Návrat ke střednímu lesu v lesích města Moravský Krumlov

Dušan Utinek

Město Moravský Krumlov převzalo svůj historický lesní majetek zpět do vlastnictví od LZ Jaroměřice a LZ Židlochovice v roce 1992. Už před zpracováním nového LHP, platného od roku 2000, bylo hlavním úkolem hospodáře zabezpečit trvalost výnosů, jinak řečeno trvalost produkce a trvalost těžebních možností.

Z hlediska krátkodobé maximalizace výnosů není problém vytěžit všechny porosty starší 80 let, což je u porostů výmladného původu zdůvodnitelné, vytěžit všechny výstavky roztroušené v komplexu Krumlovského lesa, dosáhnout tak závratných ekonomických výsledků, a majetek znehodnotit nejméně na 40 let. Časté úrody žaludů nabízejí snadnou možnost rychlé obnovy při obvyklém postupu: prosvětlit a po zmlazení urychleně domýtit. Jenomže lesnictví není jen těžba a obnova porostů. Lesnictví je především zabezpečení trvalosti produkce. Při respektování tohoto příkazu bylo nutné stanovit postup, který bude těžebně řešit objektivní přestárlost porostů a současně pečovat o přirozené zmlazení dubu.

Východiska k návrhu hospodaření

Před volbou základní strategie v hospodaření na tomto menším lesním majetku bylo nutné se důkladně seznámit se stavem porostů a historií jejich obhospodařování. Převažujícím tvarem lesa je zde les nízký. Protože jde o porosty většinou starší 80 let, je nazýván nepravou kmenovinou. V hospodářské evidenci v ČR obecně jsou tyto porosty chybně zařazovány do tvaru lesa vysokého. Nachází se tu i zbytky lesa středního, ale není možné objektivně říci, zda jde o porosty, kde byl tento tvar lesa záměrně pěstován, nebo spíše o porosty výmladného původu, které byly v obvyklém obmýtí pařeziny celoplošně zmýceny s ponecháním kvalitních jedinců většinou semenného původu jako budoucích výstavků. Dochované porosty s etáží 120letých výstavků, hlavní 80letou etáží převážně výmladného původu a hojným přirozeným zmlazením dubu jsou východiskem zahájených prací. Je pravda, že v porostech po generace pěstovaného středního lesa je základem 40letý cyklus obmýtí hlavní výmladkové etáže a výběru nové generace výstavků, ale pokud takové porosty nemáme k dispozici, nezbývá než zahájit bitvu i z nevýhodné výchozí pozice, nechceme-li se věčně předem vzdávat.

Návrh pěstebního postupu

Navržený postup byl popsán již v příspěvku v LP 02/2006. Práce předpokládají intenzivní a někdy silné těžební zásahy, ale vždy směřující k vyhledávání a upřednostňování kvalitních jedinců, nikdy nemá dojít k úmyslnému vytěžení celé hlavní etáže (s výjimkou zdravotních důvodů). Vždy postupujeme jednotlivým výběrem. Podstatou je udržení co nejvyššího počtu kvalitních stromů ze současné hlavní etáže v porostu, které si dokáží vytvořit odpovídající korunu, a velmi pozvolné uvolňování náletu dubu. Navržený postup je pouze základním schématem, které je nutno modifikovat operativním rozhodováním dle konkrétního stavu porostu. Ani intervaly a intenzita zásahů nejsou dogma, podstatný je cíl – víceetážový porost, ve kterém je i v první etáži významný podíl výmladných jedinců.

Započaté práce zakládají předpoklad k vytvoření strukturálně bohatého lesa, lesa přírodě blízkého z původních dřevin, pěstovaného v minulosti v mnohem častějším tvaru lesa středního. Je nutné však připomenout, že takto rozpracované porosty se snadno a rychle znehodnotí nerespektováním výše popsaných zásad, zejména těžbou jedinců, kteří jsou schopni kvalitativního přírůstu.

Záleží na osvícenosti vlastníka

Souhrn klíčových poznatků k tomuto tématu, jimiž jsou:

- pozvolné a často opakované individuální zásahy;

- ponechávání kvalitních jedinců pro těžbu našim následovníkům;

- intenzivní a často opakovaná výchova mladých porostů ke stimulaci produkce už od fáze nárostů;

se příliš nehodí do dnešní doby a jsou daleko za horizontem jednoho hospodářského roku či volebního období, což jsou cykly, v nichž se přijímají strategická rozhodnutí o směřování lesního hospodářství. Stále záleží především na osvícenosti vlastníka a odborných a pracovních schopnostech jeho lesního hospodáře.

Adresa autora: Ing. Dušan Utinek, Ph.D.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.