Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 5/12

Vojenské lesy a statky jsou atraktivním zaměstnavatelem

Rozhovor s Jaroslavem Melicharem, ředitelem divize Plumlov VLS ČR, s. p.

Plumlov, druhá nejstarší divize státního podniku Vojenské lesy a statky, oslavila v loňském roce 75. výročí svého založení. V  rozhovoru přinášíme informace o spravovaném majetku a lesnickém hospodaření divize.

Jak je na tom LESS?

Rozhovor s Janem Mičánkem, ředitelem společnosti LESS a.s.

Holding LESS je největším českým lesnicko-dřevařským uskupením a společnost LESS & FOREST je aktuálně nejdůležitějším obchodním partnerem státního podniku LČR v oblasti komplexní lesnické zakázky. S roční těžební kapacitou 2,5 mil. m3, produkcí 21 milionů sazenic i provozováním 140 odvozních souprav a 18 harvestorových uzlů je LESS & FOREST patrně také největší lesnickou firmou v Evropě. Za dvacetiletou historii dynamicky se rozvíjející společnosti byl rok 2011 prvním, kdy se holding LESS dostal do ztráty. Na důvody této situace a hodnocení státní zakázky jsme se zeptali majitele a ředitele holdingu LESS a.s. Jana Mičánka.

V prostředí, kde nevíme, co bude zítra, se špatně podniká

Rozhovor s Václavem Šebkem, výkonným ředitelem SPLH

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH) je aktuálně největší profesní organizací hájící zájmy lesnických firem. SPLH sdružuje 23 firem, které zaměstnávají více než 3 000 lidí a jejichž roční obrat převyšuje 12 mld. Podíl členů SPLH na plnění lesnické zakázky LČR dosahuje zhruba 70 %.

O názor na současnou situaci, kdy mnoho členů SPLH upozorňuje na ztráty vzniklé v důsledku kroků Lesů ČR, ale i další otázky související s podnikáním v lesnictví jsme požádali výkonného ředitele SPLH Václava Šebka.

Úvodník

„Tak tady máme krizi lesnictví!“ „A kterýho, paní Müllerová? Českýho, nebo evropskýho?"

Tak nějak by mohla začínat esej Jaroslava Haška, reagující na intelektuální krizi evropského lesnictví. A protože ani lesnictví už není, co bývalo, je třeba si nejprve ujasnit, co to je. Podle slovníkového hesla je lesnictví udržitelným způsobem prováděná hospodářská činnost, zaměřená na užitky hmotné i nehmotné. V počátcích lesnictví, kdy byl kritický nedostatek dříví, dominoval požadavek na rychlé zvýšení produkce, spolu se současným zajištěním její trvalosti, vyrovnanosti a jistoty. Lesnictví je tedy produkční disciplínou, ve které jsou její integrální součásti – ochrana lesa a přírody, rozvíjeny jako opatření k zajištění trvalosti produkce – alias k zachování ekologické stability porostů. Lesnictví je komplexní disciplínou, zabývající se od semenářství, přes školkařství, zakládání porostů, výchovu porostů, ochranu lesa, těžbu a dopravu dříví, až po zpřístupnění porostního nitra komunikacemi. Lesník musí vidět 100 let zpět, aby chápal, jaké záměry měl se „zděděnými“ porosty jeho předchůdce; ale i 100 let dopředu, aby vtisknul porostům, které bude předávat, rysy nepřehlédnutelné jeho nástupcem.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.