Rehabilitační pobyty dětí ve Staré Oboře u Hluboké n. V.

Jan Zasadil

V roce 2002 začala Lesní správa Hluboká nad Vltavou, státní podnik Lesy České republiky, spolupracovat s českobudějovickou Speciální školou pro sluchově postižené. Tehdy se poprvé uskutečnilo týdenní setkání rodičů a dětí se sluchovou nebo kombinovanou vadou na lovecké chatě ve Staré Oboře, kterou správa pro tento účel bezplatně poskytla. Výsledky pobytu předčily všechna očekávání…

Ozdravně rehabilitační pobyt dětí a jejich rodičů měl velmi pestrý program. Kromě pravidelného cvičení (malý sál ve staré části lovecké chaty se proměnil v rehabilitační tělocvičnu) se uskutečnila řada besed a přednášek např. o kochleárních implantátech (zařízení, které se voperovává do vnitřního ucha a zprostředkovává pacientovi slyšení), o čínské medicíně, praktické ukázky cvičení pod vedením ortopeda, čas se našel také na povídání o přírodě a zvěři, které zajistili zaměstnanci LS, ale i na karneval anebo táborák s opékáním vuřtů. Děti zhlédly i krmení divočáků, viděly daňky a muflony, ale také sbírku brouků, o kterých jim přišel vyprávět pan Zumr.
Právě skutečnost, že si děti mohly mnoho věcí „osahat“, je motivovala ke komunikaci o všem, co viděly. Zprostředkovat dětem nové vjemy znakovou řečí není jednoduché, a tak se pracovnice Speciální školy pro sluchově postižené doslova zapotily.
Také maminky, které děti doprovázely, měly bohatý a pestrý program. Mimo již zmíněných přednášek a besed s odborníky si mohly vyměnit zkušenosti s výukou svých dětí, a tak maminky školáků radily těm, které se školou zatím zkušenosti neměly a stály před rozhodnutím, zda dát své dítě do speciální, nebo běžné základní školy.
Pobyty dětí se staly tradicí. Každý rok v první polovině května přijíždí na týdenní pobyt – od druhého ročníku již bez rodičů, pouze v doprovodu pedagogů ze speciální školy. Vybrat děti na pobyt nebylo již v druhém ročníku jednoduché – chtěly jet všechny. Podle slov paní Janoušové vybírali tehdy děti „za dobré chování a snahu ve škole. Máme teď samé pilné a poslušné žáčky.“
Každoročně pro tyto děti správa připravuje malý dětský den, kdy soutěží v různých znalostních disciplínách – poznávání květin, stromů, ptáků, zvěře atd. Několikrát měly možnost vidět v akci psa – záchranáře, který vždy spolehlivě našel schovaného figuranta a hlasitě svůj nález oznámil pánovi. Letošní pobyt dětí se uskutečnil v týdnu od 5. do 9. 5.  Chata ve Staré Oboře opět ožila dětskými návštěvníky a jejich pedagogickým doprovodem. Ve čtvrtek 8. 5. byl pro děti opět uspořádán Dětský den, který byl ovšem trošku jiný než ty minulé. Nové bylo to, že děti přijel do obory navštívit sám pan král a část jeho družiny. Jak je z fotografie patrné, mělo Jeho Veličenstvo Zdeněk I. Troška u dětí veliký úspěch. Představil jim na mapě své království, ukázal, kde všude má pohádkové království své kanceláře, rozdal dětem vandrovní knížky a pasy a také desatero – jak se chovat v lese. Každému samozřejmě napsal věnování a rozdal drobné dárky. Děti i jejich učitelky projevily zájem o vandrování po pohádkovém království, a je tedy pravděpodobné, že brzy začnou do vandrovních knížek či pasů sbírat razítka. Také to je forma jak děti vést k pohybu, k poznávání naší vlasti, k aktivitě, která je dnes bohužel často nahrazována nekonečným vysedáváním u počítačů, televize a jiných „vymožeností“ dnešní doby.
Co říci závěrem? Handicapovaní lidé musí při poznávání svého okolí vyvinout daleko větší úsilí než lidé zdraví, jsou však často vnímavější na drobnosti, které zdravý člověk přehlédne. Zvláště u dětí – a nyní mám na mysli ty „naše“ – je vidět pokrok v jejich vývoji, pokud máme možnost je pozorovat několik let po sobě. Řada z nich si prohloubila znalosti a jejich zájem o věci kolem nich nás vždy potěší.
Chtěl bych touto cestou poděkovat zaměstnancům LS Hluboká nad Vltavou, kteří se na pořádání dětských dnů pro postižené děti ochotně podílejí.  

Ing. Jan Zasadil, Lesy ČR
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.