Pilíř „příroda“ ve strategii LČR

Jiří Stonawski

Lesy pokrývají více než 30 % území ČR a jsou základním ekologickým a krajinotvorným prvkem našeho státu. Principy trvale udržitelného hospodaření v lesích jsou založeny na 3 základních pilířích – ekologickém, ekonomickém a sociálním. LČR usilují v souladu s platnou právní úpravou při správě svěřeného lesního majetku státu o rovnováhu všech těchto pilířů. Tento příspěvek je věnován některým aspektům ekologického pilíře – pilíře „příroda“ - ve strategii státního podniku Lesy České republiky (LČR).

Současný stav

LČR jsou správcem největších lesních ekosystémů v ČR. K datu 31. 12. 2006 spravovaly celkem 1,321 mil. ha porostní půdy. Cílem podniku nikdy nebyla pouze těžba dříví za účelem co nejvyššího zisku, ale uchování a zlepšení stavu lesa pro současnou i budoucí generaci. Výsledkem jeho dosavadní činnosti je trvale se zlepšující funkčnost a stabilita lesních porostů oproti období před založením LČR (1992). Ta se projevuje především narůstajícím podílem zastoupení listnatých dřevin a jedle, zvýšenou intenzitou výchovných zásahů podporujících vytvoření vyváženého poměru koruny a kmene stromu, snížením rozsahu škod zvěří a používáním stanovištně vhodného genetického sadebního materiálu při obnově lesa.

V současnosti LČR spravují okolo 536 000 ha (cca 41 %) lesních porostů ve zvláště chráněných územích a v územích soustavy NATURA 2000. Na hospodaření v těchto územích nedostávají obligatorně finanční prostředky ze státního rozpočtu ani z žádného jiného vnějšího zdroje. Osvobození od daně z nemovitosti z důvodů ochrany přírody se vztahuje pouze na maloplošná zvláště chráněná území a 1. zóny chráněných krajinných oblastí, což je cca 73 000 ha lesních porostů. Pro srovnání – hospodaření v lesích národních parků je hrazeno zcela (NP České Švýcarsko) či většinovým podílem (KRNAP, NP Šumava, NP Podyjí) ze státního rozpočtu. Všechny lesní porosty v národních parcích jsou pak osvobozeny od daně z nemovitostí z důvodů ochrany přírody.

Vize

Zaměstnanci LČR disponují rozsáhlým aplikovaným mezioborovým vzděláním, kde je velký důraz kladen na lesnickou ekologii. Prolínání jednotlivých oborů v lesnické materii a jejich velká praxe jim umožňuje posoudit aspekty ochrany přírody v kauzálních (vzájemně propojených) závislostech. Proto mají LČR velmi dobré předpoklady zajišťovat praktický management ochrany přírody (např. plánování a realizaci ekologických projektů v lesích).

Pěstování lesa

Cílový stav lesa musí být jasně definován s ohledem na stanovištní poměry a vyváženost jeho produkčních, ochranných a dalších funkcí. Nezbytným předpokladem pro diferencované plánování cílového stavu je pěstební koncept reagující na změnu klimatu. Od něj se bude odvíjet plánování a realizace pěstebních zásahů s ohledem na změnu druhové skladby ve prospěch autochtonních listnatých dřevin a jedle. Stupeň dosažení cílového stavu lesa (především u mlazin a tyčkovin) musí být permanentně sledován, což vyžaduje vytvoření objektivního monitorovacího systému. Dosažení cílového stavu musí být podřízeno i hospodaření se zvěří.

Je nutné jasně deklarovat a ve vybraných územích zavádět do praxe přírodě blízké formy hospodaření v lesích, vycházející ze souladu s přírodními procesy a minimalizace energetických vkladů ze strany lesního hospodáře. V tomto procesu sehrají LČR klíčovou roli jako vzor a odborná pomoc ostatním vlastníkům lesů. Bude vybudována široká síť demonstračních objektů přírodě blízkého obhospodařování lesů reprezentující různé přírodní podmínky ČR, sloužící k odvozování optimálních postupů hospodaření, vývoji a ověřování dosud chybějících nástrojů a metodik.

Za účelem zlepšování přírodních poměrů v lesích ve zvláště chráněných územích a územích soustavy Natura 2000 bude podnik využívat Operační program životního prostředí (2007-2013), Oblast podpory 6.3. Obnova krajinných struktur.

Ochrana přírody u LČR

Hlavní principy ochrany přírody jsou obsaženy již v podnikovém dokumentu nazvaném „Program 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR“, vydaném v roce 1999, kterým se podnik hlásí mimo jiné k podpoře vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů v lesích. Na realizaci konkrétních opatření zajišťovaných organizačními jednotkami LČR je každoročně k dispozici 30 mil. Kč vlastních prostředků podniku. Tyto prostředky bude možné využívat i na případná kofinancování v rámci projektů z vnějších zdrojů.

Základním hospodářským opatřením v ochraně biodiverzity je praktická realizace principů trvale udržitelného obhospodařování lesů ve smyslu závěrů mezinárodních konferencí věnovaných této problematice a diferencovaná péče o jednotlivá stanoviště a druhy.

Aktivity LČR v druhové ochraně jsou do značné míry limitovány povinností udělení výjimky, souhlasu či povolení příslušného orgánu ochrany přírody. Podnik se od svého vzniku věnuje mimo jiné záchraně a podpoře tetřeva hlušce a tetřívka obecného, zejména jejich záchrannému chovu a reintrodukci do volné přírody, včetně telemetrického sledování části vypouštěných jedinců. Z podnětu LČR byla dále v loňském roce vyhlášena v Jizerských horách, na rozloze 22 215 ha, oblast chovu tetřívka. V současnosti probíhá, opět z podnětu LČR, řízení o vyhlášení oblasti chovu tetřívka v Krušných horách.

Tradiční součástí činnosti lesníků je podpora hnízdních možností ptáků, zejména v územích s nedostatkem doupných stromů, např. v imisemi postižených oblastech. Za léta 1998-2006 bylo LČR vyrobeno a vyvěšeno bezmála 35 000 ptačích budek.

Mezi praktická opatření na podporu biodiverzity náleží rovněž potlačování invazních druhů (zejména bolševníku velkolepého a křídlatek), a to s náklady řádově několika mil. Kč ročně.

Program „Významné stromy LČR“, realizovaný od roku 2003, má za cíl nalézt a zajistit ochranu jedinců, skupin či stromořadí stromů na pozemcích s právem hospodařit LČR, které jsou významné svými rozměry, stromy tvarově nebo jinak pozoruhodné, druhově výjimečné nebo historicky pamětihodné, které dosud nepožívají ochranu jako památné stromy dle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Za účelem posílení významu ochrany přírody u LČR bylo na všech krajských inspektorátech LČR zřízeno systemizované místo specialisty ochrany přírody. Připravuje se rovněž posílení této problematiky na úrovni ředitelství podniku.

Spolupráce v ochraně přírody

Řada opatření v druhové ochraně probíhá ve spolupráci s jinými subjekty. V rámci výzkumných projektů hrazených z prostředků LČR jsou realizována nejen „ryze lesnická“ témata, ale též projekty řešící „společná“ témata – např. „Biologicko-ekologické aspekty a legislativní požadavky k migrační prostupnosti pramenných částí vodních toků“, „Využití predátorů v biologickém boji s drobnými hlodavci ve vyhlášených ptačích oblastech v Krušných horách“.

V roce 2002 byla mezi LČR a dnešní Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR podepsána „Dohoda o spolupráci při vymezování lesních porostů ponechávaných samovolnému vývoji a lesních porostů bez provádění hospodářských zásahů ve zvlášť chráněných územích a zajištění jejich monitoringu“. Území dle této dohody vymezená podléhají systematickému monitoringu, s cílem sledování vývoje lesních ekosystémů při maximálním možném omezení přímého vlivu člověka a následného využití získaných poznatků v lesnické i ochranářské praxi.

Spolupráce s Českým svazem ochránců přírody, probíhající od roku 1999, je v části „Ochrana biodiverzity“ zaměřena zejména na mapování výskytu a opatření k ochraně jednotlivých skupin organismů, včetně propagace jejich ochrany.

V letech 1994 a 2004 se zaměstnanci LČR významně podíleli na celostátním mapování výskytu čápů černých, organizovaném Českou společností ornitologickou (ČSO). Přestože se jednalo o zcela dobrovolnou aktivitu, v obou letech představovala hlášení o výskytu ze strany zaměstnanců LČR větší část všech pozitivních hlášení (64 % v roce 2004).

LČR a ochrana přírody v roce 2007

Od počátku roku 2007 probíhá revize vnitropodnikových dokumentů týkajících se zcela či zčásti problematiky ochrany přírody. Významnou změnou oproti minulosti je například zakotvení povinnosti ponechávání cca 5 doupných nebo jinak významných stromů pro ochranu biodiverzity na hektar lesa při plánování těžebních činností u LČR. Nově byl vydán pokyn věnovaný projednávání návrhů na vyhlášení zvláště chráněných území přírody a plánů péče o ně.

Potřeba poznání bionomie a požadavků na ochranu jednotlivých evropsky významných druhů ptáků, ale i dalších druhů živočichů a rostlin, a skloubení těchto požadavků s dalšími oprávněnými požadavky při péči o svěřený lesní majetek státu, si dle našeho názoru žádá daleko větší součinnost odborníků a lesníků než doposud.

Proto LČR dne 30. 8. 2007 uzavřely s Českou společností ornitologickou „Deklaraci o spolupráci v oblasti ochrany přírody a krajiny“. Jedná se o první známou oficiální dohodu tohoto druhu mezi lesníky a ornitology v zemích EU, deklarující společný zájem a úsilí o ochranu evropsky významných druhů ptáků. V návaznosti na tuto deklaraci jsou uzavírány konkrétní smlouvy o spolupráci. První z nich je pilotní smlouva pro rok 2007 v regionu Vysočina. Jejím obsahem je spolupráce při mapování a označování doupných stromů, vydání dvou informačních letáků týkajících se významu doupných stromů a ptáků v nich hnízdících a zřízení internetových stránek na toto téma.

Natura 2000 je rovněž jedním z klíčových témat v rámci EUSTAFOR, sdružení organizací státní lesů Evropské unie. Řada druhů i stanovišť se vyskytuje ve více zemích EU. Proto je za velmi významnou součást činnosti tohoto sdružení považována vzájemná výměna zkušeností v této oblasti. LČR již v dubnu loňského roku uspořádaly první seminář věnovaný této problematice a nadále se aktivně podílejí na jejím řešení.

Ochrana biodiverzity v širokém slova smyslu byla a je součástí ekologického pilíře lesního hospodářství a nedílnou součástí činnosti LČR jakožto největšího správce lesního majetku státu.

Adresa autora:

RNDr. Jiří Stonawski

Lesy České republiky, s. p.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.