Lontroly nad dodržováním bezpečnosti práce při práci v lese

Jiří Harazim, Ondřej Varta

Ze statistik pracovních úrazů při práci v lese vyplývá převaha smrtelných pracovních úrazů při manuální těžbě dřeva, přičemž nedodržování bezpečných pracovních postupů je jejich významnou příčinou. Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny na základě legislativních požadavků při práci v lese zajistit bezpečnost a ochranu svého zdraví. Zaměstnavatelé jsou zase povinni organizovat práci a stanovit pracovní postupy při těžbě dříví tak, aby na pracovišti byly dodržovány zásady bezpečného chování.

V minulém roce jsme na stránkách Lesnické práce podali informaci, že v roce 2010 bylo v souvislosti s těžbou, dopravou a manipulací s dřívím evidováno 10 smrtelných pracovních úrazů (SPÚ), z toho 7 z nich bylo při manuální těžbě dřeva způsobeno pádem větve nebo stromu. Příčinou 10 z 15 pracovních úrazů s hospitalizací delší než 5 dnů (závažné PÚ) byl pád větve nebo stromu. Většina těchto smrtelných pracovních úrazů byla způsobena fyzickými osobami, které podle § 12 a 13 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, provozují samostatně výdělečnou činnost (OSVČ). Současně jsme informovali o výsledcích kontrolní akce (kampaně), která byla cíleně zaměřena na to, jak je ze strany OSVČ při manuální těžbě dřeva dodržována bezpečnost práce. Z výsledků kampaně vyplynulo, že polovinu zjištěných nedostatků tvořilo porušení bezpečných pracovních postupů, přičemž 70 % porušení pracovních postupů spadalo na vrub nízkému vedení hlavního řezu, neponechání nedořezu a mělké hloubce směrového záseku.

Státní úřad inspekce práce v Opavě (SÚIP) evidoval v roce 2011 při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru 14 smrtelných pracovních úrazů (SPÚ), z toho 9 v souvislosti s manuální těžbou dřeva, přičemž 7 z nich bylo způsobeno pádem větve nebo stromu. Při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru bylo v roce 2011 evidováno 39 závažných PÚ.

Poměr SPÚ a závažných pracovních úrazů mezi zaměstnanci a OSVČ v roce 2011 je uveden v grafu 1 a grafu 2.

Příprava na hlavní úkol v roce 2012

Na základě těchto skutečností, se záměrem vyvodit patřičný tlak na dodržování bezpečnostních předpisů a s předpokladem možného snížení pracovní úrazovosti při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru, stanovil SÚIP jako jeden z hlavních úkolů kontrolní činnosti na rok 2012 hlavní úkol s názvem „Dodržování bezpečnosti práce osobami samostatně výdělečně činnými a zaměstnavateli při práci v lese“. Hlavní úkol, v jehož rámci je plánováno provedení 140 kontrol za celou ČR, je konkrétně zaměřen na kontrolu stavu používaných technických zařízení, např. na motorové řetězové pily, dopravní prostředky, lanovky atd. Kontroly jsou také zaměřeny na vybavení a používání OOPP; prostředků první pomoci, včetně vybavení nezbytnými pracovními pomůckami. Na samotném pracovišti je v průběhu kontrol věnována zvýšená pozornost dodržování bezpečných pracovních postupů při těžbě, soustřeďování, manipulaci, skladování a odvozu vytěženého dříví.

V rámci přípravy na hlavní úkol zahájil SÚIP informační kampaň, kdy v rámci osvětové činnosti zpracoval propagační leták s názvem „Fyzické osoby (OSVČ), dodržujte zásady bezpečné práce při těžbě dřeva!“ a propagační leták „Bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců při těžbě dřeva“.

Kontrolní zjištění za leden až březen 2012

V rámci hlavního úkolu byla v České republice za první tři měsíce tohoto roku provedena kontrola u 56 subjektů, což je přibližně 40 % z plánu ročních kontrol. Kontroly byly zaměřeny zejména na manuální těžbu a soustře-ďování dřeva.

Značná část kontrol v zimních podmínkách proběhla v mýtních nebo probírkových těžbách.

Nedostatky byly zjištěny ve více než dvou třetinách provedených kontrol, přičemž u 80 % protokolovaných nedostatků bylo podle § 4 zákona č. 251/2005 Sb. uloženo opatření k odstranění nedostatků zjištěných při kontrole, určena lhůta k jejich odstranění a kontro-lované osoby musely podat písemnou zprávu o přijatých opatřeních.

Poměr počtu kontrol mezi kontrolovanými fyzickými a právnickými osobami vyjadřuje graf 3. Vzájemný poměr je v souladu s poměrem smrtelných pracovních úrazů mezi fyzickými a právnickými osobami v roce 2011.

Inspektoři oblastních inspektorátů práce protokolovali v průběhu kontrol 82 porušení legislativních požadavků z oblasti bezpečnosti práce. Polovina z těchto zjištěných nedostatků se týkala problematiky bezpečných pracovních postupů při práci v lese, zejména manuální těžby, což potvrzuje trend, který byl zjištěn v průběhu kampaně v roce 2011. Více než 20 % nedostatků tvořily nedostatky ve vybavení a používání OOPP. Nedodržení bezpečnostních požadavků na stroje a zařízení bylo protokolováno v 11 % zjištěných nedostatků. Nevy-bavení obvazovým balíčkem nebo prostředky pro poskytnutí první pomoci, včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc, bylo protokolováno v 5 % zjištěných nedostatků. Ostatní porušení bezpečnosti práce, jako je např. neorganizování dopravy na pracovišti, nepřijetí opatření k pracovním úrazům, nedostatky při vybavení pracoviště bezpečnostními značkami nebo nedostatky při skladování chemických látek (PHM) byly protokolovány ve 13 % zjištěných nedostatků.

Podrobnější přehled vytvořený na základě 82 zjištěných nedostatků je uveden v grafu 4.

Nedodržování bezpečných pracovních postupů při práci v lese bylo v roce 2010 i v roce 2011 významným zdrojem pracovních úrazů, a proto inspektoři při kontrolách věnují zvýšenou pozornost dodržování právě takových legislativních požadavků, které mají vztah k bezpečným pracovním postupům.

Podle § 2 nařízení vlády č. 28/2002 Sb. zaměstnavatel stanoví pracovní postupy a organizuje práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru s ohledem na vykonávanou činnost, technologické postupy, zvláštnosti pracoviště, pracovní podmínky, bezpečnost provádění jednotlivých pracovních úkonů a možnost ohrožení zaměstnanců klimatickými podmínkami, povětrnostní situací, zvířaty nebo hmyzem. Zaměstnanec musí být zaměstnavatelem před zahájením prací se stanovenými pracovními postupy a organizací práce seznámen.

Při stanovení pracovních postupů kácení stromu musí zaměstnavatel zohlednit zejména druh dřeviny, průměr a výšku kmene, stáří a zdravotní stav stromu, tvar koruny, charakter pracoviště a klimatické podmínky a povětrnostní situaci a stanovit směr kácení. V souvislosti s pracovními postupy je nutné rovněž zdůraznit, že v případě prací v obtížných pracovních podmínkách, kterými jsou zejména kácení stromů nahnilých a ztrouchnivělých, zpracování soustředěných vývratů, polovývratů a polomů, jakož i kácení stromů u pozemních komunikací, v obvodu dráhy a v ochranných pásmech, se musí provádět jen za trvalého odborného dozoru určeného zaměstnavatelem. Obtížné pracovní podmínky pro kácení mohou nastat rovněž při kácení stromů podél vodních toků, rybníků nebo jezer.

Manuální těžba dřeva patří mezi značně rizikové práce. Za účelem minimalizace rizik byly legislativně stanoveny způsoby organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru zajistit. Inspektoři se v průběhu kontrol rovněž zaměřili na dodržování požadavku odst. 6 části II přílohy nařízení vlády č. 28/2002 Sb., zejména ve vztahu k přípravě ústupové cesty a včasnému ústupu od káceného stromu, kdy zaměstnanec, který strom kácí, musí ustoupit dříve, než strom spadne na zem. Ve vztahu k provádění dodržování požadavku odst. 7 pak byla věnována zvýšená pozornost provádění jednotlivých řezů, kdy při kácení stromu o průměru nad 15 centimetrů na pařezu zaměstnavatel zajistí, aby byl proveden směrový zářez do hloubky jedné pětiny až jedné třetiny průměru stromu; výška směrového zářezu se musí rovnat dvěma třetinám jeho hloubky a hlavní řez se vede vodorovně v horní polovině směrového zářezu. K zajištění bezpečného pádu stromu do určeného směru se ponechá nedořez hlavního řezu o průměru (myšleno jako tloušťka nedořezu) nejméně 2 cm. Kontroly se také zaměřily na vybavení a používání vhodných dřevorubeckých pomůcek. Inspektoři mj. na pracovišti zjišťovali, zda spínač kmenů je standardním vybavením dřevorubců. Nepoužití spínače kmene bylo v roce 2010 i v roce 2011 zdrojem smrtelných pracovních úrazů.

Závěrem

Státní úřad inspekce práce dlouhodobě sleduje neuspokojivou tendenci pracovní úrazovosti na lesních pracovištích, a proto ve spolupráci s oblastními inspektoráty práce provedl v roce 2011 kampaň zaměřenou na bezpečnost práce v lese. Důležitost uvedeného opatření vyplývá rovněž ze závěrečné zprávy Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v.v.i., (2011), který ve vztahu k pracovní úrazovosti v lesnictví uvedl, že od konce roku 2004 vykazuje toto odvětví jednu z nejhorších statistik, co se týká četnosti vzniku pracovní úrazovosti s pracovní neschopností, a že ze statistik o odvětvích, která vykázala výrazně vyšší četnost smrtelných pracovních úrazů na 10 000 pojištěnců, než činil celorepublikový průměr za období 2004 až 2010, vyplývá, že nejvyšší četnost vykazovalo právě lesnictví.

Státní úřad inspekce práce, s ohledem na výše uvedené skutečnosti, rozhodl o pokra-čování kontrol na dodržování bezpečnosti práce v lese a pro rok 2012 vyhlásil hlavní úkol, kterým zvyšuje četnost a rozšiřuje zaměření prováděných kontrol.

Cílem těchto opatření je zejména prevence, to znamená zvýšení obecného povědomí o riziku ohrožení života a zdraví při manuální těžbě dřeva, což zahrnuje nejen zvýšenou informační činnost, ale také nutnost vyvození potřebného tlaku jak na fyzické, tak právnické osoby, aby došlo ke zlepšení ochrany zdraví při provozování pracovní činnosti v lese a na pracovištích obdobného charakteru.

Autoři:

Ing. Jiří Harazim, Ph.D.,

Ing. Ondřej Varta,

Státní úřad inspekce práce, Opava

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: autoři

Pozn.: V rámci osvětové kampaně zpracoval SÚIP propagační letáky s názvem „Fyzické osoby (OSVČ), dodržujte zásady bezpečné práce při těžbě dřeva!“ a „Bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců při těžbě dřeva“, které je možné stáhnout z webu SÚIP (www.suip.cz).

 

Některé pracovní úrazy, které byly ohlášeny příslušnému inspektorátu práce v roce 2010, byly v loňském roce publikovány a jsou rovněž zveřejněny na webových stránkách SÚIP. Záměrem SÚIP je v tomto trendu pokračovat i v roce 2012.

http://www.suip.cz/

bezpecnost-prace/kampane-suip

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.