Příprava EU na 8. zasedání Fóra o lesích – z prohlášení EU

Zuzana Jankovská

V rámci setkání pracovní skupiny Rady EU pro lesnictví ve dnech 31. 3.–1. 4. probíhala vedle projednávání návrhu nařízení, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky, především příprava na 8. zasedání Fóra OSN o lesích (UNFF-8).

Cílem českého předsednictví bylo vyjasnit si s členskými státy strategii vyjednávání pro UNFF-8 a prodiskutovat návrh prohlášení předsednictví k jednotlivým bodům agendy. Těch bude nakonec 8 – jedná se o ta témata jednání, ke kterým EU cítí potřebu se vyjádřit nebo je ovlivnit:
- Prohlášení k zahájení Fóra
- Úvodní prohlášení k tématu „lesy v měnícím se životním prostředí“:

- Lesy a klimatická změna
- Zamezení odlesňování, ochrana proti degradaci ve všech typech lesů a obrana proti desertifikaci
- Lesy a biodiverzita
- Prostředky implementace trvale udržitelného hospodaření v lesích (TUH):
- Financování TUH
- Ostatní prostředky implementace TUH
- Posílená spolupráce a programová koordinace
Živými tématy mezi členskými státy vzhledem k UNFF-8 je především klimatická změna a prostředky implementace trvale udržitelného hospodaření v lesích.

 

Klimatická změna a financování TUH
Klimatická změna je žhavým tématem mezinárodního dění. V prosinci tohoto roku se na konferenci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) v Kodani očekává ukončení klimatických vyjednávání a nastavení nových závazků a podmínek Kjótského protokolu pro období po roce 2012. Lesy a lesnictví zde mají důležitou úlohu, ať už se jedná o zvyšování emisí CO2 v atmosféře kvůli velkoplošnému odlesňování v rozvojových zemích nebo o nedoceňování potenciálu TUH v boji s klimatickou změnou.
EU především doufá, že z nových finančních nástrojů přijatých pod rámcovou úmluvou o změně klimatu bude možné financovat i TUH, zdůrazňuje význam lesnických adaptačních opatření (proces přizpůsobení se klimatické změně) a posílení správy na národní úrovni. Hlavním poselstvím ke klimatickým jednáním je, že světové lesy nejsou pouze zásobárnou uhlíku, ale plní celou řadu funkcí a nabízejí i jiné produkty a služby, jako je např. ochrana biodiverzity, produkce biomasy pro energetické účely, produkce dřeva i nedřevních produktů a poskytování živobytí domorodým a místním komunitám.
V rámci tématu prostředky implementace TUH bude agenda Fóra pokryta dvěma prohlášeními. První, které je nejdůležitější, se týká financování TUH. Zabývá se mezerami ve stávajícím systému poskytování peněz na implementaci TUH, různorodostí zájmových skupin na straně donorů i příjemců a různorodostí účelů financování. Řešení tedy EU nevidí v jednom jediném speciálním globálním lesnickém fondu, po kterém volají některé rozvojové země, ale v tzv. facilitativním mechanismu, který by zjednodušil a zefektivnil využívání stávajících zdrojů (např. vytvářením národních finančních strategií). V této souvislosti EU zdůrazňuje důležitost národních lesnických programů a z nich vyplývajících národních priorit pro financování. Sekretariát UNFF by měl v tomto novém uspořádání hrát specifickou a velmi důležitou roli. EU se zabývá také rolí Oficiální rozvojové pomoci (ODA).
Druhé prohlášení se zabývá ostatními prostředky implementace TUH jako např. vytvářením kapacit, inovacemi a přenosem technologií šetrných k životnímu prostředí, vzděláváním, sdílením informací atd.

Boj s odlesňováním
Prohlášení k zamezení odlesňování, degradace lesů a desertifikace zdůrazňuje význam TUH v boji proti všem těmto stupňům ztráty lesního pokryvu. Je známo, že odlesňování pokračuje ve vysoké míře zejména kvůli nezákonným těžbám v tropických lesích, proto EU zdůrazňuje potřebu zvýšit prosazování práva v postižených oblastech. V návaznosti na nezákonné těžby dochází k degradaci odlesněných ekosystémů - bohužel platí, že v krátkodobém měřítku je výhodnější využívat půdu jiným způsobem než pro pěstování lesa. Jedním z poselství prohlášení je také upozornění na skutečnost, že desertifikace začíná být problémem i v Evropě, jak upozorňují středomořské evropské státy.

Ochrana biodiverzity
Lesní biodiverzita je v současné době tématem zejména pro Německo, které je předsedající zemí konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (CBD) pro roky 2008 a 2010. EU považuje za důležité chránit také lesní biodiverzitu nacházející se mimo chráněná území. Některé typy světových lesů dokonce nejsou v chráněných územích zachyceny, to je třeba změnit. Potřebné je i vytvořit síť chráněných území pro zvýšení stability krajiny a důležitý je monitoring změn biodiverzity. Důraz je kladen na mezisektorovou spolupráci.

Důležitost spolupráce a koordinace
Prohlášení k posílení spolupráce a koordinace vzniklo nově z podnětu Rakouska a Nizozemí. Prohlášení se zabývá souvztažnostmi mezi jednotlivými, zvláště environmentálními tématy (klimatická změna, biodiverzita, odlesňování, desertifikace) a možnostmi spolupráce mezinárodních úmluv (jako je například Úmluva o biologické rozmanitosti – CBD, UNFCCC, Úmluva o boji proti desertifikaci – UNCCD apod.) s Fórem o lesích tam, kde se pracovní programy úmluv dotýkají lesů nebo lesnictví. EU také apeluje na intenzivnější praktickou spolupráci na národní a regionální úrovni mezi jednotlivými členskými státy OSN, a to především v oblasti výměny informací a zkušeností v lesnictví.

Autor: Ing. Zuzana Jankovská
ÚHÚL
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.