Představení sekce výrobců Lesní biomasy
- Jaké byly hlavní důvody založení sekce výrobců lesní biomasy?
Hlavním důvodem je neutěšená ekonomická situace na trhu výrobců biomasy. Dále je třeba působit osvětově, neboť výroba biomasy je nákladný a nepříliš jednoduchý proces.
- Proč vzniklo toto uskupení pod hlavičkou CZ Biomu a ne samostatně?
CZ Biom má vybudované jméno, jasnou vizi v oblasti rozvoje a podpory využívání biomasy, strukturu a zázemí, které můžeme využívat. CZ Biom se již mnohokrát podílel jak na přípravě vyhlášek a zákonů, tak i na jejich připomínkování, takže využíváme kontaktů získaných již dříve ve státní správě, samosprávě apod.
- Považujete státní podporu využívání biomasy za dostatečnou? Existuje nějaká forma státní podpory směřovaná přímo k producentům dřevní energetické biomasy, budete o ni usilovat?
Pro výrobce lesní biomasy je tato podpora nedostatečná. Nevíme o žádné podpoře směřované přímo výrobcům biomasy. Způsob řešení situace zkusíme navrhnout v rámci aktuálně zpracovávaného Akčního plánu.
- Jste spokojeni s novelizací vyhlášky č. 482/2005 Sb., o stanovení druhů, způsobů využití a parametrů biomasy při podpoře výroby elektřiny z biomasy? Pokud ne, jaké změny navrhujete?
Částečně, neboť došlo k jasnému rozdělení zdrojů biomasy. Bohužel však lesní biomasa spadá do druhé skupiny (viz vyhláška č. 5/2007 Sb.), kam také spadá veškerý nevyužitelný dřevní a jiný „odpad“. Lesní biomasa však není odpad a není ani „odpad“, který naložíte, odvezete a spálíte. Je to surovina, která leží v lese a je třeba ji nejdříve svézt na odvozní místo, dále pak zpracovat a až poté naložit, odvézt a spálit, případně zpracovat na palivo.
Proto bychom rádi lesní biomasu zahrnuli do první skupiny mezi cíleně pěstovanou biomasu. Tím by se dosáhlo dostatečné podpory a bylo by možné vyrábět kvalitní biomasu i pro českého producenta energie.
- Objevují se informace o záměnách kategorií biomasy u producentů energie. Jakým způsobem jsou kategorie biomasy kontrolovány?
Bohužel se to děje, současný systém to umožňuje, kontroly buď nejsou, nebo jsou nedostatečné. Při čistém spalování biomasy v Německu a Rakousku máte jasně dáno, jakou kategorii můžete spalovat. Pokud se prokáže, že jste spálili jinou kategorii, okamžitě dostáváte pokutu a přicházíte o licenci na spalování kategorie lesní a cíleně pěstované biomasy. Dále musíte vrátit veškerou v minulosti čerpanou podporu.
- Jak vnímáte střet v oblasti vstupní suroviny mezi producenty energií a výrobci buničiny a aglomerovaných materiálů?
V tuto chvíli je na trhu dostatek hmoty, takže žadný střet nepociťujeme. V minulosti lobbing výrobců buničiny a aglomerovaných materiálů v podstatě zapříčinil vznik této sekce. Současně nátlak těchto odvětví způsobil radikální změnu výkupních cen v roce 2005. Konkurence jednotlivých druhů lesní a dřevní biomasy, o kterou se v jednotlivých případech jedná, však není až tak zásadní, některou biomasu je zkrátka možné pouze spálit, a to ještě pouze v některých zdrojích. Problém samozřejmě nastává u biomasy, kterou lze využít k více účelům, ale tu na tuzemském trhu pro výrobu elektřiny v podstatě uplatnit nelze, neboť je jasně řečeno, že materiálové využití biomasy má přednost a například piliny jsou v nejnižší výkupní kategorii.
- Hlavní činností členů sekce je produkce energetické biomasy. Jaké množství biomasy jsou členové sekce schopni ročně vyprodukovat? Jaké množství biomasy je ročně vyváženo do zahraničí?
Přibližně 300 000 tun, z toho 70 % se vyváží do sousedních států.
- Jaké jsou hlavní důvody masivního vývozu biomasy do zahraničí?
Partnerský přístup producentů energií. Mají sice vysoké nároky na kvalitu lesní biomasy, ale také ji dokážou patřičně ohodnotit.
- Měl by být vývoz biomasy nějakým způsobem regulován?
Neměl a ani by to v podmínkách EU příliš nešlo. Jediná regulace je dostatečný počet místních producentů energie z čistého spalování a jejich partnerský přístup. Dále pak již zmíněným zvýšením výkupní ceny elektřiny, resp. zeleného bonusu pro lesní biomasu.
- V oboru se pohybujete již řadu let, pozorujete nárůst poptávky po biomase?
Nárůst poptávky je patrný hlavně v zahraničí, v Čechách je spíše teoretický a velmi pozvolný.
- V současnosti lze za hlavní zdroj energetické biomasy považovat těžební zbytky. Jakým způsobem probíhá spolupráce s lesníky?
Různorodě. Každý lesník má jiný přístup. Dokonce i u LČR zaujímá každý kraj či správa jinou strategii a přístup. Je to nové odvětví, ale pokud překonáte první nedůvěru a ukážete funkční reálný model, na kterém všichni vydělají, potom je spolupráce bezproblémová.
Děkuji za odpovědi, Jan Příhoda
Kontakt:
Ing. Michał Wantulok
Předseda sekce výrobců lesní biomasy
CZ BIOM
Člen představenstva společnosti Dřevošrot, a. s.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.