – 8054 ha), z toho ve vojenských újezdech VLS obhospodařují 89 516 ha.
VLS se člení na ředitelství a 6 divizí - Hořovice (vojenský újezd Brdy), Horní Planá (vojenský újezd Boletice), Karlovy Vary (vojenský újezd Hradiště), Plumlov (vojenský újezd Březina) a Lipník nad Bečvou (vojenský újezd Libavá), kde jsou zpřístupněny části mimo vojenské újezdy a vybrané okrajové části vojenských újezdů, a to především o sobotách, nedělích a státních svátcích. U divize Mimoň, hospodařící v bývalých výcvikových prostorech Milovice–Mladá a Ralsko, je až na pár výjimek pro veřejnost možné seznámit se se všemi přírodními krásami a historickými pamětihodnostmi. Stále je však na místě opatrnost, protože se zde ještě nachází značné množství munice.
VLS pořádají a spolupořádají semináře i exkurze, vydávají a spolupracují při vydávání informačních publikací a brožur (především s Českou lesnickou společností, Českou společností ornitologickou a dalšími subjekty). Na pozemcích VLS se každoročně uskutečňuje velké množství sportovních akcí, především běžecké, v orientačním běhu a závody horských kol.
Situace u jednotlivých divizí
Hořovice
Od dubna letošního roku byly zpřístupněny okrajové části voj. újezdu Brdy, a to o sobotách, nedělích a státních svátcích v době od 7.00 do 21.00 hodin. Jedná se o území 37 km2 včetně 7 km komunikací, ale především o 45 km turistických stezek a cyklotras. VLS zajistily u této příležitosti na hlavních trasách informační tabule pro návštěvníky lesa včetně krytých a nekrytých odpočinkových míst.
V oblasti lesní správy Nouzov se divize zapojila do Projektu značení cyklotras Křivoklátska, jejímž hlavním záměrem je rozšíření nabídky pro turistiku, posílení cestovního ruchu v regionu a začlenění do připravovaného Projektu koňské stezky, která má propojit síť evropských stezek v zemích SRN, ČR a Rakousku.
Horní Planá
Tato divize se spolupodílela na zřízení a značení cyklotras (50 km) a pěších tras (23 km), které jsou přístupné o víkendech a státních svátcích v okrajových částech voj. újezdu Boletice. V zajímavých lokalitách jsou vybudována odpočinková místa a nainstalovány informační tabule, které seznamují návštěvníky s historií vojenského újezdu a s jeho jedinečnou přírodou. Dále byly v okolí Houbového vrchu zřízeny lyžařské trasy. VLS se starají o údržbu všech uvedených tras jak v letních, tak i v zimních měsících.
Ke zkvalitnění komunikace s návštěvníky vydává informační průvodce „Cyklotrasy a pěší trasy ve VVP Boletice“.
Divize se též zapojila do lesní pedagogiky, která co nejjednodušší a nejpřirozenější cestou přibližuje široké veřejnosti prostředí lesa a úkoly lesního hospodářství.
Karlovy Vary
V úzké součinnosti s voj. újezdem Hradiště se tato divize výrazně podílí na prezentování krásné a zachovalé přírody Doupovských hor veřejnosti, ta si může v zpřístupněných, okrajových částech vojenského újezdu na vlastní oči tuto skutečnost ověřit. Od roku 2006 je pro pěší turistiku a cyklistiku zpřístupněna část území v oblasti jihovýchodu a východu Doupovských hor (bez omezení je zpřístupněno území o rozloze 22 km2 a 27 km cyklotras). Toto území je v terénu patřičně vyznačeno a na zvláště zajímavých místech jsou divizí umístěna pohodlná odpočívadla. Dále se v průběhu letošního roku plánuje zpřístupnění další části vojenského újezdu, a to v severozápadní části, jež navazuje na obec Kyselka (zpřístupnění rozhledny) a sídelní útvar Lučiny. Zde se bude divize opět podílet na vybudování informačních tabulí a odpočívadel.
Plumlov
Plumlov přistoupil k programu spolupráce s veřejností v roce 2007, kdy byly v zpřístupněných okrajích voj. újezdu Březina (32 km2 a 21 km cyklotras) vybudovány turistické přístřešky a informační tabule s popisem lokalit.
Zaměstnanci divize každoročně v rámci Dne Země (22. dubna) prezentují především dětem činnost VLS se zaměřením na poznávání přírodnin, seznámení s technikou používanou při práci v lese i samotnou prací v lese, to je spojeno se soutěžemi a ukázkami rostlin a živočichů. Dále divize zapojila žáky okolních škol do výtvarné soutěže „Život lesa“ a je i součástí zahajovaného programu lesní pedagogiky pro nejmenší.
Součástí plánu akcí jsou i lesnické a myslivecké programy, např. výstava trofejí či střelecké soutěže na vlastní střelnici.
Lipník nad Bečvou
Divize pořádá pro žáky základních škol z měst ležících v okolí voj. újezdu Libavá od roku 1999 zeměpisně-přírodopisně-dějepisné exkurze do zpřístupněných částí. Tyto akce jsou za dobu svého trvání zažity pod názvem „Odra“, a to proto, že návštěva pramene řeky Odry je jedním z cílů této exkurze. Průvodci z řad zaměstnanců lesních správ seznamují děti nejen při těchto příležitostech, ale např. také v Den Země s krásami naší přírody, s prací člověka v lese, s historickými zajímavostmi v nejbližším okolí. Formou soutěží učí děti poznávat podle typických znaků lesní dřeviny, byliny a živočichy. K tomu jim pomáhají kurzy lesní pedagogiky na Střední lesnické škole v Hranicích, kde získávají základy lesní pedagogiky, jež pak dále využívají při výše uvedených akcích.
Od roku 2002 rozšiřují tuto oblast také na učitelské sbory těchto škol a profesorské sbory gymnázií v Přerově, Hranicích a v Lipníku nad Bečvou tak, aby i učitelé přírodopisu byli pravdivě informováni o vztahu „člověk – lesník – les“ a o významu lesního hospodářství pro trvale udržitelný rozvoj venkova.
Oba druhy akcí se setkávají s velikým ohlasem, obzvláště poté, co jsou na jejich trasách vybudována odpočinková posezení, kde jsou pravidelně probírány zážitky z těchto exkurzí.
Mimoň
VLS ČR jsou si vědomy atraktivity tohoto území a práce s veřejností se stává nedílnou součástí aktivit organizace.
Počátek lesní pedagogiky u této divize lze hledat v roce 2006, kdy byl vyhlášen program „Vojenské lesy školám“, určený pro děti ze základních škol v celém Libereckém kraji. Školám byla nabídnuta možnost rozšíření výuky přírodopisu formou exkurze do lesních porostů, kde je dětem při pochůzce lesními porosty představováno lesní hospodářství, ekologická výchova a ochrana přírody. V roce 2006 této nabídky využilo více než 300 dětí. Nabídka pokračuje i v roce 2007, nejen pro základní školy, ale mohou se zapojit i děti ze škol mateřských, praktických a středních, a to i formou besed přímo ve školách. Výklad je zaměřen především na to, aby děti pochopily, že les, po kterém je vyžadována produkce kvalitního a zdravého dříví, neroste sám, a jak důležitou roli lesník v lese má. Dětem se snažíme vysvětlit, co všechno hospodaření v lese představuje a jak dlouho musí stromy růst, než je můžeme pokácet a následně ze získaného dříví něco vyrobit. Snažíme se, aby děti viděly alespoň některé z prací a samy si také zkusily sázet či ožínat stromy, měřit či číslovat dříví.
Dalšími aktivitami divize jsou:
- každoroční prezentace lesnictví a myslivosti formou soutěží, přehlídek loveckých trofejí, ukázek lesnické techniky v areálu Skelná Huť nazvanými Lesnický den v Ralsku;
- značení nových turistických tras ve spolupráci s Klubem českých turistů;
- výtvarné soutěže pro děti („Příroda a krajina Ralska očima dětí v roce 2006“ a „Co se děje v trávě, v korunách stromů v roce 2007“);
- poznávací, vědomostní a pohybové soutěže pro děti;
- podpora Lesního koutku pro handicapované živočichy Ralsko v Hradčanech a Záchranné a chovné stanice veverek Hanička (jediná svého druhu v ČR), které jsou též využívány v rámci lesní pedagogiky;
- poznávací exkurze do bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko s odborným výkladem, který je dle požadavků zaměřen nejčastěji na historii území, zaniklé obce, působení armád a přírodní skvosty zdejšího kraje;
- instalace informačních cedulí k rybníkům, maloplošným zvláště chráněným územím či instalace tabulek „Prosby lesa“, které apelují na návštěvníky lesa, aby si to, co do lesa přinesou, také odnesli, a připomínají návštěvníkům, že les není nádoba na odkládání odpadků;
- prezentace Světového dne vody (22. března) spojené s vyčištěním břehů rybníků a potoků s dětmi;
- zřizování odpočívadel pro turisty i cyklisty;
- údržba současných a zřizování nových cyklotras;
- v současné době je v jednání vyznačení hipostezky procházející napříč celým bývalým VVP Ralsko (od Bezdězu až do Osečné);
- výstavba naučné stezky v okolí Hradčan.
V obci Ralsko – Hradčany bylo 10. května 2007 slavnostně otevřeno první Informační centrum (IC) Vojenských lesů a statků (viz LP 6/2007). Další by měly následovat v okrajích zpřístupněných částí vojenských újezdů. Cílem IC je zajistit maximální informovanost veřejnosti o daném území, které je z pohledu ochrany přírody velmi vysoko hodnoceno, předejít tak zbytečným konfliktům zejména s orgány ochrany přírody a zachovat bohatství zdejšího území i pro generace následující. Expozice IC je věnována historii území bývalého VVP Ralsko, historii i současnosti lesnictví v této oblasti, myslivosti, přírodním podmínkám, geologickým zajímavostem, floře a fauně, ochraně přírody, a zároveň i možnostem turistického a rekreačního vyžití.
Adresa autora:
Ing. Vladislav Seidl
Vojenské lesy a statky ČR, s. p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.