Hradecká lesní a dřevařská válka

Rozhovor se Svatoplukem Sýkorou a Františkem Dejnožkou

Rozhovorem Svatopluka Sýkory, generálního ředitele Lesů ČR, který poskytl 12. 10. 2010 Hospodářským novinám, se naplno rozhořel spor o Hradeckou lesní a dřevařskou společnost (HLDS). Svatopluk Sýkora uvedl, že obchodní vztah s HLDS je pro Lesy ČR nevýhodný v hodnotě 310 milionů korun ročně. František Dejnožka oponoval tomuto tvrzení na tiskové konferenci HLDS a mimo jiné také uvedl, že Lesy ČR mohou prodělat státu až 3,2 miliardy korun jen v roce 2010, ale důvodem dle jeho slov rozhodně nemůže být HLDS. Oběma hlavním aktérům tohoto vleklého sporu, který určitě nepřispívá prezentaci lesnictví na veřejnosti, jsme položili několik dotazů.

Svatopluk Sýkora, generální ředitel Lesů ČR, s.p.

- Jaký zisk, případně ztrátu, vygenerovala HLDS za posledních 5 let pro Lesy ČR?

K období 5 let se nedokážeme vyjádřit. V auditu, který jsme si nechali zpracovat, byla vyčíslena částka 310 234 428 Kč za rok 2009, což představuje součet ekonomicky neodůvodnitelných nákladů. Za celou dobu spolupráce mezi LČR, s.p., a HLDS a.s. ani nelze celkovou sumu těchto nákladů vyčíslit.

- Jaké jsou úplné vlastní náklady HLDS za posledních 5 let?

Úplné vlastní náklady HLDS by mohla zveřejnit pouze samotná HLDS.

- V HN jste uvedl, že audit odhalil 310 milionů korun ročně ekonomicky neodůvodněných nákladů. Dle vaší odpovědi se jedná o částku, kterou HLDS zbytečně utratí a spotřebuje a je možné ji libovolně násobit roky spolupráce HLDS a Lesů ČR. Jaká byla základní konstrukce výpočtu této ztráty? Kdo audit zpracovával a jaké jsou další podstatné výstupy tohoto auditu?

Lesy ČR se nacházejí v situaci před svoláním mimořádné valné hromady, a nepova-žujeme proto za vhodné v tuto chvíli zveřejňovat bližší detaily. Audit byl zpracován na základě pokynu ministra zemědělství. Z rozhodnutí LČR jej zpracovala Advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři.

- Jestliže dosahuje nevýhodnost spolupráce takto vysoké částky, budou Lesy ČR podávat trestní oznámení? Pokud ano, na koho?

Podle stanoviska naší advokátní kanceláře trestní oznámení v tomto případě podat nelze právě proto, že se nejedná o způsobenou škodu, ale zvýšené či nehospodárné náklady.

- Co znamená vlastnictví tzv. prioritních akcií, které dle informací Lesů ČR vlastní František Dejnožka?

Pan František Dejnožka jako fyzická osoba je majitelem všech prioritních akcií. Ty mu umožňují separátní hlasování o všech bodech programu valné hromady, tj. má de facto majoritu, protože záleží jen na něm, zda návrhy podané účastníky valné hromady včetně jeho osoby schválí či zamítne.

- Smlouva mezi HLDS a Lesy ČR v letošním roce končí. Jakou variantu vzájemného majetkového vypořádání budete prosazovat?

Lesy ČR i nadále zůstávají 50% akcionářem HLDS. Skutečnost, že nebude obnovena smlouva, na tom nic nemění. Další budoucností HLDS se bude zabývat mimořádná valná hromada, o jejíž svolání LČR požádaly. Po jejím konání bude v této věci jasněji.

- František Dejnožka na tiskové konferenci uvedl, že zrušení tendrů na období LHP od roku 2011 bylo pouze rozhodnutím Lesů ČR. Jaké konkrétní důvody vedly Lesy ČR ke zrušení tendrů?

ÚOHS zahájil s LČR kvůli tendrům správní řízení v únoru 2010. Po dohodě s ministrem zemědělství Jakubem Šebestou a na jeho doporučení jsme se v květnu 2010 rozhodli tendry zrušit.

- Jaká kriteria tendrů od roku 2012 navrhují Lesy ČR v rámci odborné koncepční diskuse, kterou avizoval ministr Ivan Fuksa?

Na tuto otázku by v tuto chvíli bylo předčasné odpovídat. Rámcově lze ale říci, že do diskuse vstupujeme se stejnými názory, které jsme měli na začátku tohoto roku.

- Jak hodnotíte výsledky vyhodnocení Memoranda za rok 2009?

Mohu být spokojen s tím, že mimořádná ekonomická výhodnost modelu „P“ byla potvrzena. Spokojen však nemohu být s tím, že podnik mohl mít v roce 2009 o 613 miliónů Kč větší zisk, kdyby dřevo prodával pouze obchodním modelem „P“.

František Dejnožka, generální ředitel HLDS

- Jaký zisk pro vás vygenerovala HLDS za posledních 5 let a jakou hodnotu má aktuálně váš majetkový podíl v HLDS?

Bez komentáře.

- Svatopluk Sýkora uvedl, že audit Lesů ČR odhalil 310 milionů korun ročně ekonomicky neodůvodnitelných nákladů HLDS. Dle jeho slov se jedná o částku, kterou HLDS zbytečně utratí a spotřebuje a je jí možné libovolně násobit roky spolupráce HLDS a Lesů ČR. Dokážete tuto informaci vyvrátit?

Jde o absolutně nesmyslný údaj. Například podle veřejně dostupných auditovaných ekonomických výkazů HLDS ročně nedosahuje ani na polovinu takové částky veškerými svými náklady pokrývajícími kompletní činnost společnosti.

- V prostředí tržní ekonomiky je existence polostátní společnosti obchodující se státním dřívím těžko pochopitelná. Čím existenci HLDS zdůvodňujete?

HLDS a.s. vznikla v roce 1994. Stala se největší společností zabývající se obchodováním se dřívím v ČR a v roce 1998 do ní majetkově vstoupil správce největšího lesního majetku v ČR – Lesy ČR, s.p. HLDS je akciová společnost s majetkovou účastí státu, spravovanou státním podnikem Lesy ČR, ve výši 50 % akcií společnosti. Historicky danému požadavku na minimalizaci rizik ze vstupu státu do obchodování se sortimenty surového dříví nejlépe vyhovovala forma akciové společnosti ve smíšeném vlastnictví, v jejíchž stanovách jsou akcionářská práva Lesů ČR vymezena tak, aby nemohly být ohroženy zájmy státních lesů. Ve vztahu k Lesům ČR není HLDS cizím podnikatelským subjektem, ale osobou spřízněnou, a újmy, které by případně HLDS vznikly (zejména zhoršením její pozice u tradičních smluvních partnerů, klesajícím ratingem u financujících bank, přímé finanční ztráty atd.), by ve svém důsledku byly i poškozováním majetkového podílu státu. Pro Lesy ČR má využití činnosti HLDS řadu nesporných ekonomických, právních a organizačních výhod, vyjmenuji jen největší:

- HLDS má nepopiratelné know how největšího obchodníka se dřívím v ČR.

- Současně však HLDS není v dominant-ním postavení ve smyslu zákona o ochraně hospodářské soutěže, což naopak Lesy ČR jsou. HLDS tedy při prodeji dříví ze zdrojů Lesů ČR chrání trh před dominantním postavením státního podniku. Zároveň pomáhá Lesům ČR snižovat nebezpečí dopustit se zneužití dominantního postavení.

- Od roku 1998 stát investoval do svého majetkového podílu v HLDS prostřednictvím Lesů ČR celkem cca 42 mil. Kč. Výnosnost této investice nemá například na finančním trhu obdoby. Jen za poslední tři roky držení podílu v HLDS se investice Lesům ČR vrátila již 1,4krát. Navíc se tržní hodnota majetkového podílu od počátku neustále zvyšuje. Hodnota vlastního kapitálu HLDS ke konci roku 2009 dosáhla 242 mil. Kč.

- HLDS je dostatečně finančně silná a má nadstandardní vztahy s několika významnými bankami. Toho lze využít jako zajišťovacího instrumentu pro snížení rizika pohledávek z prodeje dříví Lesů ČR zpracovatelům. HLDS v patnáctileté historii vzájemných obchodních vztahů vždy plnila své závazky ve splatnosti. Je schopná „odstínit“ Lesy ČR od platební nekázně zpracovatelů dříví a pohledávky Lesů ČR i nadále hradit ve splatnosti.

- HLDS zná způsob, jakým ochránit Lesy ČR i před rizikem vzniku problematických pohledávek za smluvními partnery – těžebními společnostmi. V minulosti podobným způsobem vyřešila polhůtní pohledávky Lesů ČR v řádu stamilionů korun, a to pouhým nastavením systému, který pro Lesy ČR neznamenal žádné náklady.

- HLDS dlouhodobě spolupracuje se všemi významnými zpracovateli dříví v ČR i blízkém zahraničí. Zároveň ale i s velkým množstvím regionálních zpracovatelů, čímž v tomto ohledu přispívá k realizaci Národního lesnického programu. Je schopna Lesům ČR zajistit odbyt dříví, jehož odbytnost může být problematická, neboť napadá při plnění zákonných povinností např. při výchově lesa nebo kalamitách.

- Je držitelem všech dostupných certifikátů dle norem ISO v oblasti řízení kvality a environmentálního managementu v tuzem-sku i zahraničí včetně certifikace obchodního řetězce.

- Co znamená vlastnictví tzv. prioritních akcií, kterými dle informací Lesů ČR disponujete?

Generální ředitel Lesů ČR v rozhovoru pro Hospodářské noviny lhal o takzvané „zlaté akcii“. Přestože Lesy ČR ve svém stanovisku k tiskové konferenci HLDS uznaly, že český právní řád pojem „zlatá akcie“ nezná, stále přisuzují existenci prioritních akcií zázračnou moc a nestydatě tvrdí, že já jako majitel všech prioritních akcií mám de facto majoritu, protože mi umožňují separátní hlasování o všech bodech programu valné hromady. Podle Lesů ČR tudíž záleží jen na mně, zda podané návrhy schválím, či zamítnu. Tím však opět absolutně překrucují skutečnost. Naše stanovy jsou veřejně přístupné a každý si v nich může vyhledat následující:

Akcionáři, kteří jsou majiteli kmenových a prioritních akcií, mají stejná práva, pokud jde o hlasování na valné hromadě.

Počet hlasů akcionáře je spojen se jmenovitou hodnotou jeho akcií, a to vždy bez rozdílu, zda se jedná o akcii kmenovou nebo prioritní.

Vzhledem k tomu, že jako oba akcionáři máme stejnou jmenovitou hodnotu akcií, bez ohledu na jejich druh máme stejný počet hlasů. Takže já sám nedokážu podané návrhy schválit či zamítnout. Na všechna rozhodnutí je vždy potřeba souhlasu obou akcionářů. Mezi kmenovou a prioritní akcií v naší společnosti je jediný rozdíl, který se však nijak netýká počtu hlasů při rozhodování valné hromady.

- Na tiskové konferenci jste uvedl, že Lesy ČR mohou prodělat státu až 3,2 miliardy jen v roce 2010. Z čeho tato informace vychází a budete v této souvislosti podávat žalobu na státní podnik, případně na jeho vedení?

Tato informace vychází ze skutečnosti, že HLDS kupuje od LČR cca 40 % dříví. HLDS zlepší výnosy Lesům ČR v roce 2010 oproti roku 2009 absolutně o 1 300 mil. Kč. Pokud Svatopluk Sýkora nelže o tom, že Lesy ČR na HLDS prodělávají, pak musí ostatních 60 % obchodu Lesů ČR přinést zlepšené výnosy minimálně o 1 890 mil. Kč při stejné výnosovosti jako HLDS. Pokud Lesy ČR nedosáhnou HV na konci roku ve výši 4 miliard korun, pak musí vysvětlit, proč mají hospodářský výsledek nižší (viz tabulka Výpočet rozdílu v hospodářském výsledku Lesů ČR).

V této souvislosti ale nebudeme na státní podnik Lesy ČR podávat trestní oznámení. Trestní oznámení budeme podávat v jiné věci.

- Jaké máte největší výhrady k Lesům ČR?

Moje největší výhrada směřuje k mediální kampani, kdy je pomocí placené inzerce lživě prezentován kolaps VŘ na lesnické práce vyhlášené 1. 2. 2010. Dle dohledatelných dokladů a tiskových zpráv Lesů ČR z 28. 1. 2010, 1. 3. 2010 a 17. 5. 2010 a dle rozhodnutí a prohlášení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ze dne 1. 3. 2010, 17. 4. 2010 a 28. 6. 2010 bylo výběrové řízení na lesnické práce zrušeno vlastním rozhodnutím Lesů ČR s využitím § 84 odst. 2 písm. e) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, a to na základě závažných chyb v zadávací dokumentaci. Po tomto aktu Lesy ČR následně dále lživě prezentují, například v tiskové zprávě Lesů ČR z 16. 9. 2010, že vzniklou mimořádnou situaci mají na svědomí představitelé firem sdružených v Konfederaci lesnických a dřevozpra-cujících svazů. Lesy ČR se neustále snaží přesvědčit zakladatele (MZe) a lesnicko-politickou veřejnost, že výběrové řízení na lesnické práce bylo zrušeno cizím zaviněním, a ne samotnými Lesy ČR!

Děkuji za odpovědi (25. 10. 2010),

Jan Příhoda

Pozn.: Redakce nabídla oběma respondentům stejný prostor pro odpovědi, využití, či nevyužití maximálního rozsahu písemných odpovědí již bylo rozhodnutím respondentů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.