Austrofoma 2011 - Perfektní praktické prezentace lesní techniky

Nedaleko rakouského města Graz v blízkosti cisterciánského kláštěra u obce Rein se ve dnech 11. až 13. října 2011 konal již 11. ročník lesnického veletrhu Austrofoma. Nosné téma veletrhu konaného v rámci Mezinárodního roku lesů byly „Moderní technologie pro přirozenou obnovu lesa“. Záštitu převzaly Agrární komory Rakouska, Štýrska, Dolního a Horního Rakouska. Během tří dnů navštívilo veletrh rekordních 20 500 návštěvníků z celého světa.

V historii Austrofomy šlo o nejvyšší účast zahraničních návštěvníků (Čína, Japonsko, Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko a samozřejmě i Česká a Slovenská republika). Vedle pro Austrofomu typických technologií pro práce v prudkých svazích byly prezentovány také klasické technologie a nechyběly stroje pro zpracování biomasy.

Organizace veletrhu

Veletrh byl výborně připraven a na velké většině stánků 137 vystavovatelů probíhaly praktické ukázky. Poměrně vysoká cena vstupného (45 EUR) byla kompenzována výborně zpracovaným katalogem se spoustou ekonomických údajů, ochrannou přilbou, jízdenkou pro kyvadlovou dopravu a zhruba 5 km dlouhou trasou s perfektními ukázkami. Musíme konstatovat, že jeden den byl pro návštěvu málo.

Celková výstavní plocha byla rozdělena do čtyř oblastí:

Austrofoma – vesnička

Pevná výstavní plocha se nacházela u vchodu v blízkosti cisteriánského kláštera. Na ploše cca 2 ha se prezentovalo 56 firem nabízející oblečení, GPS a pomůcky pro sběr dat (EDV), vysílačky, oleje, pneumatiky, lana, kladky, motomanuální nářadí, přístroje pro taxaci, evidenční a plánovací software, poradenské služby a další vzdělávání, výzkumné ústavy, auditoři a samozřejmě zástupci lesnických médií.

Austrofoma – okruh lanovky

Kratší z okruhů měřil zhruba 1,5 km a pro dopravu bylo možné využiít kyvadlovou autobusovou dopravu. Vedle nabídky jeřábů, navijáků, čelních nakladačů, speciálních harvestorů dominovaly tomuto okruhu lanovky a lanové systémy charakteristické pro Rakousko, a tedy i pro Austrofomu. Na výborně vybrané lokalitě  na úpatí prudkého svahu bylo připraveno a většinou v provozu také předvedeno 18 lanovek od osmi výrobců.

Austrofoma – biomasa a bioenergie

Volná plocha na konci lanovkového okruhu o ploše 5 000 m2 vzniklá po orkánu Paula umožnila prezentaci 15 vystavovatelů technologií pro zpracování energetické dendromasy. Návštěvníci se mohli seznámit s logistikou štěpky, s mnoha typy štěpkovačů s různým výkonem, štípacími adaptéry i stroji pro manipulaci, či příslušenstvím pro skladování těžebních zbytků a měření vlhkosti štěpky. Určitý trend ve zpracování dříví pro energetické účely představovala dominance štěpkovačů (obvykle bubnových) v mnoha varinatách pohonu, na různých podvozcích. Naopak drtiče byly zastoupeny pouze jedním strojem.

Vystavené technologie byly představovány v provozu ve dvou velkých skupinách a návštěvníkům se tak nabízela strhující podívaná.

Austrofoma – těžebně dopravní stroje

Zhruba 5 km dlouhý okruh nabízel komplexní přehlídku (62 vystavovatelů) všech moderních technologií předváděných formou praktických ukázek. K vidění byly speciální lesní traktory, harvestory, vyvážečky vybavené speciálními navijáky pro práci v prudkých svazích, navijáky, lana, úvazky, vyvážecí vozíky, procesory, stroje pro výrobu palivového dříví, příslušenství.

Informace o výstavě

S výjimkou třetího dne, kdy se zdržela dodávka ochranných přileb pro návštěvníky, byl celý veletrh perfektně připraven. Vysoká návštěvnost nebyla na závadu, protože se lesničtí odborníci rozptýlili po obrovské výstavní ploše. Praktické ukázky v kombinaci s výborně zpracovaným katalogem umocnily skvělý odborný zážitek.

Od neděle probíhal doprovodný program, kterým bylo 44. setkání FORMEC 2011, na kterém se sešlo 222 odborníků z 37 zemí. Během dvou dní vyslechli 80 prezentací ve 12 sekcích na téma inovace v oblasti lesnických technologií, dopravy dříví, zpracování dřeva, lesní dopravní sítě, vliv lesnických operací na lesní prostředí a lesnický výzkum.

Oto Lasák

Foto: Oto Lasák, Jan Příhoda

Další fotografie z výstavy Austrofoma naleznete na čtvrté straně obálky časopisu a ve fotogalerii na www.silvarium.cz/galerie.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.