Bude lesník i po Mezinárodním roce lesů 2011 vnímán jako největší nepřítel lesa?

Lada Matoušková Prylová

Předpokládám, že informace o tom, že rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) Mezinárodním rokem lesů (International Year of Forests 2011 – IYF 2011) není pro nikoho něčím novým a překvapivým. Článek shrnuje hlavní aktivity, které jsou pro veřejnost v souvislosti s touto, pro lesníky významnou událostí, připravovány.

OSN připravilo pro tento rok logo, které je v různých jazykových mutacích. Většina lesnických subjektů má již poskytnuta práva na jeho užívání (potřebné informace týkající se práv užívání jsou na www.lesnipedago-gika.cz / Mezinárodní rok lesů).

Komunikační strategie o lesích a lesnictví

Pracovní skupina Stálého lesnického výboru

Komunikační strategii pro lesy a lesnictví připravuje ad hoc pracovní skupina Stálého lesnického výboru pro komunikační strategii o lesích a lesnictví. Členské státy na základě svého zájmu nominovaly členy do této pracovní skupiny (ČR, Francie, Itálie, Lotyšsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Finsko, Švédsko, Velké Británie). V případě potřeby jsou na jednání zváni externisté, jako například Marcel Riedl (FLD ČZU v Praze).

Pracovní skupina vznikla na základě Jihlavské deklarace o komunikaci o lesích a lesnictví, která byla schválena na setkání ředitelů zodpovědných za lesy v zemích EU (červen 2009), organizovaném českým předsednictvím. Deklarace formuluje několik doporučení, jak zlepšit komunikaci v oblasti lesnictví. Činnost pracovní skupiny je omezena zhruba na rok. Někteří členové pracovní skupiny jsou zároveň členy týmu Forest Communicators Network, sítě odborníků, která se snaží zlepšit schopnosti lesníků a celého lesnického sektoru v oblasti komunikace.

Obsah strategie

Finální podoba strategie by měla být schválena na jaře 2011. Hlavním cílem strategie je upravit nesrovnalost mezi vnímáním veřejnosti a skutečnými fakty o lesích a lesnictví a dosažení kvalitnějších rozhodnutí týkající se lesů díky lepší informovanosti. První cíl je úzce spojen s výsledky studie EU o vnímání lesů a lesnictví veřejností. Z této studie vyplývá, že lesnictví v ČR je vnímáno podstatně hůře než ve většině ostatních států EU (viz LP 7/2010).

Aktuální verze strategie obsahuje konkrétní návrh komunikačních partnerů, doporučená komunikační témata, obecné zásady komunikace a samozřejmě i návrh na hodnocení naplňování této strategie. Jednou z příloh strategie je i návrh aktivit v rámci Mezinárodního roku lesů, který je rozdělen podle konkrétních subjektů.

Mezinárodní rok lesů

Co si pamatuje strom? A co lidé zapomněli

Pod tímto názvem plánuje Národní zemědělské muzeum v Praze výstavu, která by měla laické veřejnosti představit lesnictví a les. Na budoucí expozici spolupracují zástupci MZe, ÚHÚL, LČR, s.p., a VLS, s.p. V rámci výstavy se předpokládá i bohatý doprovodný program, do kterého by se měly zapojit i další subjekty. Národní zemědělské muzeum iniciovalo i menší výstavy u příležitosti Mezinárod-ního roku lesů 2011 po celé ČR.

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem (ÚHÚL)

Cílem aktivit ÚHÚL je informovat laickou veřejnost o Mezinárodním roku lesů a i přiblížit les a lesnictví. Za tímto účelem připravil například informační leták, kalendář „Lesníkem od jara do zimy“, což je obrázkový kalendář s představením práce lesníka během jednotlivých měsíců. Kalendář je určen hlavně dětem a učitelům. Byl vydán v českém i anglickém jazyce, v tištěné i elektronické podobě. Dále byl vytvořen plakát s lesními zvířaty a heslem „Těšíme se na vás v lese“, který vyjde jako lednová příloha MF Dnes. V plánu je distribuovat ho i samostatně. ÚHÚL připravil také kalendář s fotografiemi lesních krajin z celého světa, které fotili zaměstnanci, nebo pohlednice a samolepky s lesním zvířetem a otázkou vztahující se k jeho životu včetně nabídky odpovědí. Správnou odpověď si lze ověřit na internetu. K podpoře propagace Mezi-národního roku lesů byl osloven akademický sochař, který vytvořil pamětní medaili s motivem stromů. Momentálně se připravuje jednoduchá hra pro děti z lesního prostředí, která bude na internetu, a mnoho dalšího.

Výše zmíněné materiály ÚHÚL distribuuje hlavně účastníkům aktivit lesní pedagogiky. V loňském roce se těchto aktivit účastnilo více než 14 tisíc dětí. Část akcí je již tradičně plánována na Týden lesů.

V Brandýse nad Labem, kde sídlí ústředí ÚHÚL, se připravuje ve spolupráci s místní školou výstava dětských prací na téma „Jak si představuješ lesníka?“ doplněná informacemi o IYF 2011 a samozřejmě i o lese a lesnictví. Výstava dětských prací proběhne v brandýs-kém muzeu.

Kromě tradičních webových stránek se ÚHÚL rozhodl zkusit využít, hlavně u mladých oblíbená, sociální média. Na facebooku byla založena stránka k tématice Mezinárodního roku lesů (viz rámeček).

Již tradiční spolupráce s časopisem Vesmír byla rozšířena o Učitelské noviny a výše zmíněnou MF Dnes. Rozjednané jsou další možné aktivity například s Rájcem, Nadací Partnerství, TetraPakem či Městskou knihovnou v Praze.

Týden lesů

Letos již po čtvrté bude druhý květnový týden (9.–15.) Týdnem lesů, ze kterého se již stala tradice. Ukazuje se, že nejefektivnější jsou společně organizované akce několika místních, nejen lesnických, subjektů. Doufáme, že letos díky zkušenostem z minulých ročníků budou aktivity ještě více rozšířeny.

Budoucnost je na nás

Pevně věřím, že příští rok se bude o lesích a lesnictví hovořit v médiích více než dosud a hlavně pozitivněji. Tak naivní nejsem, abych čekala, že po jednom roce, i když usilovné práce, se nám podaří radikálně změnit názor veřejnosti. Práce s veřejností je běh na dlouhou trať, v současné chvíli jsme kousek za startem a ke všemu krapet opožděným, ale máme silnou motivaci a chuť, tak doufám, že tuto velkou výzvu zvládneme.

Autorka:

Ing. Lada Matoušková Prylová

ÚHÚL

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.