Úvodník 7/2007

Milé dámy, vážení pánové,

stalo se již tradicí, že červencové číslo Lesnické práce, kterým vstupujeme do klidnějšího prázdninového období, je tematicky zaměřeno na problematiku přírodě bližších forem obhospodařování lesů. Sdružení Pro Silva Bohemica pořádá každoročně „open“ seminář a exkurzi pro širší veřejnost a následně se snaží prezentovat výsledky v širších souvislostech na stránkách Lesnické práce.

Letošní červencové téma vyjádřené otázkou „Jaká je budoucnost hospodaření ve středním lese?“ reflektuje současnou společenskou poptávku po fenoménu středního lesa. Jde ale především o poptávku po biologických hodnotách středního lesa, v řadě případů právně kodifikovanou v evropské i tuzemské jurisdikci. A zatímco biologové různých specializací dovedou alespoň rámcově formulovat požadavky na přežití druhů a společenstev, které jsme se jako stát zavázali chránit, lesníci zatím nedovedou kvalifikovaně reagovat. S pěstebním systémem středního (přesněji - postaru - „sdruženého“) lesa už nikdo nemá praktickou zkušenost, hospodářská úprava lesů v současné legislativní podobě nedovede tento tvar lesa uspokojivě uchopit, ekonomická (ne)výhodnost v dnešních relacích nákladů a výnosů není na žádném majetku dlouhodobě ověřena. Jak by také mohla, když u nás žádný kontinuálně obhospodařovaný střední les není. A jaké jsou limity využití přírodních sil při hospodaření ve středním lese a nakolik ho lze považovat za přírodě blízké?

Na uvedené otázky nelze nalézt rychlou a uspokojivou odpověď, nicméně je třeba se jimi otevřeně zabývat. Proto se Pro Silva Bohemica vypravila do moravskokrumlovských lesů, kde měl střední les svoji historickou tradici a kde je po restituci městského majetku v posledních patnácti letech tvar lesa středního opět obnovován. Nastavení trvalého a vyrovnaného výnosu v lesích je během na dlouhou trať a jeho promyšlení potřebuje dostatek času, zvláště když je spojeno s řadou otázek, které nemají jednoznačnou odpověď. Střední les je navíc jedním z horkých míst, na kterých je třeba najít konsenzuální řešení mezi profesionálními lesníky a biology. Prázdniny jsou ideální dobou k přemítání o středním lese a o mezilidských a profesních vztazích - proto si je dobře užijte s Lesnickou prací.

Tomáš Vrška

VÚKOZ, v. v. i.

oddělení ekologie lesa Brno

člen redakční rady Lesnické práce

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.