XXII. valná hromada České lesnické společnosti
Vít Skála
Dne 20. 4. 2012 se v prostorách Klubu Lávka, na břehu řeky Vltavy s výhledem na Karlův most a Pražský hrad, uskutečnila XXII. valná hromada České lesnické společnosti (ČLS), tentokrát volební. Sešlo se celkem 61 osob, z toho 25 osob delegovaných hlasovat za své pobočky.
Po přivítání a zahájení valné hromady předsedou ČLS přítomné osobně pozdravil náměstek ministra životního prostředí pro oblast ochrany přírody a krajiny Tomáš Tesař a následně i děkani obou lesnických fakult.
Ing. Tomáš Tesař, náměstek MŽP pro oblast ochrany přírody a krajiny
Tomáš Tesař se v úvodu svého vystoupení představil jako „vrchní ochranář“ a celé jeho vystoupení bylo pojato ve velice vstřícném duchu s voláním po diskusi s lesníky nad ožehavými otázkami. Připomenul základní skutečnosti, se kterými všichni přítomní jistě souhlasili. Les je hospodářské území a lesy jsou zde proto, abychom v nich těžili dřevo, dřevo je naše strategická jediná obnovitelná surovina, ve které je ČR nezávislá. V rámci krátké diskuse ohledně statutu národních parků pan náměstek nechal odkrýt zásadní rozporuplné otázky spíše filosofického charakteru. „Kdo je zodpovědný za zničené lesy na Šumavě?“ „Nikdo, protože posláním národních parků není hospodářský výnos, proto v nich nemůže být způsobena žádná hospodářská škoda.“ Na toto téma by jistě bylo užitečné rozvinout hlubší diskusi, a to formou samostatné odborné akce, konané ve spolupráci s MŽP, což je velká výzva pro ČLS.
prof. Ing. Marek Turčáni, Ph.D, děkan Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze
Marek Turčáni ve svém vystoupení představil stručnou historii fakulty lesnické a dřevařské v Praze, její aktuální studijní obory a výhled do budoucna. Ve svém vystoupení zdůraznil, že posláním vysokých škol dle zák. č. 111/1998 Sb., o vysokých školách je též aktivní role ve veřejné diskusi, na což se často zapomíná. Participace širokého spektra lesnických organizací na této diskusi za aktivní role odborného zázemí vysokých škol je jistě to, co v ČR dosud chybí. Jedná se jistě o výzvu i pro ČLS, která má osvětu a komunikaci s veřejností jako jedno ze svých základních poslání.
doc. Ing. Petr Horáček, Ph.D., děkan Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v Brně
Petr Horáček stručně představil lesnickou a dřevařskou fakultu v Brně především v kontextu aktuálních změn a diferenciace jejího zaměření. Některé zmíněné postřehy byly poměrně kontroverzní, ale přítomné, většinou absolventy právě této fakulty, potěšilo, že brněnská fakulta při porovnání s ostatními vědecko-výzkumnými institucemi, stojí vysoko nad ostatními obdobnými lesnickými institucemi. Je vidět, že tato fakulta má jasnou vizi, kterou se jí daří úspěšně naplňovat, a to i v současném, ne zcela příznivém, politicko-ekonomickém prostředí.
V krátkých příspěvcích další hostů, kteří na akci vystoupili (Vladimír Krchov, Miroslav Švec, Vladimír Foltánek, Stanislav Polák) zaznívala též nezbytnost vzájemné komunikace, koordinace a spolupráce lesnicky zaměřených organizací.
Ing. Pavel Draštík, předseda ČLS
V druhé, pracovní části valné hromady Pavel Draštík shrnul aktivity ČLS v roce 2011, kterých nebylo málo (15 odborných akcí, mezinárodní soutěž YPEF, lesnické podvečery, účast na kulatých stolech MZe, práce v koordinační radě NLP II, práce v Radě PEFC ČR) a hlouběji se zamyslel nad nezbytností vzájemné spolupráce, respektu k odlišným názorům a nutností jednotného postupu lesnického stavu v současném světě zaměřeném především na krátkodobé efekty a okamžitou spotřebu.
Po přednesení zprávy revizní komise, zprávy o hospodaření v roce 2011 a návrhu rozpočtu na rok 2012 bylo přistoupeno k hlavnímu bodu této valné hromady, a to k volbě nového republikového výboru a revizní komise ČLS. Na základě volby členů ČLS pak došlo k částečné obměně v obou těchto orgánech. Svůj post předsedy RV ČLS obhájil Pavel Draštík, za místopředsedy Republikového výboru byli zvoleni Jiří Remeš a Jiří Novák.
Tato valná hromada ukázala, že ani ČLS není homogenní organizací a jsou otázky, na které má členská základna různý názor. Z příspěvků všech vystupujících a diskutujících vyplynulo, že je čas pro vedení věcné odborné diskuse napříč spektrem různých názorů. Vždyť základní názor, aby i generace, které přijdou po nás, mohly žít v přírodním prostředí, máme všichni společný.
ČLS se ukazuje jako vhodná důvěryhodná platforma, na jejíž půdě mohou zaznívat široké spektrum názorů. V letošním roce je plánováno několik akcí, které mají potenciál pro tuto diskusi vytvořit prostor. Příkladem může být konference na téma Význam lesnictví pro rozvoj venkova, plánovaná na listopad letošního roku.
Autor: PhDr. Ing. Vít Skála,
tajemník ČLS
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.