Úvodník 10/2007
Vážení čtenáři,
je tomu již půl století, kdy se pár nadšenců na naší pražské lesnické fakultě začalo zaobírat možností využití českých lesníků v tropickém lesnictví. Založili potřebnou instituci a záhy zorganizovali i první postgraduální studium v tomto oboru. Během dalších padesáti let pak pracovalo v tropech na osmdesát českých expertů, kteří tam „dohromady odpracovali“ přes dvě stě let.
Pocházeli ze všech odvětví našeho lesnictví – z fakult, výzkumných ústavů, z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, z lesnické praxe i z ministerstev. Byli to dobří vyslanci své země. Své první zkušenosti z neznámých exotických zemí pak publikovali i v našem fakultním sborníku tropického a subtropického lesnictví, vydávaného po dvacet let ve státě bez moře a bez tropů. Naši experti už tenkráte bojovali za záchranu nejproduktivnějšího biomu světa – tropického deštného lesa.
Čeští lesníci pracovali jako špičkoví pracovníci a ředitelé projektů nejen bilaterálních, ale i multilaterálních, ve víceletých a mnohamilionových projektech OSN – pro FAO, UNESCO, UNIDO, někteří z nich i přes deset let, jeden dokonce přes dvacet let.
To bylo včera. A co dnes? Čas pokročil a Země se globalizuje. Např. experti z LČR pracují i na novém českém technologickém balíku v Jižní Americe (zalesňování And obalovými sazenicemi Patrik aj.) a zaplňují tak pro české lesnické experty bílá místa na mapě Jižní Ameriky. Čeští experti dnes pracují v Kanadě i na Kamčatce... Přibývá nových podnikatelských záměrů, i když podobné snahy byly už v minulém století (těžba dříví v Libérii a Pobřeží slonoviny).
Česká republika je členem EU, a tak tyto nové podmínky (včetně našeho nadcházejícího předsednictví v EU) vytvářejí úrodnou půdu pro budoucí možnost většího počtu expertíz českých lesníků i do zemí EU. O tom svědčí i řada článků v říjnovém čísle Lesnické práce, zahrnující Irsko, Švédsko, Turecko, Estonsko, aj.
Velmi jsem si vážil Lesnické práce, která byla jedním z prvních lesnických časopisů publikujících první poznatky českých lesnických expertů z tropů a subtropů už od konce šedesátých let minulého století. Rád jsem na stránky Lesnické práce přispěl sérií čtrnácti článků. O to větší mám radost, že si mohu informace ze zahraničí v Lesnické práci přečíst i nyní.
Jen tak dál a dál...
Erich Václav, expert na lesnictví v tropických a rozvojových zemích