Mezinárodní soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) 2010

Karel Vančura

Soutěž Mladí lidé v evropských lesích (Young People in European Forests) iniciovalo polské Společenství přátel lesa (Towarystwo przaciół lasu). Hlavním cílem mezinárodní soutěže YPEF je osvěta o evropských lesích, s důrazem na Naturu 2000, biodiverzitu evropských lesů a trvale udržitelné hospodaření. První ročník této soutěže byl naplánován pro školní rok 2010/2011 a zapojily se do něj lesnické instituce a nevládní organizace ze 14 států, do vlastní soutěže pak z 11 států: ČR, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska a Slovinska.

Příprava a organizace soutěže

K realizaci soutěže byl ustanoven mezinárodní výbor YPEF, kde ČR zastupuje Stanislav Janský z Městských lesů v Plzni. Jeho účast při jednání výboru a organizaci národního kola byla umožněna významnou finanční podporou SVOL. Úkolem výboru bylo připravit pravidla soutěže (byla schválena 26. 5. 2010 ve Varšavě). Přímý dozor nad průběhem soutěže vykonávala Mezinárodní soutěžní komise, v níž má každá ze zúčastněných zemí jednoho zástupce, komise je jmenovaná Mezinárodním výborem YPEF 2010. V národní soutěžní komisi, jmenované členy Mezinárodní komise z dané země, byli zastoupeni organizátoři národního kola (viz níže).

Účastníky soutěže mohli být studenti z evropských zemí, kteří byli na počátku školního roku 2010/2011 ve věku od 12 let do 18 let. Soutěžící mohli vystupovat v týmech o dvou nebo třech s tím, že alespoň jeden z nich umí mluvit anglicky. Účast v soutěži je dobrovolná.

Soutěž je vícestupňová, přičemž organizace zastoupené v Mezinárodním výboru z každé země, které jsou společně odpovědné za organizaci Národního stupně soutěže, připraví blok otázek týkajících se přírody v jejich vlastní zemi. Přitom každý tým účastníků v Evropě bude odpovídat na stejný seznam otázek, složený z otázek ze všech zemí, které se soutěže účastní. Navíc jeden blok otázek, které se budou vztahovat k obecným problematikám evropské přírody a lesnictví, připraví rovněž Mezinárodní soutěžní komise.

Národní stupeň soutěže

Národní stupeň soutěže proběhl ve školách, které reagovaly na výzvu Národní soutěžní komise. Účastníci se na soutěž připravovali z učebnic a dalších materiálů sestavených členy Mezinárodní komise a uvedených do oběhu ve všech účastnických zemích. Národní lesnická soutěž uspořádaná jiným způsobem může být Mezinárodním výborem uznána jako příslušný Národní stupeň soutěže YPEF s tím, že taková soutěž bude doplněna YPEF otázkami. Tak tomu bylo i v případě ČR, kde bylo vzhledem k časové tísni využito aktivity ČSOP a soutěž proběhla v rámci ekologické olympiády. V místních a krajských kolech se jí zúčastnilo 1 500–2 000 účastníků (představujících 300–500 týmů).

Národní kolo uspořádali ve Spáleném Poříčí: Svaz mladých ochránců přírody, Ekocentrum Spálené Poříčí, Střední odborná církevní škola Spálené Poříčí, Správa veřejného statku města Plzně, Krajský úřad Plzeňského kraje, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, Město Plzeň, ÚHÚL – pobočka Plzeň. Vítězové krajských kol se zde setkali 3. až 5. 6. 2011, soutěžilo 10 tříčlenných týmů z celé České republiky: Gymnázium J. S. Machara, Brandýs nad Labem; Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice; Střední odborná škola zahradnická a střední odborné učiliště Rajhrad; ČSOP Upolín, Lid Medvědího potoka; Gymnázium Budějo-vická, Praha; Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy; Gymnázium Trutnov; Junák Slatiňany; Gymnázium Česká Lípa; a Gymnázium Jírovcova, České Budějovice). Účastníci soutěže předváděli své projekty, vyplňovali křížovky a testy, poznávali národní parky a chráněné krajinné oblasti, určovali druhy lesních rostlin, ověřovali si svoje znalosti o zvěři a zúčastnili se terénních úkolů v Brdech a na Sofronce. Studenti museli předvést připravenou prezentaci na dané téma, splnit praktické úkoly a otázky v terénu brdských i plzeňských lesů, testem byly prověřeny znalosti o evropských lesích. Zvítězili gymnazisté z Českých Budějovic Lenka Čurnová, Václav Nuc a Leona Veselá, kteří reprezentovali ČR v mezinárodním celoevropském stupni soutěže, jehož hostitelskou zemí bylo Polsko.

Průběh mezinárodní soutěže

Mezinárodní soutěž v Polsku pro všechny zúčastněné, kteří si sami zajišťovali pouze dopravu do Varšavy (v případě ČR zabezpečil ÚHÚL) finančně pokryly polské státní lesy. Vlastní finálová soutěž proběhla v oblasti Mazurských jezer, v obvodu Maskulinského ředitelství státních lesů v lokalitě Ruciane-Nida, kde je Školicí a konferenční zařízení státních lesů Diabla Góra. Při pohledu na mapu okolí si bylo možné připomenout Szienkiewiczovy Křižáky nebo nedaleké „vlčí doupě“, kde se hrabě Stauffenberg pokusil uskutečnit atentát na Vůdce. Všechny zúčastněné týmy plnily dvě kategorie úkolů. První kategorií byl test týkající se otázek vybraných Mezinárodní komisí, druhou částí soutěže byla v angličtině provedená prezentace znalostí o přírodě v jejich vlastních zemích a jejich propagace. Nejlepší prezentace byla určena tajným hlasováním všech účastníků (komise i jednotlivé týmy soutěžících). Obě části soutěže oddělila exkurze skládající se z plavby po jezerech Nidzkie a Guzianka s pochůzkou po naučné stezce. Okolní krajina mj. patří mezi „Leśne kopleksy promocyjne“ – Lasy Mazurskie.

Vyhlášení vítězů probíhalo na hradě a zámku Ryn, kde se současně konalo jednání zástupců Evropského společenství o klimatu a biodiverzitě. Vítězem se stali studenti gymnázia z Maďarska, na druhém místě skončili žáci lesnické školy z Polska, třetí pak reprezentanti Lotyšska. Zástupci ČR skončili o 0,1 bodu za Rakouskem pátí, přičemž je od druhého místa dělilo 0,8 bodu. Vyhlašování vítězů se, tak jako zahájení, zúčastnil poslanec Sejmu a člen Senátu, vítězům blahopřál zástupce generálního ředitele státních lesů i vedoucí místního nadleśnictwa.

Budoucnost soutěže

Iniciátoři soutěže doufají, že se podaří v této aktivitě, s cílem popularizace lesů jako důležité součásti životního prostředí a jeho ochrany, pokračovat, a vyzvaly národní výbory k včasnému zapojení do přípravy ročníku 2011/2012. Pro ČR je tato výzva zvláště významná, neboť naši zástupci byli osloveni, aby zvážili možnost konání mezinárodního finále právě u nás, neboť Rakousko odložilo tuto možnost až na rok 2013. Najde se dostatek lidí ochotných vytvořit pracovní tým, a hlavně finančních prostředků, k realizaci toho přání, nebo alespoň k zajištění pokračování soutěže na národní úrovni? Lesnické organizace by se měly snažit zvýšit prestiž lesního hospodářství i tímto způsobem – např. i v rámci nového Programu 2020 – tak, aby se nemusela vázat na soutěže jiné. Bylo by vhodné, aby soutěž mohla být uspořádána alespoň v národním kole i pro druhý stupeň ZŠ s tím, že by později již účastníci byli informováni a měli v dalších letech na vyšším stupni zájem o účast a možná i o studium na lesnických školách.

Autor:

Ing. Karel Vančura, CSc.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.