Pátá Ministerská konference o ochraně lesů v Evropě

Tomáš Krejzar, Pavlína Vašičková

Ve dnech 5.–7. listopadu 2007 se ve Varšavě uskutečnila již pátá Ministerská konference o ochraně lesů v Evropě (MCPFE), tentokrát pod heslem „Lesy pro kvalitu života“. Ministři zodpovědní za lesy či jejich zástupci z 46 evropských zemí a představitelé Evropské komise, zastupující Evropská společenství, zde podepsali ministerskou deklaraci a dvě rezoluce: „Lesy, dřevo, energie“ a „Lesy a voda“. Ministři též prohlásili týden od 20. do 24. října 2008 za Panevropský týden lesů a v dalším prohlášení vyjádřili svou účast zemím postiženým ničivými lesními požáry a svou vůli provádět opatření k ochraně proti lesním požárům.

Z historie ministerských konferencí o ochraně lesů v Evropě

Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě jsou výsledkem politické iniciativy na vysoké úrovni, jejímž cílem je rozvíjet aktivity vedoucí k trvale udržitelnému obhospodařování a k ochraně evropských lesů. Do tohoto panevropského procesu je zapojeno 46 evropských zemí, Evropské společenství a řada mezinárodních organizací. Česká republika je jeho účastníkem od roku 1990 a je signatářem všech přijatých rezolucí kromě rezoluce S3 – Evropská databanka  lesních požárů. Řízení procesu mezi konferencemi a přípravu konference následující zajišťuje vždy koordinační jednotka sídlící v pořádající zemi, nyní tedy ve Varšavě. Od první ministerské konference, která se uskutečnila v roce 1990 ve Štrasburku, došlo ke značnému posílení celého procesu, jakož i rozšíření tematického záběru, který nyní pokrývá všechny významné aspekty trvale udržitelného obhospodařování lesů.

- První ministerská konference se zabývala především rostoucími hrozbami pro existenci lesů v Evropě a zdůraznila nezbytnost mezinárodní spolupráce v oblasti ochrany lesů. Směřovala k posílení technické a vědecké spolupráce v Evropě a měla přispět k vyššímu využívání výsledků vědy a výzkumu pro formulaci a realizaci politických rozhodnutí. Kromě všeobecné deklarace bylo přijato celkem šest rezolucí:

S1: Evropská síť stálých ploch pro sledování lesního ekosystému

S2: Zachování lesních genetických zdrojů

S3: Evropská databanka lesních požárů

S4: Přizpůsobení obhospodařování horských lesů novým podmínkám životního prostředí

S5: Rozšíření sítě Eurosilva pro výzkum fyziologie stromů

- Druhá ministerská konference o ochraně lesů v Evropě se uskutečnila v červnu 1992 v Helsinkách. Stavěla zejména na výstupech štrasburské konference, ale také reagovala na výstupy konference Spojených národů o životním prostředí a rozvoji v Riu de Janeiru, která proběhla krátce předtím. Evropští ministři zde, kromě všeobecné deklarace, přijali čtyři rezoluce:

H1: Obecné zásady trvale udržitelného hospodaření v lesích Evropy

H2: Obecné zásady ochrany a trvale udržitelného zachování biodiverzity evropských lesů

H3: Lesnická spolupráce se státy ve stadiu přechodu na jiný typ ekonomiky

H4: Strategie procesu dlouhodobé adaptace evropských lesů na klimatické změny

Po ministerské konferenci v Helsinkách byla významným momentem i schůzka na expertní úrovni Ženevě v roce 1997, kde byl přijat pracovní program k zachování a posílení biologické a krajinné rozmanitosti v lesních ekosystémech na období 1997–2000.

- Třetí ministerská konference o ochraně lesů v Evropě, která byla uspořádána v Lisabonu v roce 1998, se věnovala především socioekonomickým aspektům trvale udržitelného obhospodařování lesů. Ministři přijali všeobecnou deklaraci a dvě rezoluce:

L1: Lidé, lesy a lesnictví (Podpora sociálních a ekonomických aspektů trvale udržitelného lesního hospodářství)

L2: Celoevropská kritéria a indikátory trvale udržitelného hospodaření v lesích; Celoevropská směrnice pro trvale udržitelné hospodaření v lesích na provozní úrovni

- Čtvrtá, vídeňská ministerská konference v roce 2003 přinesla deklaraci s názvem „Evropské lesy – společné užitky, sdílená odpovědnost“ a pět dalších rezolucí:

V1: Synergická podpora trvale udržitelného obhospodařování evropských lesů prostřednictvím národních lesnických programů a spolupráce mezi odvětvími

V2: Zvýšení ekonomické životaschopnosti trvale udržitelného obhospodařování lesů v Evropě

V3: Sociálně kulturní dimenze trvale udržitelného obhospodařování lesů v Evropě

V4: Ochrana a zvyšování biologické rozmanitosti lesů v Evropě

V5: Změna klimatu a trvale udržitelné obhospodařování lesů v evropských lesích

Při následující schůzce na expertní úrovni byl přijat program práce na období 2003–2007 k realizaci závazků přijatých na vídeňské konferenci, který obsahoval celkem 30 aktivit.

Varšavská konference „Lesy pro kvalitu života“

Pátou ministerskou konferenci slavnostně zahájil prezident Polska Lech Kaczynski. Jednání společně řídili Jan Szyszko, ministr životního prostředí Polska, a Terje Riis-Johansen, ministr zemědělství a výživy Norska. O významu konference svědčí účast celkem třinácti evropských ministrů, evropské komisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boel a řady náměstků ministrů. Delegaci České republiky vedl Karel Tureček, náměstek ministra zemědělství pro vědu a výzkum.

Všechny dokumenty předložené ministrům k podpisu či přijetí byly připraveny na sérii pracovních schůzek, které vyvrcholily v září tohoto roku schválením dokumentů na expertní úrovni. Vystoupení jednotlivých delegací se proto spíše věnovala přínosu celého panevropského procesu pro zvýšení odpovědnosti za stav lesů a pro vymezení budoucí role lesnického sektoru na národní úrovni, zdůrazňování priorit jednotlivých zemí či komentovala obsah a význam předložených dokumentů. K nejzajímavějším pasážím konference patřil dialog zájmových skupin, jehož se účastnili zástupci mládeže (IFSA), státních vlastníků lesů (EUSTAFOR), soukromých vlastníků lesů (CEPF, COPA-COGECA, ELO, FECOF, USSE), dřevozpracujícího a papírenského průmyslu (CEI-Bois, CEPI), sociálních nevládních organizací (BWI, ENFE, PEFC, UEF), vědecké obce (Biodiversity International, EFI, IIASA, IUFRO, UNU) a environmentálních nevládních organizací (Greenpeace International, WWF International). I tento dialog se však obešel bez ostrých slov v jednací síni či medializace konkrétních kauz ze strany environmentálních nevládních organizací.

Stručný obsah přijatých dokumentů

Ministerská deklarace

Hlavní myšlenkou deklarace je téma „Lesy pro kvalitu života“. Deklarace znovu zdůrazňuje nezbytnost chránit a trvale udržitelným způsobem využívat přírodní zdroje, a zejména význam lesů pro společnost v kontextu aktuálních témat, kterými jsou mimo jiné prevence a zmírňování dopadů klimatických změn, zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů a ochrana vod. V neposlední řadě se zabývá budoucí rolí panevropského procesu (MCPFE) v rámci globálních procesů týkajících se lesů a lesnictví, zejména ve vztahu k Fóru Spojených národů o lesích.

Signatáři se zavázali k posilování příspěvku lesů a lesního hospodářství ke kvalitě života (rozvoj venkovských oblastí, prevence a zmírňování dopadů klimatických změn, využívání dřeva společností, ochrana vod a protipovodňová opatření) a k reakci na současné výzvy v lesnickém sektoru (posílení konkurenceschopnosti lesnického sektoru, zvýšení povědomí o rozličných přínosech lesa a lesního hospodářství pro společnost, rozvoj pěstování rychlerostoucích dřevin pro energetické využití, zvýšení provázanosti mezi politikami týkajícími se lesních a vodních zdrojů, posílení zaměstnanosti, vzdělávání, výzkumu a komunikace v lesnickém sektoru apod.).

Varšavská rezoluce 1 - Lesy, dřevo a energie

Rezoluce se zabývá lesy jako zdroji obnovitelné suroviny. Dřevo jako obnovitelný zdroj energie může nahradit fosilní paliva, a tím na jedné straně významně přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a na straně druhé přispět k zajištění dodávek energie. Trvale udržitelné hospodaření v lesích a rozšíření plochy lesů v Evropě vede k rostoucí dostupnosti lesních zdrojů a zvyšuje potenciál pro mobilizaci dřeva. V současnosti je třeba se soustředit na získávání poznatků o roli lesních ekosystémů a produkce výrobků ze dřeva na koloběh a ukládání uhlíku, s cílem vhodně nastavit opatření v rámci Kjótského protokolu po roce 2012. Podpora energetického využití lesní biomasy by neměla vést k narušení trhu se dřevem a soutěže mezi různými koncovými uživateli této suroviny.

Signatáři se zavázali především posilovat roli lesnického sektoru v produkci energie a přijmout opatření k mobilizaci dostupných zdrojů dřeva při respektování trvalosti produkce a environmentálních omezení.

Varšavská rezoluce 2 - Lesy a voda

Rezoluce se zabývá vzájemným vztahem mezi lesy a vodou. Existuje rostoucí nerovnováha mezi dodávkami a potřebou pitné vody. Rezoluce zdůrazňuje roli lesů a lesního hospodářství v ochraně kvality vody a vodních zdrojů. Lesy a lesní hospodářství ovlivňují nejenom množství dostupné vody, ale dokáží zmírnit dopady povodní, přispívají k boji proti desertifikaci a mají neza-nedbatelnou roli při ochraně půdy. Rezoluce zdůrazňuje nutnost propojení politik, které se zabývají hospodařením s lesními a vodními zdroji.

Signatáři se zavázali k zohlednění vztahu mezi lesem a vodou při obhospodařování lesů (posilování půdoochranné a vodoochranné funkce lesů, hodnocení dopadů programů zalesňování na tyto funkce, obnova degradovaných lesů) a ke koordinaci politik týkajících se lesů a vod.

Prohlášení ministrů k Panevropskému týdnu lesů v roce 2008

Ministři zodpovědní za lesy prohlásili týden od 20. do 24. října 2008 za Panevropský týden lesů. Týden lesů bude zahrnovat akce na evropské a národní úrovni, jejichž cílem bude přispět k zviditelnění lesnického sektoru a zvýšit povědomí o jeho významu pro společnost, ochranu životního prostředí a ekonomický rozvoj. Příslušné regionální a národní orgány a organizace byly vyzvány k aktivní účasti na jejich pořádání.

Prohlášení ministrů k lesním požárům

Ministři zodpovědní za lesy vyjádřili své sympatie a solidaritu lidem zemí jižní Evropy, kteří v posledních letech čelili rozsáhlým lesním požárům, se zvláštním důrazem na události v Řecku v létě 2007. Vyjádřili svou připravenost hledat další opatření k ochraně před lesními požáry a co nejdříve obnovit potenciál postižených oblastí.

Závazky ministerské konference v NLP

Pátá ministerská konference o ochraně lesů v Evropě se uskutečnila v době, kdy probíhá aktualizace Národního lesnického programu pro období do roku 2013. Jak zdůraznil ve svém příspěvku vedoucí české delegace Karel Tureček, přijaté závazky budou promítnuty již do návrhu tohoto dokumentu.

Adresy autorů:

Ing. Tomáš Krejzar, Ph.D.

E-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Pavlína Vašičková

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ministerstvo zemědělství ČR

Foto: archiv MCPFE.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.