Schweighofer Prize 2007
Do letošního ročníku soutěže bylo navrženo celkem sedmdesát projektů vysoké úrovně. Porota vyhodnotila originalitu a rozmanitost témat přihlášených do soutěže. ”Všichni přihlášení obecně předvedli pozoruhodné a racionální přístupy při prezentaci současných potřeb evropského lesnického sektoru. Navržené projekty zcela jasně přispěly k dynamickému rozvoji odvětví,” řekl předseda poroty prof. Alfred Teischinger. Oceněné projekty byly prezentovány na slavnostním galavečeru v pondělí 18. června v prostorách vídeňské radnice za přítomnosti kancléře Rakouska Alfreda Gusenbauera, který osobně předal hlavní cenu.
Hlavní cena
Hlavní cenu ve výši 100 000 eur za rozvoj KERTO® - Laminated Veneer Lumber získal prof. Matti Kairi z Finska.
Vítěz
Prof. Matti Kairi (nar. 1947) se ve velké části svého profesionálního života věnoval spolupůsobení ve výzkumu a vývoji a rozvoji obchodu ve dřevozpracujícím průmyslu vztahujícím se k materiálu KERTO® - Laminated Veneer Lumber (LVL). Po ukončení studia v oboru zpracování dřeva začal Matti Kairi pracovat v Metsäliitto Group, kde se podílel na komplexním rozvoji práce na Kerto®, počínaje projektem a výrobou, přes různé etapy až po nové objevy. KERTO® je držitelem devíti patentů. V roce 2002 prof. Matti změnil zaměstnání a nastoupil na Technologickou univerzitu v Helsinkách, kde je profesorem a vedoucím laboratoře na zpracování dřeva.
Projekt
Kerto-LVL jsou třímilimetrové dýhové pláty s vlákny s podélnou orientací slepované společně do souvislého širokého bloku. Z těchto bloků lze řezat různé velikosti trámů, sloupů a hranolů, anebo je lze využít pro další zpracování ve stavebních prvcích. Vady dřeva, v porovnání s řezivem, se tímto způsobem zakrývají a výsledkem je homogenní vysoce voděodolný produkt - v pevnosti dosahuje hodnoty o 43-67 % vyšší, než je tomu u německých lepených “Güteklasse I”, u kterých pevnost závisí na zatížení povrchové vrstvy. Kerto-LVL přesahuje v obchodu hodnotu 100 milionů eur ročně a prodává se ve více než 15 evropských zemích, stejně jako v USA, Austrálii a Japonsku. Jednou z nejvýznamnějších budov, při jejichž výstavbě byl využit tento konstrukční materiál, je hala Sibelius v Lahti.
Cena za inovaci - lesnictví
Cena byla ohodnocena 50 000 eury a získala ji Nadnárodní internetová informační platforma - www.waldwissen.net.
Vítězové
Tým vítězů tvoří vědci a redaktoři organizací, kteří založili tuto platformu:
- Bundesforschungs- und Ausbildungszentrum für Wald, Naturgefahren und Landschaft (BFW), Rakousko: Harald Mauser, Christian Lackner, Peter Preier;
- Eidgenössische Forschungsanstalt für Wald, Schnee und Landschaft (WSL), Švýcarsko: Norbert Kräuchi; Martin Moritzi, Thomas Reich, Nico Grubert, Reinhard Lässig;
- Forstliche Versuchs- und Forschungsanstalt Baden-Württemberg (FVA), Německo: Konstantin Freiherr von Teuffel, Marc Hanewinkel, Roderich von Detten, Norbert Bär;
n Bayerische Landesanstalt für Wald und Forstwirtschaft (LWF), Německo: Präs. Olaf Schmidt, Michael Streckfuss, Kurt Amereller, Joachim Hamberger, Zentrum Forst/Wald/Holz.
Projekt
Hlavním cílem platformy, která je on-line funkční od roku 2005, je poskytnout investorům stručné a aktuální informace o veškerých lesnických oborech. Ve většině případů je řada vědeckých a praktických zpráv a článků k dispozici z různých zdrojů. Hledání kompletního přehledu jednoho specifického tématu vyžaduje značné úsilí. Proto je řada rozhodnutí v lesnické praxi činěna na základě nedostačujících informací. Waldwissen.net je schopen poskytnout více než 1500 článků v pěti různých jazykových mutacích: němčině, angličtině, francouzštině, italštině a slovinštině. Dalšími kroky je editace a překlad dalších příspěvků a rubrik za účelem dosažení 2500 článků v roce 2008. Interaktivní odborný systém bude navíc instalován tak, aby umožnil uživatelům dostat se do kontaktu s experty řešícími specifické problémy. Zaškolovací platforma je již založena. K rozšíření odbornosti tohoto serveru zaměřeného na zpracování dřeva platforma hledá alespoň jednu nebo dvě partnerské instituce.
Cena za inovaci - zpracování dřeva
Cena za inovaci v oblasti zpracování dřeva, oceněná 50 000 eury, byla udělena prof. Andersi Grönlundovi, dr. Stigovi Grundbergovi a dr. Johan Ojaovi ze Švédska za rozvoj průmyslového zařízení X-Ray Log Scanner s rychlostí posuvu 3 m/sec.
Projekt
Hlavním cílem vývoje tohoto systému je získat při zpracování komplexní informace o vlastnostech všech kmenů, aby byla produkce optimalizována.
X-ray Log Scanner může měřit řadu různých vlastností, které souvisí s hustotou čerstvého lesa nebo vnějšími tvary, např.: druh dřeva, typ kmene, průměr pod kůrou stromu, parametry suků, šířka letokruhů, druh komodity, hustota, obsah jádrového dřeva, točivost apod. X-Ray Log Scanner již používá několik evropských společností v dřevozpracujícím průmyslu.
Cena za inovaci - dřevěné výrobky I a II
V této kategorii byly uděleny dvě ceny, každá odměněna částkou 25 000 eur.
I. Tuto cenu obdržel prof. Holger Militz a dr. Andreas Krause z Německa za rozvoj výrobků ze dřeva s využitím polymerů.
Projekt
Oceněný tým se zaměřil na nalezení inovačního řešení na zlepšení možností využití dřeva pro exteriéry. Textilní průmysl využívá specifické polymery pro ošetřování bavlny pro zdokonalení specifických vlastností materiálu. Bavlna je celulózový materiál stejně jako dřevo, H. Militz a A. Krause se inspirovali tímto příkladem a začali pracovat na výzkumu v oblasti integrace polymerů s využitím sloučeniny dimethyloldihydroxyethylenmočovina (DMDHEU). Testy s různými dřevinami (buky, borovice, bříza, topol) byly velmi slibné z pohledu rozměrové stability, odolnosti vůči vodě, zvětrávání, trvanlivosti a povrchové kvality.
Partneři projektu z oblasti dřevozpracujícího průmyslu se dále starají o rozvoj tohoto produktu, jehož obchodní název byl zaregistrován a výroba, například zahradního nábytku, byla započata v roce 2006. V současné době se výzkum zaměřuje na vývoj dřevotřískových desek s využitím štěpek.
II. Cenu za inovaci dřevěných výrobků obdržel HIPERWOOD®, extrudovaný dřevo-duroplastový kompozit na bázi melaninu. Vítězný tým tvoří vědci z Kompetenzzentrum Holz GmbH (Wood K-plus), Austria and the R&D department of Agrolinz Melamine International GmbH, Rakousko.
Projekt
Výroba kompozitů na bázi dřeva a plastů byla až doposud založena na termoplastových matricích, jakými je polypropylen nebo PVC, neboť termoplasticita byla jednou z hlavních předpokladů procesu extruze. Ve skutečnosti WPC (wood plastic composits) reagují na zvyšující se teplotu výraznou ztrátou pevnosti a pomalými chemickými reakcemi, což komplikuje například využití ve stavebnictví. Za účelem zlepšení celkové stability a pevnosti WPC vyvinul tým v celosvětovém měřítku unikátní nové dřevoplastové kompozity s využitím melaninu jako duroplastové matrice.
Možnosti uplatnění jsou široké a zejména v Evropě je slibné využití při konstrukci montovaných domů či oken. Uvedení HIPERWOOD® na trh je plánováno v průběhu 2008.
Inovační cena - spolupráce a vzdělání
Cena dotovaná 50 000 eury byla udělena společnosti CEI-Bois za projekt ROADMAP 2010 – první strategický kooperační projekt Evropského dřevozpracujícího průmyslu.
CEI-Bois - Evropská konfederace dřevozpracujícího průmyslu - byla založena v roce 1952, zahrnuje 186 000 firem, které zaměstnávají kolem 3 milionů zaměstnanců z evropské pětadvacítky. CEI-Bois zastřešuje 35 organizací, z nichž 27 jsou národní asociace
a 8 odvětvové organizace. Základním cílem CEI-Bois je hájit zájmy evropského dřevařského sektoru. V současné době stojí v jejím čele Mikael Eliasson (Setra Group) a generálním tajemníkem je Filip de Jaeger.
Projekt
Koncem roku 2004, kdy bylo zřejmé, že dřevěné produkty z různých příčin (např. politika EU, nedostatek spolupráce v rámci dřevozpracujícího sektoru, konkurenceschopnost materiálů, Evropské standardy...) ztrácí svou pozici na trhu, CEI-Bois začala zpracovávat projekt Roadmap 2010 Process s vizí, že se dřevo a materiály založené na bázi dřeva v roce 2010 dostanou na špičku.
Roadmap 2010 je složen ze 4 základních částí: stavby ze dřeva, bydlení se dřevem, dřevo v obalech a dopravě a dřevo v udržitelném rozvoji. Každá z těchto částí je řízena skupinou složenou z expertních pracovníků průmyslu.
Nataša Raevová, Oto Lasák