Lepené lamelové dřevo
Jan Reisner, Martin Böhm
Lepené lamelové dřevo je konstrukční materiál vyráběný z běžného pilařského řeziva, v ČR začala jeho výroba již v roce 1952. Princip výroby lepeného lamelového dřeva spočívá v plošném slepení dřevěných lamel na sebe. Tímto způsobem se vyrábějí přímé nebo tvarové nosníky, které mají široké možnosti použití ve stavebnictví především pro střešní konstrukce. Výroba lepených nosníků, při aplikaci vylepšeného systému lepení a moderních lepících směsí, i v současnosti představuje perspektivní oblast využití pro značné množství dřeva a umožňuje výrobu kvalitních stavebních prvků velkých průřezů a délek.
Lepené lamelové dřevo (BSH – Brettschichtholz, Glulam – Glued laminated timber) je vyrobeno z délkově nastavených lamel, tloušťkově slepených v několika vrstvách. Povrch je čtyřstranně frézován, případně i broušen. Výrobky bývají zpravidla zhotoveny pro konkrétní požadavky odběratele. Většina výrobců produkuje přímé i zakřivené tvary obvykle v délkách do 35 m, ale u některých firem může délka lepeného dřeva dosahovat až 50 m. Při spojení několika prvků lze vytvořit nosnou konstrukci s rozponem přesahujícím 100 m.
Výroba lamelového dřeva
Lamelové dřevo je vyráběno většinou ze smrkového dřeva, někteří výrobci nabízejí také modřín a dub. Materiál používaný na výrobu lamelového dřeva (fošny nebo silnější prkna) je před vlastní výrobou usušen v sušárnách na vlhkost 15 ± 3 %. Vhodná vlhkost vstupního materiálu je důležitá pro tvarovou a rozměrovou stálost konečného výrobku.
- První operací na usušeném řezivu je označení vad (suky, trhliny) a vyřezání těchto vad na automatické zkracovací pile. Vzniklé různě dlouhé přířezy jsou po několika kusech přesunuty k automatické čepovací frézce, kde jsou na obou stranách vytvořeny zubovité spoje a naneseno lepidlo.
- Lepidla použitá pro lepení musí splňovat normované požadavky na pevnost a odolnost proti působení vlhkosti. Pro délkové lepení lamel se většinou používá modifikované PVAC lepidlo.
- Jednotlivé přířezy s naneseným lepidlem jsou okamžitě dopravníkem přesouvány do průběžného podélného lisu a délkově lisovány. Vzniká nekonečně dlouhá neopracovaná lamela, která je zkracována na požadované rozměry. Jednotlivé lamely jsou poté přesunuty dopravníkem do meziskladu k vytvrzení lepidla.
- Po vytvrzení prochází délkově slepené lamely čtyřstrannou frézkou a jsou přesně ofrézovány.
- Dále následuje jednostranné nanášení vrstvy lepidla pomocí polévací nebo postřikovací nanášečky. Používá se fenol-formaldehydové lepidlo, které vytvoří tmavou lepenou spáru, nebo dražší melamin-formaldehydové lepidlo s výslednou bezbarvou spárou.
- Lamely s naneseným lepidlem jsou přesouvány k šroubovým lisům. Po složení lepeného prvku je v jednotlivých lisovacích jednotkách vyvinut tlak. Lepidlo se v lisovaném souboru vytvrzuje několik hodin za dílenské teploty. Většina výrobců má možnost jednotlivé lisovací jednotky přestavovat a lepit přímý nebo různě zakřivený prvek. Lisovací systém také dovoluje lepení kónických prvků.
- Slepený prvek je po vyjmutí z lisu přesunut k robustní dvoustranné tloušťkovací frézce. Tento stroj dovoluje opracovat zpravidla max. šířku 200 cm a tomu odpovídá také max. lepená šířka (výška nosníku). Ofrézovaný prvek se dále zkracuje na přesnou délku a zpravidla pomocí ručních nástrojů se také zhotovují konstrukční spoje a osazení kování.
Výrobci nabízejí, podobně jakou u KVH, dvě pohledové jakostní třídy – bez vyspravených drobných pohledových vad a jakost s vyspravenými vadami a přebroušením. Na hotovém výrobku se také často provádí povrchová úprava ochrannými nebo dekoračními nátěrovými systémy. Nátěry se, pro rozměrnost a obtížnou manipulovatelnost, provádí většinou ručně.
Použití lamelového dřeva
Lamelové dřevo je určeno především pro výstavbu skeletových systémů, velkorozponových konstrukcí, víceúčelových hal, stadionů, lávek, mostů, ale i pro zastřešení pohledově náročných prostor (divadla, obytná podkroví, sportovní haly). Standardní rozměry lepeného prvku jsou obvykle do 35 x 2 x 0,24 m. Nosníky přesahující tyto rozměry se spojují z více kusů.
Cena se u tvarových lepených prvků pohybuje kolem 8 000-13 000 Kč/m3 v závislosti na kvalitě, průřezu a délkách.
Autoři:
Ing. Jan Reisner, Ph.D.
Ing. Martin Böhm, Ph.D.
Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU v Praze
Katedra zpracování dřeva
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: Martin Böhm