Za poznáním lesního školkařství ve Švédsku
Vladimír Foltánek, Martin Pop
Mezi českými lesníky je Švédsko vnímáno jako jedna ze zemí lesnicky dominujících Evropskému společenství. Je charakteristické vyspělým technologickým způsobem obhospodařování lesů a spolu se svými severskými sousedy Finskem a Norskem je význačným dodavatelem dříví na světový trh.
Exkurze českých školkařů
Švédsko je známo společenskou úctou a respektem k lesům, které poskytují živobytí nemalému počtu obyvatel země, tím více pak k pracovníkům v lesnické profesi. Ne náhodou se skandinávské země stávají místem konání řady lesnických výstav a veletrhů a v posledním období i místem odborných praxí řady studentů lesnických škol a cílem lesnických exkurzí, a to i z České republiky. Nelze se divit, že Švédsko se loňského roku stalo i exkurzním cílem pro lesní školkaře soustředěné ve Sdružení lesních školkařů České republiky (dále SLŠ ČR).
Osmidenní odborná exkurze lesních školkařů se uskutečnila v termínu 24. 8. až 1. 9. 2007. Pod hlavičkou SLŠ ČR ji zorganizoval jeho manažer ve spolupráci s cestovní kanceláří Periskope Skandinávie a Jaroslavem Seitzkoffem, českým lesním inženýrem žijícím dlouhodobě ve Švédsku (od listopadu 2007 členem poradního orgánu vedení s. p. Lesy České republiky). Exkurze se zúčastnilo celkem 46 účastníků z 23 organizací či podnikatelských subjektů. Vzhledem ke své tématické náplni, době trvání a účastnickému zastoupení byla tato reprezentativní zahraniční školkařská exkurze z dosud uspořádaných školkařských exkurzí SLŠ ČR snad zatím historicky nejdelší a účastnicky nejpočetnější.
V průběhu exkurzní trasy ve Švédsku bylo navštíveno celkem 5 lesních školkařských podniků, z toho jeden privátní, jeden ve vlastnictví společenství podnikatelských subjektů a tři ve vlastnictví státního podniku. Z jiných zajímavých lokalit pak byl navštíven Národní park Hamra, zoo v Järvsö (přírodní zoologická zahrada umístěná v lesním prostředí s ukázkovou sbírkou většiny zoologických druhů lesní zvěře a ptactva žijícího v severní části Evropy), poblíž lesní školky Friggesund plantskola pak krajinná vyhlídka Avholmsberget. Velmi poučných též bylo několik zastávek v místech provedeného zalesnění holin po nedávných kalamitních či velkoplošných těžbách, či předem neplánované zastávky u zajímavých lesnických a krajinářských lokalit (např. v přírodně cenné oblasti Malingsbo/Klopens cestou k městu Örebro).
Z poznatků získaných v jednotlivých navštívených školkařských lokalitách byly zajímavé zejména tyto:
Privátní lesní školka Syndplantor AB
Školka sídlí v Häradsbäcku a je ve vlastnictví tří privátních osob, které navenek zastupuje Görgen Gustavsson.
Výměra školky činí 0,7 ha, má sesterské provozovny v Německu a Polsku (tam zaměřené především na produkci sadebního materiálu listnáčů). Ve školce s roční produkcí 800 tis. ks krytokořenných dvouletých sazenic jsou trvale (v průběhu sezóny) zaměstnáni 3 pracovníci. Pěstuje se převážně smrk a v menším podílu borovice. Osivo je dováženo z Běloruska (cena 1 kg osiva přibližně 5000 SEK). Osetí sadbovačů se provádí subdodavatelsky u jiného subjektu vlastnícího příslušnou technologickou linku – koupě tohoto zařízení pro školku daného objemu produkce by byla nerentabilní. Oseté sadbovače naplněné substrátem jsou jednorázově transportovány do areálu lesní školky a ukládány do skleníků či foliovníků. Výsevy se provádí dvakrát ročně, přičemž jarní květnové výsevy se ponechávají 4 týdny ve foliovníku, posléze se z nich vyváží a ukládají na venkovní rošty, na zimu se pak znovu ukládají do foliovníků. Podzimní výsevy se ponechávají 3 měsíce ve foliovníku (do prosince), následně se sadbovače vyvážejí a ukrývají 5 měsíců pod plachtou. Daný cyklus umožňuje provádět pravidelnou expedici cca 400 tis. ks sazenic v jarním období a 400 tis. ks v podzimním období. Transport prodávaného sadebního materiálu je realizován v sadbovačích, které jsou zpětně odběrateli vráceny. Prodejní cena jedné sazenice smrku je cca 2,5 SEK (orientační kurz švédské koruny (SEK) je 2,70 Kč, pozn. red.).
Státní lesní školka Lugnets plantskola
Båltsa Sveaskog plantskola – vedoucí Andreas Huggosson, exkurzi provázel Göran Jonnson.
Jedna z celkem 8 státních školek státního podniku Svenska skogsplantor, které mají sumárně asi 40% zastoupení na švédském trhu se sadebním materiálem.
Celková produkce všech školek podniku Svenska skogsplantor je průměrně 70 mil. sazenic ročně. Současná roční produkce navštívené školky činí 12 až 13 mil. sazenic. Po celý rok je ve školce zaměstnáno 7 stálých pracovníků, v období školkařské sezóny pak dalších 15 až 20 sezónních pracovníků.
Potřebné osivo dřevin získává školka převážně z vlastních semenných sadů a plantáží (Svenska skogsplantor jich vlastní asi 1000 ha) s tím, že mají stálou rezervu zásob osiva na období 10 let. Část potřebného osiva je dovážena z okolních zemí. Školka je vybavena technologickými zařízeními firmy BCC. Potřebný sadební materiál listnáčů je dovážen z Finska a Německa. Naprostou většinu produkce činí obalovaný sadební materiál, a to ve skladbě cca 45 % smrku, 45 % borovice, 10 % modřínu.
Výsev semen je realizován v období měsíců března a konce června. Sadbovače o velikosti buněk 50, 80 a 105 cm3 jsou plněny čistou nesterilizovanou rašelinou místního původu. Do každé buňky sadbovače je vyséváno jedno semeno s podmínkou, že vzcházivost je minimálně 85 %.
Skleníky jsou vytápěny naftou (do budoucna školkaři uvažují o využívání biopaliv). Intenzita závlah je řízena elektronickou váhou umístěnou pod náhodně vybraným úložným rámem se sadbovači ve skleníku. Na venkovních úložištích jsou rostliny před dosažením prodejní výšky (cca 30 cm) stíněny (zatemněny) po dobu tří týdnů černou textilií (blackout). Sadební materiál je prodáván a distribuován v kartonových krabicích (baleny v říjnu).
Prodejní cena jedné obalované sazenice smrku i borovice činí v severní části Švédska přibližně 1,5 SEK, v jižní části Švédska 2,5 SEK.
Státní lesní školka Älforms plantskola
(Svenska plantskola) v Bolnas, vedoucí Karin Espres
Návštěva této státní školky byla pro účastníky exkurze atypická, protože jim byla umožněna volná prohlídka celé školky, včetně nitra technologických budov, bez průvodce. Obdobně jako u ostatních navštívených státních školek je i tato vybavena technologií BCC a specializuje se výhradně na produkci krytokořenného sadebního materiálu. Školka má značné plochy úložišť roštů se sadbovači. Produkovány jsou převážně sadební materiál smrku, borovice a modřínu. Obdobně jako v předcházející navštívené státní školce (Båltsa Sveaskog plantskola) je i tato vybavena úložišti se zatemňovacím zařízením, klimatizačními sklady se stacionárními skladovými stojany k ukládání palet s expedičními krabicemi naplněnými sazenicemi (semenáči) k jarní expedici. Ve vybavení nechybí strojní zařízení k vyzvedávání sadebního materiálu ze sadbovačů a jeho ukládání do expedičních kartonových krabic.
Lesní školka Friggesund plantskola
Privátní školka podnikatelského subjektu firmy Holmen skog AB
Akciová společnost Holmen skog vlastní cca 2,5 mil. ha lesa, pilu, papírnu aj., mimo jiné i navštívenou lesní školku. Firma se snaží být soběstačná a krýt svou potřebu sadebního materiálu pro umělé zalesnění holin vlastní produkcí sadebního materiálu. Obalovanou sadbu ve školce produkují od roku 1980 a její současná roční produkce je 10 až 12 mil. Technologická linka na výrobu krytokořenného sadebního materiálu je převážně od firmy BCC, některé části strojního vybavení jsou od firmy Lännen. Výsev je realizován v březnu a následně až do konce července (pěstovány jsou současně 3 generace produkce). Dle výšky produkovaného sadebního materiálu (do 20 cm, 30 cm) jsou používány sadbovače o velikosti buněk 50, 90 a 120 cm3, jako půdní substrát je používána rašelina. Pěstovány jsou sazenice dřevin BO, SM a BO pokroucené. Naprostá většina vysévaného borového osiva pochází ze semenných plantáží místních proveniencí, osivo smrku je sbíráno v semenných plantážích a uznaných porostech. Osivo BO pokroucené pochází z Kanady. Rostliny pocházející z osiva ze semenných plantáží dosahují přibližně o třetinu většího přírůstu.
K dosažení zesílení kořenového krčku přeštíhlených vzcházejících semenáčků ve sklenicích je používáno opakované ohýbání jejich nadzemní části pomocí železné trubky zavěšené v patřičné výšce na ramenech zavlažovacího zařízení. Před vyvezením semenáčků na venkovní úložiště jsou rostliny ve sklenících stíněny po dobu tří týdnů černou textilií, čímž jsou předčasně uvedeny do stavu dormance.
Ve školce je zaměstnáno 8 stálých pracovníků, kterým v průběhu sezony vypomáhá dalších až 30 sezónních pracovníků.
Státní lesní školka Vibytorps
(Svenska plantskola AB) v Hallsberku a centrum podniku státních lesních školek Svenska Skogsplantor AB
Lesní školka Vibytorps v Hallsberku zastává současně pozici centrály státních lesních školek ve Švédsku (Svenska Skogsplantor AB). Účastníky exkurze zde proto uvítal produkční manažer ředitelství firmy Peter Melin, který jim podal informace o struktuře a cílech firmy.
Firma Svenska Skogsplantor AB byla založena v roce 1994 a je dceřinou společností firmy Svegs kompany. V současné době vlastní 8 závodů lesních školek (Gränko, Kilamor, Älforms, Bålsta, Stakheden, Vibytorps aj.)
a 1 semenářský závod. V rámci celého Švédska má firma 5 prodejních center a přibližně 100 klimatizovaných skladů. Vlastní též jednu dceřinou společnost ve Finsku (zajišťuje prodej cca 15 mil. sazenic ročně). Firma se zabývá i dalšími činnostmi, jako např. realizace přípravy půdy před výsadbou (7000 ha), prováděním výsadby sazenic (18–20 milionů ks), ochranou kultur (1500 ha), tvorbou plánů hospodaření (20–30 000 ha ročně), taxací lesů, výchovou lesních porostů aj. Jednotlivé závody firmy mají poměrně značnou ekonomickou a řídicí samostatnost. V rámci celé firmy je zaměstnáno celkem 95 stálých a 600 sezónních pracovníků. Firma plní pravidla norem kvality ISO 2000-9001 a ISO 14001.
Náplní firmy je též péče o celkem 1050 ha semenných plantáží. Osivo lesních dřevin je sbíráno pro přímý výsev do lesa, k účelu použití v lesních školkách a též k prodeji jiným vlastníkům lesních školek. K výsevům je používáno i smrkové osivo tradičně dovážené z Běloruska (až 50 % z potřebného ročního množství). Oblast jižního Švédska (přibližně od Uppsaly na jih) má celkem 5 semenářských oblastí (SO Norr – Piparböle, SO Mellan
– Stakheden, SO Östa – Lunet, SO Väst – Lagan a SO Sydöst – Lagan).
Celková roční produkce sazenic ve Švédsku (z toho cca 37 % prostokořenné a 63 % krytokořenné) se pohybuje kolem 125 milionů ks sazenic (z toho 75 % tvoří SM). Vyprodukovaný sadební materiál je dodáván přibližně 20 000 zákazníků, z nich pak asi 150 je dodáváno 75 % množstevního objemu expedovaných sazenic.
Firma se význačnou měrou podílí na vývoji nových typů sadbovačů k produkci krytokořenného sadebního materiálu a souvisejícím vývoji strojních technologií. Úzce proto spolupracuje s firmou BCC. Striktně dbá na to, aby existoval průběžný nárůst kvality produkce. Značná pozornost je proto věnována investicím do výzkumu a vývoje. V současné době je zde mimo jiné vyvíjen ochranný prostředek proti klikorohu (od roku 2010 bude ve Švédsku v lesích zakázáno použití chemických prostředků), zabývají se somatickou embryogenezí a je zkoušeno využití nového hnojiva Arginin.
Od r. 2003 se firma zabývá projektem tvorby nového systému řízení firmy. Připravuje nový systém vnitřní organizace, který bude spočívat v oddělení produkčních organizačních jednotek (tj. vlastní produkce sadebního materiálu lesních dřevin) od vyčleněné samostatné prodejní (obchodní) organizace. Principem tohoto projektu je snaha o vytvoře-ní velmi otevřeného, komunikativního a spolupracujícího systému, kde mimo vlastní produkční a obchodní organizační složky bude fungovat další podpůrná organizační jednotka zajišťující údržbu technologií, nákup pomocných prostředků, údržbu nemovitostí, zajišťovat investiční projekty apod. Žádný vzniklý problém nesmí být skryt, vše má být operativně, komunikativně a vstřícně řešeno.
Vlastní lesní školka Vibytorps je, obdobně jako předchozí dvě navštívené státní lesní školky firmy Svenska Skogsplantor AB, specializována taktéž na produkci krytokořenného sadebního materiálu, jehož roční produkce se pohybuje kolem 14,5 milionů ks sazenic. Základním technologickým vybavením školky je kompletní osévací linka od firmy BCC. Osévací linka firmy BCC je v provozu již
12 let, přesnost osévání buněk je 99 %, kapacita linky je 16–17 sadbovačů za minutu, tj. přibližně 200 tisíc osetých buněk za pracovní směnu. Jako půdní substrát je užívána „lesnická“ rašelina, která je dodávána v balících o objemu 6,3 m3. Používány jsou 2 typy sadbovačů – plnostěnný S-pot a sadbovač s otevřeným dnem a žebry na stěnách.
Každý rám zaplněný osetými sadbovači (na rám se vejde 45 sadbovačů) je samostatně evidován a tato evidence jej nadále provází. Počítače evidují průběžně každý úkon, který byl se sadbovačem na rámu učiněn (kdy byl dán do skleníku, kdy byla provedena zálivka, kdy a jaké bylo použito hnojení atd.).
Před expedicí je kvalita sadebního materiálu kontrolována ve speciální laboratoři vybudované přímo v administrativní budově školky. Vypracovává se závěrečný protokol, ve kterém jsou uvedeny všechny podstatné informace o původu sadebního materiálu a průběhu jeho pěstování, kvalitě atd. Tabulky standardu kvality vyprodukovaného sadebního materiálu nejsou ve Švédsku užívány a jejich užívání není považováno za potřebné. Sadební materiál se pěstuje s cílem jednoznačného provozního uplatnění a pojem „nestandard“ neužívají, protože jej v produkčním výstupu ani nemají.
Firma BCC – Landskrona
Strojní a technologické produkty akciové společnosti BCC nás provázely prakticky ve všech navštívených lesních školkách ve Švédsku. Její představitelé – Andreas Berner a obchodní zástupce pro Českou republiku Marek Limbert, nás provázeli ze školky Vibytorps, kde se též oba podíleli na části podaného výkladu, až do vlastního sídla firmy BCC. Budova centra firmy BCC s kancelářemi, montážní a expediční halou, leží na jihu Švédska za městem Landskrona (jižně od Malmö) na pobřeží Baltského moře. Firma byla založena v roce 1987 a zabývá se vývojem a výrobou technologických zařízení k manipulaci a čištění lesního osiva a kompletního vybavení lesních školek (plnící a secí linky, sadbovače – v dnešní době 50 typů, závlahy, skleníky), výrobou potřebného speciálního ručního nářadí a okrajově též výrobou zemědělských strojů.
Podvečerní návštěvou firmy BCC s příjemným pohoštěním, vyvěšenou českou vlajkou z okna firmy a výhledem na Baltské moře školkařská exkurze do Švédska končila. V průběhu její trasy účastníci exkurze viděli mnoho zajímavého, inspirujícího a poučného a odnáší si samozřejmě i řadu osobních estetických zážitků z poznaného a fotograficky zdokumentovaného.
A jaké hlavní školkařské závěry si z poznatků z exkurze její účastníci odnášejí?
- Švédsko má dosti odlišné klimatické podmínky od území České republiky. Nejvíce srážek je zde v srpnu, nejméně v březnu. Průměrná teplota (Stockholm) je v únoru -3,1 °C, v červenci +17,8 °C. Krátké léto vyvažují „bílé noci“ nebo také „půlnoční slunce“, které v červnu a červenci vůbec nezapadá. Zimy jsou naproti tomu mrazivé a podobné mnohatýdenní noci. V jižním Švédsku je pak mírné přímořské podnebí s hojnějšími dešťovými srážkami. S ohledem na tyto podmínky je vysoký podíl produkce a výsadby krytokořenného sadebního materiálu plně zdůvodněný, provozně odzkoušený a technologicky zvládnutý. S ohledem na cenu lidské práce je velký důraz kladen na její racionalitu, perfektní technologickou přípravu a efektivnost veškerých pracovních úkonů v lesních školkách.
- Státní lesní školky jsou pilířem švédského školkařství. Je tomu tak jak po stránce kvantity produkce, péče věnované vývoji a výzkumu, též perfektním zvládnutím celé organizace a technologie pěstování sadebního materiálu a jeho následného uplatnění ke krytí potřeb vlastníků lesa.
- Obdobně jako u nás jsou zřetelné rozdíly ve vybavení a uplatněné technologie pěstování sadebního materiálu v menších privátních školkách a velkých centralizovaných školkařských provozech.
- O dobrém jméně lesní školky a množství uplatněné produkce sadebního materiálu lesních dřevin na spotřebitelském trhu rozhoduje především kvalita této produkce, vstřícnost producenta vůči požadavkům odběratele a oboustranná solidnost vzájemných obchodních vztahů.
- Respekt a váženost producentů sadebního materiálu lesních dřevin je ve Švédsku podložena vysokou profesionalitou a odborností pracovníků v lesním školkařství.
Autoři:
Ing. Vladimír Foltánek
Sdružení lesních školkařů ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ing. MartinPop, Ph.D.
MZLU LDF v Brně
Ústav zakládání a pěstování lesa
Foto: Vladimír Foltánek