Nadšením pro les nakazíme všechny kolem!
Eva Kajzarová, Jana Čacká
Práce lesníků s veřejností ve smyslu osvěty a vytváření respektu člověka k přírodě se v poslední době stává jedním z hlavních pilířů činnosti nejen lesnických organizací. Až se zdá, že kdo neorganizuje zábavné akce pro děti, není „in“. S lesnickými dny a naučnými vycházkami do lesa se skutečně roztrhl pytel a zpráv o jejich vždy úspěšném uskutečnění jsou plné lesnické měsíčníky. Tuto činnost ovšem považujeme za velmi prospěšnou a stojíme si za tím, že takových akcí nebude nikdy dost.
Jak pojmout práci s veřejností?
Jak se vlastně osvětové činnosti zhostit? Jak oslovit skutečně vhodnou cílovou skupinu efektivním způsobem? Na to se s kolegy z Liberecka snažíme přijít již čtvrtým rokem a stále objevujeme nové cesty a nové skupiny veřejnosti, které naší činností zůstávají „nedotčené“. Máme ale jednu obrovskou devizu, a tou je osobní nadšení. Aniž bychom si to uvědomovali, vlastním zápalem pro les vždy úspěšně nakazíme všechny kolem.
Lesnická osvěta tvoří do jisté míry součást environmentální výchovy a vzdělávání. Za zmíněné kolegy proto považujeme nejen zástupce lesnických organizací (Lesy ČR, s.p., VLS ČR, s.p., ÚHÚL, ČLS, SŠHL Frýdlant atd.), ale také kolegy z organizací ochrany přírody (SCHKO Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj; Správa Krkonošského NP atd.) i z různých středisek ekologické výchovy (SEV Divizna, SEV Střevlik, Český svaz ochránců přírody apod.). Jednu z nejvýznamnějších rolí v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) v každém kraji hraje její koordinátor, který se nám výborně osvědčil v podobě pracovníka Krajského úřadu Libereckého kraje.
Zatím máme zkušenosti, že nejúčinnější jsou akce pořádané za účasti více institucí. Do takových akcí kromě potřebných finančních prostředků dokážeme vnést více námětů, zkušeností a vzájemné pomoci.
O jaké spolupráci hovoříme konkrétně? Lesy České republiky, Krajské ředitelství Liberec v rámci svých aktivit využívá nabídnutou pomoc mimo jiné ze strany koordinátora ekologické výchovy Libereckého kraje. Ten dokáže poskytnout metodickou pomoc při práci s médii, výstavbě naučných stezek, pořádání akcí pro širokou veřejnost apod. Díky fungující spolupráci nám dále nabízí různé formy prezentace naší činnosti. Poskytuje nám prostor k prezentaci v měsíčníku Libereckého kraje, který chodí do schránek všem místním občanům, v brožurkách věnovaným nejrůznějším akcím v kraji, webových stránkách www.ekovychovalk.cz, seminářích pro učitele apod. V neposlední řadě lze krajský úřad oslovit i v možnosti finanční účasti na společných osvětových a vzdělávacích projektech.
Vzájemnou spolupráci se nám společně s Krajským úřadem Libereckého kraje a Českou lesnickou společností podařilo iniciovat na Setkání zástupců organizací věnujících se lesní pedagogice v Libereckém kraji, které jsme uspořádali v lednu loňského roku. I tento krok přinesl pro rok 2008 své ovoce. Společně jsme se podíleli na aktivitách lesní pedagogiky pro dětské kolektivy, zábavných dnech pro rodiče s dětmi, ekologických soutěžích, grantových programech pro školy, budování naučných stezek apod.
Ukázka spolupráce institucí
Jednou z konkrétních ukázek úspěšné spolupráce bylo také uspořádání lesnické výstavy. V našem kraji se jednalo o poměrně výjimečnou akci. Výstav se v budově Libereckého kraje střídá mnoho, ale lesnickou zde dosud nikdo nezažil. Výstava se konala v rámci Evropského týdne lesů od 20. do 26. října 2008. Navštívit ji mohl kdokoli, kdo vstoupil do budovy a koho jen trochu zajímá les a hospodaření v něm. Na stromu „Vzkazovníku“ pak mohli návštěvníci zanechat svůj vzkaz lesu. Výstava zde ale neskončila. V menším rozsahu putovala po městských úřadech, školách i společenských domech v Libereckém kraji až do konce roku 2008. Společné úsilí znásobilo efekt vůči veřejnosti. „Velká“ výstava v budově Libereckého kraje byla dále obohacena o program pro další cílovou skupinu. Její součástí byla soutěžní výtvarná díla dětí se zdravotním znevýhodněním na téma „Náš les“. 22. října 2008 zástupci zúčastněných lesnických organizací výtvarnou soutěž vyhodnotili a všechny děti patřičně odměnili. K tomu každá zúčastněná škola obdržela poukaz na vycházku do lesa s lesním pedagogem a certifikát s finanční odměnou na pořízení výtvarných pomůcek pro děti. Děti tak budou moci přes zimu dále rozvíjet svou zručnost a výtvarné nadání a na jaře je lesní pedagogové vezmou s sebou do přírody.
Iniciativa opět vycházela od pracovníků Libereckého kraje, Lesů České republiky, s.p., Krajské ředitelství Liberec, a České lesnické společnosti. K organizaci ovšem významně přispěla také Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., divize Mimoň, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, pobočka Jablonec n. N., Dendria, s.r.o., a Česká mykologická společnost.
Význam práce s veřejností
Z minulosti si v tomto směru neseme značný dluh vůči veřejnosti. Pokud někdo pochybuje o důležitosti této činnosti, ať alespoň jeden týden poctivě sleduje veškeré zprávy o lese a lesnících ve všech médiích a roztřídí je na pozitivní a negativní. Lehce zjistí, jak negativní převažují. Dluhy se musí splácet, to by měl mít na paměti každý lesník.
Poměrně dlouhý výčet spolupracujících organizací v Libereckém kraji nám dokazuje, že práce s veřejností si v oboru lesnictví pomalu své místo nachází. Každé lesnické firmě nebo konkrétnímu lesníkovi se zcela určitě podaří najít cestu, jak se s ostatními lidmi podělit o své odborné znalosti o lese, popsat jeho krásy a probudit tak jejich skutečný zájem o přírodu.
Osobní nadšení pro les je to, čím je třeba nakazit všechny kolem nás!
Autoři:
Ing. Eva Kajzarová
Lesy České republiky, s.p., Krajské ředitelství Liberec
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ing. Jana Čacká
Česká lesnická společnost, Oblastní výbor Liberec
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: Eva Kajzarová