Leden 2012
Vážení čtenáři,
závěr roku bývá ve znamení různých ohlédnutí, ať už soukromých nebo profesních. Bilancujeme, co se povedlo, co naopak ne, co jsme mohli udělat lépe a co jsme neměli dělat vůbec. A na základě toho si většinou dáváme předsevzetí a plánujeme.
Rok 2011 byl rokem vládních škrtů, ale i systé-mových reforem, a pokud jde o státní správu lesů, Ministerstvo zemědělství ČR letos iniciovalo několik velmi důležitých kroků, které se jí týkají. Zahájilo legislativní proces přípravy novel dvou zákonů a připravilo dvě zcela nové vyhlášky. Jednou ze zásadních právních inovací je návrh novely lesního zákona. Mezi změnami, které obsahuje, je například umožnění převodu kategorie lesů zvláštního určení nebo lesů ochranných zpět do kategorie lesů hospodářských a zavedení institutu „opatření obecné povahy“ kvůli urychlenému omezení nebo zákazu vstupu do lesa v případě, kdy nastanou mimořádné události. Lze předpokládat, že návrh zákona se dostane na program jednání vlády zřejmě hned v prvním měsíci nadcházejícího roku.
V roce 2011 odstartoval II. cyklus Národní inventarizace lesů ČR, jejímž cílem je kromě jiného získání údajů k dlouhodobé kontrole důsledků státní lesnické politiky a dotační politiky státu na stav lesů. V druhém cyklu, který potrvá do roku 2015, pracovníci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů na více než 14 000 inventarizačních plochách ve všech lesích v České republice zjišťují údaje například o současné struktuře a složení lesních porostů, zásobách dřeva a zdravot-ním stavu lesů.
Na lesy se však nedíváme pouze jako na zdroj dřeva, ale podporujeme jejich význam pro zachování přírody, což přispívá k harmonickému rozvoji naší společnosti. Zájmem nás všech by mělo být prosazování zásady trvale udržitelného a polyfunkčně zaměřeného obhospodařování lesů, protože hrají významnou roli v hospodářském rozvoji, zaměstnanosti a prosperitě naší země, a to především na venkově. Lesy přispívají k vyšší kvalitě života, poskytují příjemné prostředí pro život, příležitosti k rekreaci, jsou prospěšné pro zdraví a zároveň udržují a zlepšují kvalitu životního prostředí a rozvíjejí ekologické hodnoty. Vždy bychom proto měli mít na paměti zajištění příznivých účinků pro příští generace.
V této souvislosti je dobré zmínit, že pokračovalo zalesňování zemědělsky nevyužívaných pozemků a zvýšila se výměra lesů v České republice. Při umělé obnově lesa se snížil podíl jehličnatých dřevin ve prospěch dřevin listnatých a podíl přirozené obnovy má stoupající trend. Pokud se tedy ohlédnu za rokem 2011, mohu říci, že české lesní hospodářství je na vysoké úrovni a ve srovnání s evropskými zeměmi si své postavení postupně upevňuje.
Rok, se kterým se zanedlouho rozloučíme, byl Mezinárodním rokem lesů. Jeho cílem bylo například zlepšit udržitelnost lesního hospodaření ve světě a zvýšit povědomí lidí o udržitelném hospodaření. V České republice ho provázely různé akce, z nichž dvě bych rád vyzdvihl. Po Lesnickém parku Křivoklát byly letos vyhlášeny další dva, a to Lesnický park Školní lesní podnik Masarykův Les Křtiny a Lesnický park Bezděz. Těší mě to nejen proto, že dva z těchto tří parků jsou v mém rodném, tedy Středočeském kraji, ale i proto, že jsou tím pravým lesem pro lidi, jak také znělo motto letošního Mezinárodního roku lesů.
Vážení čtenáři, přeji vám, abyste mohli v roce 2012 číst převážně pozitivní zprávy. A zároveň vám přeji v novém roce hodně zdraví a osobní pohody.