Lotyšské ocenění pro lesníky – Zlatá borová šiška

Mara Mikule

Po mnoho let nebyli nejlepší lesničtí odborníci v Lotyšsku nijak oceňováni a veřejnost tak neměla možnost se o nich dozvědět. Aby tuto situaci změnilo, přišlo v roce 2004 Ministerstvo zemědělství Lotyšské republiky ve spolupráci s lesnickými organizacemi s nápadem každoročního slavnostního udílení cen Zlatá borová šiška. Cílem udílení tohoto, v evropském regionu ojedinělého, ocenění je možnost poděkovat těm, kteří svůj život a kariéru věnovali lesnictví a ocenit jejich práci veřejně, ne pouze v rámci lesnického sektoru.

Historie ocenění

Ocenění Zlatá borová šiška bylo nejprve udělováno v průběhu Dnů lesů, ale pak byl obřad z této akce vyjmut a v současnosti se ocenění předávají samostatně začátkem každého roku. Je to jedna z nejdůležitějších každoročních událostí lesnického sektoru.

Od roku 2010 zve laureáty ocenění na recepci do prezidentského paláce sám prezident Lotyšské republiky, který tak založil novou tradici.

Ministerstvo zemědělství informuje o této události veřejnost krátkými zprávami v tisku, rozhlasu a televizi.

Kategorie ocenění

Názvy kategorií a jejich počet se mnohokrát změnil, neměnnou však zůstává kategorie celoživotní přínos. Tuto cenu získávají lesníci za významný celoživotní přínos při rozvoji odvětví. Do roku 2012 toto nejvyšší ocenění přijalo 38 respektovaných a v rámci lesnického a dřevozpracujícího sektoru uznávaných osob.

V současnosti je cena udílena v pěti kategoriích:

- Celoživotní přínos – ocenění za významný celoživotní přínos při rozvoji odvětví.

- Trvale udržitelné hospodaření – ocenění pro fyzickou nebo právnickou osobu za tvůrčí a inovativní přístupy při hospodaření v lesích, které zároveň naplňují environmentální kritéria i sociální zájmy, stejně jako za popularizaci trvale udržitelného hospodaření v lesích v posledních dvou letech.

- Inovativní podnikání – oceňuje právnické osoby působící v oboru nejméně tři roky, které nacházejí úspěšná řešení při rozvoji či zlepšování podnikání a při inovacích v podnikání, včetně vývoje k životnímu prostředí šetrných technologií, nebo během posledních dvou let přišly s novými produkty a zajímavými investicemi.

- Vědecký přínos – cenu za vědecký přínos při rozvoji odvětví obdrží vědec nebo skupina vědců za důležitý výzkum, inovativní technologické řešení nebo stvoření nového produktu.

- Vzdělávání veřejnosti – oceňuje osoby za výrazné úspěchy při profesním vzdělávání, stejně jako při environmetálním a sociálním vzdělávání během dvou posledních let.

Jednotliví nominovaní jsou posuzováni ve dvou kolech. Nejprve jsou hodnoceni odborníky, následně o cenách rozhoduje výbor Dnů lesů, který vyhlašuje vítěze. Výbor Dnů lesů se skládá ze zástupců Ministerstva školství a vědy, Ministerstva pro ochranu životního prostředí a rozvoje venkova, předsedy Lotyš-ské asociace vlastníků lesů a veřejně známých osobností.

Ocenění si klade za cíl podpořit vědomí o důležitosti lesnického sektoru u veřejnosti. „Zlatá borová šiška“ tak představuje nejvyšší veřejné uznání zásluh lesníků. Vítězové v kategorii „Celoživotní přínos“ získávají také zlatý připínáček ve tvaru borového semínka.

A proč zrovna šiška a semínko z borovice? Borová šiška prý totiž symbolizuje plnost, taje a krásu lotyšských lesů.

Financování

Udílení cen je financováno zejména Lesnickým rozvojovým fondem. Posláním fondu je financovat programy zaměřené na podporu a rozvoj lesnického sektoru, vědecký výzkum v lesnictví, a vzdělávání vlastníků lesů. Fond přispívá na ocenění, slavnostní obřad je však podporován samotnými lesnickými organizacemi.

Podle anglického článku paní Mary Mikule, z Oddělení lesnictví Ministerstva zemědělství Lotyšské republiky,

připravila Ing. Zuzana Jankovská, ÚHÚL,

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: archiv Ministerstva zemědělství Lotyšské republiky

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.