MAPOVÉ A DATOVÉ INFORMACE O LESNICTVÍ A MYSLIVOSTI V ČR

Jan Hána

ÚHÚL spustil nový nezávislý lesnický rozcestník mapových a datových informací zohledňující současný i historický popis lesních porostů i mysliveckého hospodaření v ČR.

Informační a datové centrum ÚHÚL

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem prošel za svoji existenci již mnoha změnami. Jedna z nejzásadněj-ších nastala k 1. 1. 1997 spolu s platností nového lesního zákona, kdy ÚHÚL přestal být jedním z tvůrců lesních hospodářských plánů. Tento rok nastartoval novou éru ÚHÚL Brandýs nad Labem, kdy dominanci sběru dat v terénu doplnila ve velké míře činnost analytická, metodická a součtová.

V dnešní době je hlavním předmětem činnosti mimo jiné sběr dat o lesním hospodářství ČR (například v podobě Národní inventarizace lesů či tvorba a aktualizace dat OPRL), dále pak analýzy, součty a prezentace všech těchto datových sad. Jedním z bodů, který vyplývá ze zřizovací listiny ÚHÚL, je zároveň povinnost zabezpečit funkce informačního datového centra odvětví lesního hospodářství a myslivosti a dále poskytování informací o le-sích a myslivosti.

Právě na základě výše citovaných skutečností by ÚHÚL chtěl představit inovovanou a současně nejaktuálnější prezentaci dat, která ve svém informačním a datovém centru spravuje. Prostřednictvím tohoto článku by ÚHÚL rád přispěl k maximální informovanosti u odborné i laické veřejnosti a zároveň touto cestou představil také nové webové stránky. Ty, jak pevně doufáme, by se mohly stát výchozím katalogem mapových a datových informací se vztahem k lesnímu hospodářství, jakýmsi nezávislým lesnickým rozcestníkem, který návštěvníky webových stránek nasměruje na mapové nebo datové informace zohledňující současný i historický popis lesních porostů i mysliveckého hospodaření v ČR. Nové stránky jsou navrženy s maximálním důrazem, který je kladen na stránky podobného zaměření, a respektují trend současné doby – více grafiky a méně psané informace včetně jednoduchého členění v panelech.

Tematické okruhy

Tematické okruhy, které lze publikovat, jsou poměrně rozsáhlé. Jmenujme zde tedy alespoň některé:

- Národní inventarizace lesů

- Oblastní plány rozvoje lesů (s vlajkovou lodí, kterou je vrstva typologie)

- Souhrnné údaje z lesních hospodářských plánů a osnov

- Myslivecká statistika

- Údaje spojené s výkonem odborného lesního hospodáře – centrální číselník licencí a aplikace na výpočet náhrad za tuto funkci

- Evidence reprodukčního materiálu

- Trvale zkusné plochy

Zásadní změnou, která by měla přinést jednodušší a zároveň rychlejší cestu k nalezení požadovaných údajů, je základní rozdělení dostupných údajů na datové sady přístupné pouze pro vybrané skupiny osob, jejichž přístup do zabezpečené sekce je dán dle platné legislativy, a dále na veřejné údaje.

Vybrané veřejně dostupné údaje

Mapové informace

- Vlastnické poměry – mapová kompozice zobrazuje přehled plochy lesů dle druhu vlastnictví obarvené rozdílnou barevnou škálou (v členění např. LČR s.p., VLS, MŽP (NP, AOPK) atd.)

Mapa potvrzuje současnou dominanci držby lesů s převahou státních lesů ve správě LČR.

- Etážovitost – tato mapa zobrazuje počet etáží v porostní skupině obarvené v členění 1–4 etáže, více etáží. Z výše uvedeného je patrné, že v České republice jednoznačně převládají jednoetážové porostní skupiny.

- Zakmenění – mapová kompozice zobrazuje zakmenění porostních skupin obarvené barevnou škálou v rozmezí od 0 do 10 – jedná se o souhrn zakmenění etáží v porostní skupině.

- Cílový hospodářský soubor (z LHPO) – mapové okno zobrazuje plochy porostů s určeným cílovým hospodářským souborem, který značí diferenciaci hospodaření v lesích.

- Lesní hospodářské osnovy – mapa ukazuje místa v ploše ČR, kde se LHO nachází. Zobrazení jednotlivých LHO je v tomto členění – porostní skupina, bezlesí, jiné pozemky a ostatní pozemky. V menším měřítku mapy se dále zobrazuje klasická porostní mapa nebo mapa hospodářská s navázanou hospodářskou knihou zobrazující popis lesních porostů.

- Oblastní plány rozvoje lesů – oblastní plány rozvoje lesů poskytují řadu vrstev, které slouží jako podklady pro lesnické rozhodování. Jmenujme zde alespoň některé: typologie, lesní cesty, lesní vegetační stupně atd.

- Mapy zdravotního stavu lesů ČR z družicových snímků –hodnocení zdravotního stavu lesů je prováděno na základě snímků z družic Landsat. Jejich vyhodnocením lze získat informace o celkovém zdravotním stavu lesa jako výsledku současného působení průmyslových exhalací, biotických škůdců, stanovištních podmínek a lidské činnosti. Druži-cové snímky pocházejí z let 1984–2010.

- Honitby ČR – mapa zobrazuje pouze GIS obrazy (plochy a hranice) honiteb bez návaznosti na popisnou část výkazu Mysl01. Jsou zde zároveň zobrazeny i nehonební plochy.

Všechny výše zmíněné mapové kompozice si lze podložit podkladovými mapami – správního členění ČR, výškopisem, rastry ČÚZK či Cénie, případně je možná také kombinace s již zmíněnými vrstvami dat OPRL.

Datové informace

- Seznam katastrálních území s platností k 30. 6. daného roku, který je závazný pro LHP(O) od roku následujícího. Tento seznam ÚHÚL tvoří pro pořizovatele LHP/O podle podkladů ČÚZK a je k dispozici ve formátu xls.

- Seznam do IDC převzatých LHP(O) podle v daném roce platných legislativních zákonů ČR, tedy dle odpovídajícího informačního standardu lesního hospodářství. Uvedeny jsou základní údaje z průvodního listu k LHP(O).

- Seznam platných LHP(O) k 1. 1. daného roku uvádí seznam LHP(O) platných v daném roce k 31. 12. s uvedením těchto údajů: kód LHC, název LHC, platnost LHC, LHC od–do, zpracovatele, schvalující orgán a pracoviště IDC ÚHÚL.

- Informace o stavu lesa (v historii nazývané souhrnný lesní hospodářský plán). Data v publikovaných tabulkách jsou výsledkem součtu podrobných údajů obsažených v databázi LHP(O), kterou spravuje ÚHÚL Brandýs nad Labem.

V dostupných tabulkách jsou zahrnuty plány a osnovy s platnostmi vždy k 31. 12. příslušného roku.

- Letecké snímky vykazují seznam snímkování z let 1969–1995, dále členěné dle způsobu snímkování a dle území.

- Národní inventarizace lesů poskytuje velké množství numerických informací tabulkového nebo textového typu. Tato data v budoucnu přinesou první srovnatelné výsledky, díky možnosti porovnání s druhým cyklem národní inventarizace lesů.

- Adresář pracovníků SSL a M krajských úřadů a ORP v podobě tabulky ve formátu Microsoft Excel. Tabulka obsahuje kontaktní informace na kompetentní osoby pro danou oblast územní správy.

- Evidence reprodukčního materiálu

Další významný obor lesního hospodářství, kterým je ÚHÚL pověřen, zahrnuje vedení informačního systému rejstříku a evidencí podle § 30 odst. 2 písm. c) až g) zákona č. 149/2003 Sb. ÚHÚL nabízí službu pro dodavatele reprodukčního materiálu v podobě internetové aplikace pro příjem hlášení dodavatelů reprodukčního materiálu ve formátu XML, která ušetří papírovou agendu jak na straně dodavatele reprodukčního materiálu, tak i na straně ÚHÚL.

Obsah tohoto portálu je vesměs shodný s portálem neveřejným. Liší se jedinou věcí, a to možností přímého vkládání numerických informací úředníků státní správy ORP do datového skladu ÚHÚL a dále pak rozšířené možnosti zobrazení detailních informací o vložených záznamech týkajících se reprodukčního materiálu. Zabezpečený přístup do webové aplikace se zatím nachází přímo na stránkách ÚHÚL a dosud není umístěna v portálu eAgri.

- Myslivost – v myslivecké databázi lze zatím vyhledat:

- myslivecké statistiky za jednotlivé roky ve formátu PDF

- zkoušky – tato část umožňuje vyhledat v databázi dle zvolených parametrů: zkoušky z myslivosti, zkoušky psů z výkonu, sokolnické zkoušky, zkoušky pro myslivecké hospodáře, vyšší odborné myslivecké zkoušky.

Vlastní „srdce“ myslivosti je ovšem umístěno v zabezpečené sekci portálu eAgri.

Souhrnné zprávy, publikace, metodiky

Další významnou úlohou ÚHÚL je podílet se na zpracování resortních statistik a podkladů pro lesopolitické rozhodování. Takovými dokumenty jsou:

- Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky

- Podkladové tabulky pro regionální Národní lesnické programy

- Informační standard lesního hospodářství včetně povinných položek

- Legislativa v LH a myslivosti

Ukázky a popisy informací ze zabezpečené části datového skladu ÚHÚL

Informace ze zabezpečené části datového skladu ÚHÚL

V druhé části bychom rádi představili ukázky a popisy informací ze zabezpečené části datového skladu ÚHÚL, tedy datové sady přístupné pouze pro omezenou skupin osob, která má přístup k detailním informacím na základě platné legislativy.

Kompletní seznam aplikací se zabezpečeným přístupem je dostupný v rámci internetových stránek ministerstva zemědělství v portálu eAgri, sekce Lesy. Každý uživatel, který prokáže legislativní nárok na přístup do zabezpečené části tohoto portálu, zde nalezne data a informace, které může dále využívat pro svou práci – například pro výkon státní správy lesů a myslivosti, pro potřeby orgánů veterinární správy, dále pak pro potřeby ochrany přírody apod. Zavedení uživatele do portálu eAgri je nutné řešit prostřednictvím podpory ÚHÚL Brandýs nad Labem.

Portál myslivosti

V rámci tohoto mysliveckého portálu došlo ke sjednocení datových sad zahrnujících informace již od roku 1966 až do roku 2010 a jejich následnou migraci do prostředí MS SQL a uložení v centrálním datovém skladu ÚHÚL. Tato technologická linka nyní umožňuje prohlížení mysliveckých honebních i nehonebních pozemků v grafickém prohlížeči, včetně provázání jednotlivých honiteb s výkazy Mysl 01.

Údaje vztahující se k historii zatím nejsou viditelné, s výjimkou koeficientu očekávané produkce (KOP), který se vypočítává z histo-rických dat.

V mapovém okně lze vyhledávat např. tyto informace:

- Detail (možnost zobrazení řek, vodních ploch a intravilánu měst, včetně jejich názvů),

- Honitby (možnost zobrazení názvů, kódů a hranic honiteb).

- Státní správa (možnost zobrazení hranic jednotlivých krajů a ORP).

- Kartogramy (možnost zobrazení sumárních údajů pro jednotlivé druhy zvěře za jednotlivé honitby – např. zobrazení odstřelu srnčí zvěře v mapě),

- Podkladové rastry (možnost zobrazení stínovaného reliéfu, nebo ortofoto-mapy, s omezením zobrazení až od měřítka 1:25 000).

V portálu Myslivosti je možná vizualizace již připravených kartogramů, například: klasifikaci honiteb do jakostních tříd podle druhů zvěře, mapy výše normovaných stavů zvěře, mapy odlovů a úhynů zvěře aj.

Volba „Výběr objektu“ – umožňuje zobrazit výběr jakékoli informace evidované ve výkazu Mysl 1-01.

Portál státní správy lesů

Aplikace nabízí servis pro potřeby orgánů státní správy lesů. Základním kamenem jsou v tomto případě data LHP(O), přístupné vždy pro místně příslušnou státní správu lesů. Jedná se o plné propojení numerické a grafické části dat LHP(O) s mnoha nadstavbovými funkcemi. Některé z těchto funkcí jsou uvedeny zde:

- Výběr území podle příslušnosti orgánu SSL

- Zobrazení jednotlivých vlastníků lesa

- Stručný přehled součtů předpisových částí LHC

- Tisk seznamu jednotek prostorového rozdělení lesa + vyhláškové tabulky

- Číselníky (externí, interní) – prohlížení, tisk, export číselníků pro jednotlivé ročníky – standardu

- Tisk hospodářské knihy podle LHC

- Tisk hospodářské knihy podle VLAST-NÍKA

- protokol předání a převzetí vlastnického separátu lesní hospodářské osnovy

- Zobrazeni JPRL nad vybranou parcelou KN

- Porostní mapa + napojení na JPRL v numerické části hospodářské knihy

Portál odborného lesního hospodáře

Tento portál slouží pro potřeby výpočtu náhrad odborného lesního hospodáře jednotlivým ORP, MZe a krajům. Jeho hlavním úkolem je umožnit prohlížení výše náhrad za činnost OLH, která je v souladu se zákonem č. 289/1995 Sb. § 37. Primární funkcí tohoto portálu je poskytnutí informací o provedených výpočtech za činnosti OLH v rámci celé ČR. Dále zde lze nalézt registr odborných lesních hospodářů, který obsahuje sumarizované údaje všech licencí odborných lesních hospodářů udělených jak fyzickým, tak i právnickým osobám.

Portál kategorizace lesů z rozhodnutí

Zde je oproti kategorizaci z dat lesních hospodářských plánů a osnov k nahlédnutí mapa kategorizace lesů z rozhodnutí orgánů SSL.

Portál OPRL včetně dat Vojenských lesů a statků

Oblastní plány rozvoje lesů poskytují řadu vrstev pro různá území ČR: tento portál je ve své hlavní části shodný s portálem veřejným, jen s tím rozdílem, že zde jsou veškeré informace rozšířeny o plochy vojenských újezdů.

Všechny portály již obsahují plně provázanou mapovou i datovou část s výjimkou portálu OLH, který disponuje doposud pouze datovou částí, a naopak kategorizace, která má naopak pouze část mapovou.

Dalšími připravovanými výstupy jsou mapa obmýtí a obnovní doby ve spojení s hospodář-ským souborem, mapa smíšenosti, mapa druhové a věkové skladby, mapová sekce evidence reprodukčního materiálu – v současné době se jedná o pilotní zobrazení uznaných jednotek s datem platnosti od roku 2007. Tato část mapových podkladů bude dále rozšiřována.

Tento článek je pouze souhrnem nejdůležitějších datových zdrojů a neobsahuje tedy kompletní seznam všech dostupných datových sad. Kompletní dostupné údaje naleznete na stránkách www.uhul.cz.

Autor:

Ing. Jan Hána

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů

Brandýs nad Labem

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.