Mezinárodní rok lesů v Rakousku
Annette Weber
Život v Rakousku je letos, v Mezinárodním roce lesů, zcela ve znamení lesa a lesního hospodářství. Koneckonců takřka polovinu země pokrývá les a lesní hospodářství je důležitou součástí národního hospodářství. Pozitivní je, že porostní zásoba narůstala, přestože se v posledních letech zvyšoval objem těžeb.
Témata Mezinárodního roku lesů
V Rakousku, co se týká lesního hospodářství, jsou nejdůležitější čtyři základní témata – přírodní rizika; les jako hospodářský faktor; přednosti lesního ekosystému a vytápění dřevem. Ke každému z těchto témat bude pořádán tzv. „Lesní summit“, kde budou zainteresovanými stranami projednávány potenciální problémy a konflikty v těchto oblastech. Hlavní záštitu nad veškerými akcemi spojenými s Mezinárodním rokem lesů přijalo Spolkové ministerstvo zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství. Pro dvanáct nejdůležitějších dřevin v Rakousku bylo nalezeno dvanáct patronů. Například patronem smrku je ministr zemědělství a životního prostředí Niki Berlakovich, patronem dubu významný vinař z Burgenlandu. Kromě toho je pro každý z těchto dvanácti stromů vydána zvláštní poštovní známka.
Příklady aktivit
Rakousko v tomto roce také převzalo zodpovědnost za mezinárodní kampaň na ochranu lesů. Ne ve všech zemích je kladen takový důraz na důslednost v ochraně lesů a udržitelné hospodaření v nich jako právě v Rakousku. Ročně se celosvětově vykácí 13 milionů hektarů lesa, což odpovídá 15 % tvorby skleníkových plynů. Známá rakouská čokoládovna Zotter připravila v souvislosti s rokem lesů, v úzké spolupráci s výše uvedeným ministerstvem a asociací laoských lesníků, vlastní čokoládu – „Ein Waldstück“ (Kousek lesa). Za každou tuto zakoupenou čokoládu bude v Laosu vysazen jeden strom. Cílem projektu je získat do konce příštího roku částku 300 000 eur.
Dále byla navázána spolupráce s význam-ným rakouským výrobcem minerálních vod Waldquelle (lesní prameny), jejíž název velmi dobře koresponduje s tématem lesa a která se velmi aktivně podílí na propagaci a financování lesní pedagogiky. Na zadní straně lahví s minerální vodou jsou nalepeny speciální etikety obsahující informace a otázky týkající se lesa. Např.: „Věděli jste, že nejčastější dřevinou Rakouska je smrk?“
V rámci lesní pedagogiky byl vytvořen tzv. „Lesní školní balíček“, obsahující DVD s dětskou lesní operou Jeníček a Mařenka, klíč k určování stromů, pohádkovou knížku o lese, různá leporela, kvarteta a další materiály s lesní tematikou, které na názorných příkladech přiblíží dětem práci lesníků. Tyto balíčky obdrží na 17 600 tříd základních škol. Mimo tyto balíčky byla pro základní školy vyhlášena soutěž „Co truhlář vyrábí ze dřeva“. Vítězná třída obdrží dřevěné zařízení pro svou třídu v hodnotě 5 000 eur a bezplatný výlet do hlavního města, završený prohlídkou ZOO v Schönbrunnu.
Více než 150 muzeí a dalších institucí se podílí na programu spojeném s Mezinárodním rokem lesů pořádáním speciálních výstav, vycházek a propagačně-informačních dnů, jejichž společným tématem je les a dřevo. Tyto akce budou seznamovat návštěvníky nejen se současností, ale také s historií lesnictví a zpracováním dřeva.
Rakousko není pouze zemí lesů, ale je také velmi úzce spjato s hudbou. Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků byl v přímém přenosu vysílán ve více než sedmdesáti zemích světa. A právě ve spolupráci s Vídeňskými filharmoniky je připraveno vydání CD s nahrávkami deseti známých skladeb, které spojuje motiv lesa a lesnictví.
Projektem vpravdě celonárodním je Lesní kuchařka. Obyvatelé byli vyzváni, aby do 21. 3. 2011 zasílali kuchařské recepty. Podmínkou je, aby se alespoň jedna z ingrediencí dala získat v lese. Z vybraných receptů bude sestavena kuchařka, která během roku vyjde v nakladatelství Kochen & Küche. Některé z receptů budou také předvedeny v kuchařském pořadu rakouské televize ORF – „Frisch gekocht“. Mimo to zařazuje ORF do svého vysílání formou týdeníku diskusní pořady s lesnicko-dřevařskou tematikou.
Informace o Mezinárodním roku lesů pro veřejnost
Je nesporně dobře, že v době Mezinárod-ního roku lesů bude v Rakousku probíhat tolik aktivit. Ačkoli je v Rakousku prioritou ochrana lesů a hospodaření v souladu s udržitelným rozvojem, je na každém jednotlivci, zda les zůstane zachován jako prostředí k životu a odpočinku. Užívané je motto: „Ochranou lesa zároveň chráníme naše klima“.
Na internetové adrese www.jahrdeswal-des.at může každý zjistit nejen veškeré informace o Mezinárodním roce lesů, ale také se zapojit do mnoha soutěží k tomuto tématu. Stejně tak je rakouský les na Facebooku (www.facebook.com/unserwald) a na Twitteru (www.twitter.com/unser_wald), kde se můžete setkat s přáteli a diskutovat s nimi.
Podle rakouského článku paní Annette Weber, specialistky na komunikaci na Ministerstvu zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství, připravila
Vlasta Knorová, DiS., ÚHÚL,
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.