Malé ohlédnutí za 15 lety činnosti Sdružení lesních školkařů ČR
Vladimír Foltánek
Sdružení lesních školkařů ČR bylo založeno na základě potřeby a přání producentů sadebního materiálu lesních dřevin o oborové zastřešování jejich zájmů a potřeb. Stalo se tak v průběhu roku 1995 a sdružení si tak v současné době připomíná 15 let své registrované existence. Toto výročí je příležitostí k malému ohlédnutí se za jeho dosavadní činností a současně motivací k hledání smyslu a cílů jeho činnosti v dalším období.
Motivy k založení sdružení
Pěstování sadebního materiálu lesních dřevin cíleně použitého pro obnovu či zakládání lesů bylo ve svém základním věcném obsahu činnosti tradičně považováno za kontinuální a neodmyslitelnou součást aktivit vlastníků lesů a lesních hospodářů. Postupný vývoj používaných technologií, výrobní specializace této činnosti, rozvíjející se možnost tržního uplatnění vyprodukovaného sadebního materiálu, a především uskutečněná plošná privatizace majetku dřívějších státních lesních podniků v r. 1992 vytvořily základ toho, že podstatná část lesních školkařských provozů přešla do rukou obchodních společností či soukromých podnikatelů. S množinou školkařských provozů, které nebyly privatizovány a zůstaly v držení příslušných vlastnických organizací obhospodařujících okolní lesy tak vznikla vlastnicky velmi pestrá a velikostně poměrně nesourodá mozaika školkařských provozoven a podnikatelských subjektů sjednocených snad pouze ve dvou základních věcech: předmětu činnosti a snahou o uplatnění vyprodukovaného sadebního materiálu ve vlastních lesích či v tržním prostředí tvořeným především lesními majetky jiných vlastníků.
Po prvních iniciačních letech produkce sadebního materiálu lesních dřevin ve vlastnicky diverzifikovaných školkařských provozovnách a postupném opadnutí euforie ze samostatného podnikání jednotlivých subjektů se stále více začal projevovat zájem o možnost vzniku oborové zájmové organizace zastřešující společné profesní zájmy, informující o aktuálních změnách v příslušné legislativě a umožňující běžnou výměnu profesních informací. Hlavní impuls k založení této oborové organizace dalo posléze několik představitelů či vlastníků větších školkařských subjektů společně s pracovníky Výzkumné stanice Opočno. Ustavený přípravný výbor učinil nutné přípravné práce k možnosti založení sdružení a na ustavující valné hromadě (Olešná u Písku) v září roku 1995 bylo oficiálně založeno Sdružení pěstitelů sadebního materiálu lesních dřevin. Poněvadž jeho oficiální registrace na Ministerstvu vnitra je datována 1. 12. 1995, ohlížíme se nyní za 15letou existencí a činností této zájmové oborové organizace, která byla v r. 2000 přejmenována na Sdružení lesních školkařů České republiky (dále SLŠ ČR či sdružení).
Členská základna a okruhy činnosti sdružení
Již dva roky po vzniku sdružení v něm bylo registrováno 61 členských organizací zabývajících se produkcí sadebního materiálu lesních dřevin. V následných letech členských subjektů stále přibývalo a v posledních letech se počet členů pohybuje mezi 75 až 80. Jsou to jak obchodní organizace (akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným, družstva, státní podniky aj.), tak fyzické osoby zabývající se produkcí a zobchodováním sadebního materiálu lesních dřevin, taktéž však školská účelová zařízení apod. Svou produkcí sadebního materiálu lesních dřevin pokrývají členské subjekty SLŠ ČR cca 85 % potřeby určené pro obnovu lesa a zalesňování v naší republice. Menší množství sadebního materiálu je uplatněno v zahraničí, taktéž při zakládání porostů rychlerostoucích dřevin, jako podnože v okrasném zahradnictví, případně je použito při zakládání biokoridorů či při technických a okrasných výsadbách.
Od etapy svého založení má sdružení ve svých stanovách stabilně formulovány základní rámcové okruhy své činnosti, které se jeho představenstvo snaží průběžně naplňovat. Ve svém obsahu mají tyto okruhy činnosti za cíl především vytvořit podmínky pro takovou zájmovou a zastupitelskou organizaci, která by koordinovala a chránila činnost a oprávněné zájmy členů, vytvářela podmínky pro specializovanou spolupráci v různých oborech lesního školkařství v rámci České republiky, zaujímala stanoviska a předkládala návrhy řešení a opatření k odborným, hospodářským a politickým tématům dotýkajících se lesního školkařství, usilovala o soustavné zvyšování jeho úrovně, podporovala a samostatně organizovala vzdělávací akce určené pracovníkům v lesním školkařství atd.
Ohlédnutí za dosavadní činností sdružení
Při ohlédnutí za patnáctiletou činností sdružení je možno doložit, že jeho představitelé nejenže sami iniciovali celou řadu jednání zabývajících se záležitostmi dopadu legislativních předpisů či norem na jejich praktické uplatnění ve školkařském provozu a při-pomínkami či vlastními návrhy se podíleli na jejich obsahové tvorbě či úpravě, ale jsou též paralelně vyzýváni k účasti na mnoha jednáních zabývajících se řešením řady odborných školkařských problémů, případně vztahových záležitostí mezi vlastníky lesa a pěstiteli sadebního materiálu lesních dřevin. Sdružení průběžně spolupracuje s MZe ČR, v potřebných záležitostech jedná s vedením Lesy České republiky s.p., je v pravidelném a spolupracu-jícím vztahu s Výzkumnými středisky v Opočně a v Kunovicích, s Ústavem zakládání a pěstování lesů Mendelovy univerzity v Brně, udržuje korektní partnerské vztahy se Svazem školkařů České republiky (okrasné dřeviny), Sdružením pěstitelů vánočních stromků aj. Přestože sdružení učinilo v době své existence několik pokusných kroků k možnosti spojení svých sil s jinými zájmovými či nadstavbovými oborovými zájmovými organizacemi, po nabytých zkušenostech dospělo jeho vedení k tomu, že s ohledem na zájmovou specifiku a zastupování pestré vlastnické škály školkařských provozoven (tj. nejen vyloženě podnikatelské organizace) prezentuje a prosazuje své zájmy nejúčinněji svými vlastními silami a kapacitami. Do mozaiky důležitých aktivit sdružení patří především pořádání instruktážních a vzdělávacích akcí pro pracovníky členských subjektů. Kromě seminářů zabývajících se konkrétními tématy, věnovaných např. novým technologiím a mechanizaci ve školkařském provozu, použití chemických prostředků v lesních školkách, pěstování odrostků a poloodrostků, pěstování rychlerostoucích dřevin apod., pořádá sdružení každoročně dvou či třídenní tematické semináře zabývající se mozaikou aktuálních témat a problémů ve školkařské činnosti, lesním semenářství, v ochraně rostlin, změnami v legislativě atd. Sdružení se zabývá i ediční a vydavatelskou činností, takže pod jeho vydavatelskou záštitou vyšla celá řada sborníků ze seminářů a monotematických publikací a materiálů určených pro užití ve školkařské praxi. Ve vstřícné spolupráci s Institutem celoživotního vzdělávání při Mendelově univerzitě v Brně připravilo sdružení vzdělávací projekty hrazené z prostředků SZIF, díky nimž letošní rok probíhá již druhý cyklus třítýdenního intenzivního vzdělávání určeného pro technické pracovníky v lesním školkařství. V rámci možnosti praktické výměny zkušeností a získání poznatků o školkařské činnosti v různých lokalitách České republiky a sousedních zemích pořádá SLŠ ČR pro své členy každoročně odborné exkurze. Za dobu existence sdružení tak mohli zástupci jeho členských subjektů nahlédnout nejen do mnoha školkařských provozů naší republiky, ale též do lesních školek v Chorvatsku, Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, Švédsku či roku 2009 do státních i privátních školek na Slovensku.
Aktivizační výzvy pro budoucnost sdružení lesních školkařů
Přestože na produkci sadebního materiálu lesních dřevin je při současných převažujících technologiích hospodaření závislá existence a kvalita lesa a tím i produkce dřevní hmoty v příštím období, je lesní školkařství v poslední době z komplexního obsahu vnímání pojmu „lesní hospodářství“ vytěsňováno, a to z důvodu ekonomické diverzifikace dílčích aktivit navazujících na lesnictví. Svou svébytnou samostatnou oborovou existenční identitu si proto musí v měnícím se prostředí hledat a probojovávat.
Školkařské provozovny a firmy zabývající se produkcí sadebního materiálu lesních dřevin, jejich technologická úroveň, kvalita jejich produkce a poskytované služby budou bezpochyby takové, jaké budou požadovány ze strany vlastníků lesa, kterými jsou v převážné míře nejen majoritní odběratelé produkce školek, ale především vlastníci genových zdrojů reprodukčního materiálu lesních dřevin. Z tohoto hlediska je proto oboustranná zájmová vazba na kontinuální a kvalitní produkci potřebného sadebního materiálu velmi silná, a je proto snad také logickým důvodem k tomu, aby věcně silné a vstřícné vztahy mezi vlastníky či provozovateli lesních školek a vlastníky lesů existovaly i ve směrech koncepčních, smluvně kooperujících a vzájemně se respektujících. Pro SLŠ ČR, zastupující organizace zabývající se produkcí sadebního materiálu lesních dřevin, je to jedna z aktivačních výzev jeho směrování a činnosti do dalšího období existence. Cílevědomou a aktivní činností vytvořilo SLŠ ČR pro svou další budoucnost dobrý základ. Jeho existence však závisí nejen na zájmu a potřebách členské základny, ale i na podmínkách daných obecným vývojem v okolí, na motivaci a invenci svých volených představitelů, především však i na vnímání celého oboru lesního školkařství a jeho potřeb ve vazbě na lesnictví a technologii hospodaření v lesích.
Autor:
Ing. Vladimír Foltánek,
manažer Sdružení lesních školkařů ČR,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Foto: autor