Editorial 12/2007
Vážení čtenáři,
vítám Vás u poslední Lesnické práce roku 2007.
Když jsem se před několika měsíci ptal, zda nemůže být současná destabilizace lesnického sektoru způsobována záměrně, s cílem přiblížit a odůvodnit privatizaci státního lesa, většina odborníků tento názor odmítala. V den uzávěrky časopisu ale ministr Petr Gandalovič poskytl Hospodářským novinám informaci, že státní podnik LČR bude alespoň z části na prodej.
Zda je prodej státního lesa prioritou některých kandidátů na budoucího generální ředitele jsme se měli dozvědět z koncepce, která je součástí přihlášky každého uchazeče k výběrovému řízení na generálního ředitele LČR. Když ministr Petr Gandalovič odpověděl redaktorům MF Dnes na otázku „Budou koncepce jednotlivých uchazečů na generálního ředitele LČR veřejné?“ slovy „Nevidím důvod, proč by nebyly veřejně dostupné“, potěšilo mne, že ministerstvo kromě otevřeného výběrového řízení zvolilo i otevřený komunikativní přístup. Proč je nakonec jedinou oficiální informací o výběrovém řízení počet kandidátů a počet členů výběrové komise? O tom se můžeme, tak jak je v českém lesnictví zvykem, pouze dohadovat.
Výběr vhodného kandidáta bude těžkým úkolem pro ministerstvo, ale těžké bude i rozhodování jednotlivých kandidátů, kteří pravděpodobně nevědí, zda by měli vést státní podnik, nebo akciovou společnost, zda by měli prosazovat obchod v režii LČR, či maximální outsourcing, nebo zda by jejich hlavním úkolem neměla být příprava na prodej státního lesa. A tak výběrové řízení působí jako snaha ministerstva zemědělství pokusit se dlouhodobě chybějící koncepci státního vlastnictví lesa nahradit opět novým managementem podniku Lesy ČR.
Na stranách 4 až 8 přinášíme rozhovor s bývalým ředitelem LČR Jiřím Holickým, kterého jsme se zeptali na vztah ministerstva zemědělství a podniku LČR, meziroční propad hospodářského výsledku, ale i na důvody jeho odvolání a na mnoho dalších otázek. Rozhovor je doplněn o přehled pro LČR důležitých událostí v roce 2007 a dalšími informacemi.
Tématem aktuálním, a zřejmě i ožehavým, jsou škody zvěří. Úvodní odborný článek (str. 16–19) doplňují aktuální informace ministerstva zemědělství a Českomoravské myslivecké jednoty. Je tedy zvěř v českých lesích skutečně přemnožená? I o tom je, podle některých reakcí, možné polemizovat. Tématu škod zvěří bychom se rádi pravidelně věnovali v několika dalších číslech Lesnické práce.
V prosincovém čísle Lesnické práce naleznete mnoho podnětů k odborné diskusi. Uvítáme vaše odborné názory, připomínky, reakce na jednotlivé články a samozřejmě i konstruktivní kritiku.
Věřím, že si v pestré nabídce článků každý čtenář nalezne takové, které jej zaujmou. Možná to bude aktuální seznámení s dynamickým nákupním systémem Vojenských lesů a statků (str. 10–13), informace o 5. Ministerské konferenci o ochraně lesů v Evropě (str. 10–12), nebo naopak ryze lesnické články na téma pěstování, meliorace a ochrana lesa.
Dovolte mi, abych Vám jménem časopisu Lesnická práce popřál příjemné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a spokojenosti nejen v roce 2008.
Snažím se vymyslet i pozitivní přání českému lesnictví...
Lesu zdar!
Jan Příhoda