Interaktivní databáze indikátorů obhospodařování lesů v Evropě

Jaroslav Kubišta, Richard Slabý

FOREST EUROPE (Ministerská konference o ochraně lesů v Evropě známá pod zkratkou MCPFE) a UNECE/FAO (Evropská hospodářská komise OSN spolu s FAO (Organizací OSN pro výživu a zemědělství) společně založily interaktivní databázi „Indikátory trvale udržitelného obhospodařování lesů v Evropě“. Na stránkách Lesnické práce se občas setkáváte s informacemi, jejichž zdrojem je informační bulletin Dřevařského výboru UNECE v Ženevě. Zde je nejnovější z nich.

FOREST EUROPE je nové jméno pro Ministerskou konferenci o ochraně lesů v Evropě – proces, který se zabývá lesnictvím v panevropském regionu (zahrnuje 46 států) již od roku 1990. V loňském roce proběhla v Oslu již šestá konference tohoto procesu a při její příležitosti byl také publikován již tradiční přehled o stavu evropských lesů.

Tento přehled patří k nejpodrobnějším zdrojům souhrnných informací o lesích v takovém-to geografickém záběru a aktuální vydání je jednoznačně nejobsáhlejším v sérii. Vznikl ve spolupráci Forest Europe a UNECE/FAO. Je k dispozici jak v tištěné podobě, tak elektronicky ve  formátu pdf (ke stažení na webu http://www.foresteurope.org/eng/State_of_Europes_Forests_Report_2011/), a zcela nově jsou data dostupná také v podobě interaktivní databáze, kde si zájemce může sám vytvořit tabulky pro státy a ukazatele, které jej konkrétně zajímají.

Systém je založený na šesti panevropských kritériích trvale udržitelného obhospodařování lesů (TUH) a na 31 kvantitativních ukazatelích. Jde o obecné lesnické informace, jakými může být třeba rozloha lesů v té které zemi v jednotlivých letech sledování, ale také o bilanci uhlíku v lesních ekosystémech, jejich zdravotním stavu, stavu jejich biodiversity a o energii získané ze dřeva. Dále jsou k dispozici i data týkající se těžby a nedřevních produktů a služeb, včetně informací o ochranných lesích. Databáze také poskytuje informaci o sociálních a ekonomic-kých aspektech lesnického sektoru.

Příklady využití databáze

Data jsou k dispozici pro roky 1990, 2000, 2005 a 2010. Ne všechny státy však všechna data mají. Databáze, která vznikla ve spolupráci se Statistickým výborem UNECE a s podporou finské vlády, je k dispozici na http://w3.unece.org/pxweb/. Vedle těchto lesnických dat jsou na této stránce v interaktivní podobě i jiné informace, kterými disponuje UNECE. Jde například o obecná data z oblasti ekonomiky, statistických přehledů, dopravy, či data o migraci. Databáze je v anglickém a ruském jazyce.

Jako příklad použití můžeme uvést situaci, kdy budeme chtít porovnat zásoby dřevní hmoty v lesích České republiky, Finska a Gruzie v letech 1990, 2000, 2005 a 2010. Výběr proměnných ukazuje obrázek 1 (pro více ukazatelů z jedné tabulky nutno provádět výběr se „Shiftem“, nebo pomocí „Ctrl“), výsledek ukazující stoupající zásoby ve všech třech zemích pak obrázek 2.

Na uvedeném příkladu je patrné, že použití databáze je velmi jednoduché. Tvůrci věří, že tato skutečnost povede jednak k využívání této formy datových informací, a také díky zpětné vazbě od uživatelů k dalšímu rozvoji této interaktivní databáze.

Autoři: Ing. Jaroslav Kubišta,

Ing. Richard Slabý

ÚHÚL

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.