Konference děkanů a ředitelů evropských lesnických fakult a škol

Hana Prknová

Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze se stala ve dnech 7.–10. září 2011 hostitelem 35 děkanů, proděkanů a ředitelů 22 lesnických fakult a vysokých škol z 19 zemí na již třetí výroční Konferenci děkanů a ředitelů evropských lesnických fakult a škol (ConDDEFFS – The Conference of Deans and Directors of European Forestry Faculties and Schools). V minulých letech se tato konference konala ve Španělsku a v Rumunsku.

Důvodem pro vznik konference bylo podpoření spolupráce mezi evropskými lesnickými fakultami a školami za účelem zlepšení kvality vysokoškolského lesnického vzdělávání a výzkumu, formulování potřeby lesnického vysokoškolského vzdělávání a ovlivňování veřejného mínění a právních předpisů pro zlepšení a rozvoj lesnického vysokoškolského vzdělávání.

Průběh jednání

Jednání probíhalo v sále Smiřických černokosteleckého zámku.  Bylo slavnostně zahájeno studenty z Trubačského půlkruhu FLD ČZU v Praze. Poté bylo předáno slovo předsedajícím konference, jimiž byli: Vilém Podrázský – děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze, Ioan Abrudan – děkan Fakulty pěstování lesů a lesního inženýrství Transylvánské univerzity v Brašově a Antonio Notario Gómez – ředitel Vysoké školy lesnické Polytechnické univerzity v Madridu. Následně účastníky na české akademické půdě uvítal Michal Lošťák – prorektor pro mezinárodní vztahy České zemědělské univerzity v Praze a krátce přítomné seznámil s Českou zemědělskou univerzitou.

Dále byly prezentovány především studijní programy jednotlivých fakult a škol a rokovalo se o hlavním tématu letošního setkání: Současný pohled společnosti na lesnictví a potřebě vysokoškolsky vzdělaných lesníků.

Jednání bylo zakončeno koncertem Trubačského půlkruhu v zámecké kapli sv. Vojtěcha.

Exkurze

Součástí konference byla také terénní exkurze, při které byly navštíveny součásti Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy České zemědělské univerzity v Praze, zastávky byly ve dřevařském středisku a středisku dopravně manipulačním, v okrasných a les-ních školkách a na Aldašíně, kde mohli účastníci obdivovat vzrostlé douglasky tisolisté a oboru pro chov černé zvěře.

Nejdelší čas ovšem strávili účastníci v Arboretu Kostelec, které je součástí Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Prohlídku s odborným výkladem poskytl vedoucí arboreta Václav Bažant. Arboretum také zajistilo výzdobu sálu a kaple po dobu konání konference.

Neformální program

Kromě oficiálního jednání a exkurze probíhal neformální program, který měl za úkol seznámit účastníky především s Českou republikou a jejími krásami. Součástí byla prohlídka Pivovarského muzea v Kostelci nad Černými lesy spojená s ochutnávkou piva a krkonošské medoviny. V rámci konference byla servírována česká jídla jako švestkové kynuté knedlíky, pstruh či svíčková na smetaně. Sestavování jídelníčku bylo ovšem trochu ztíženo – žádné jídlo nesmělo obsahovat vepřové maso, s ohledem na účastníky z Turecka.

Účastníci také vyslechli vystoupení cimbálové muziky Majerán a za příjemného počasí zhlédli krásy starobylé Prahy.

Zhodnocení konference

Dle ohlasů se konference vydařila; krom navázání přátelství a spolupráce mezi jednotlivými fakultami a školami byla dohodnuta možnost účasti studentů na každoroční mezinárodní akademické soutěži v mysliveckém troubení a vábení jelenů, kterou pořádá Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze, či spolupráce s Arboretem Kostelec spočívající především ve výměně semen a rostlin.

Srdečně děkujeme všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu konference.

Autor:

Ing. Hana Prknová, Ph.D.

ČZU v Praze, FLD

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.