Činnost Koordinační rady NLP pro období do roku 2013

Jaromír Vašíček

Národní lesnické programy (NLP) jsou strategickými dokumenty, koncepcemi, kterými státy vymezují směřování své lesnické politiky v budoucnosti. Příprava a vypracování národních lesnických programů v zemích s významným podílem lesů je celosvětový proces iniciovaný Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO), ke kterému se evropské státy přihlásily politickým závazkem na Konferenci o ochraně lesů v Evropě ve Vídni v roce 2003. Národními dokumenty jsou proto, že mají zahrnovat evropské principy (politické závazky), ale zároveň by měly dbát na národní odlišnosti jednotlivých států. NLP mají nadresortní postavení, a tudíž by měly být přijímány ve shodě resortů. Jednotlivé cíle a opatření mají být zapracovány do souvisejících resortních politik a vládní usnesení doporučuje zohlednit záměry NLP při realizaci střednědobých politik krajů.

NLP II
V České republice byl usnesením Vlády č. 1221 ze dne 1. 10. 2008 schválen již druhý dokument tohoto druhu. Na jeho zpracování se podílela řada odborníků z mnoha institucí, profesních organizací, asociací a sdružení, ale i nevládních ekologických hnutí a iniciativ. Stejně pestré, a navíc v čase i proměnlivé, je i složení Koordinační rady a Expertních skupin, týmů, které se podílejí na konkrétních formulacích návrhů a opatření v rámci jednotlivých témat pro příslušná ministerstva. Organizační a tech-nickou koordinací činností spojených s realizací záměrů a opatření NLP byl pověřen ÚHÚL Brandýs nad Labem.
V listopadu 2012 jsme uzavřeli čtyřletou etapu diskusí lesnických odborníků. Smyslem jednání bylo promítnout poměrně obecné formulace ve vládním dokumentu do praktických nástrojů lesnické politiky státu, kterými jsou legislativa, finanční motivace, výzkum, osvěta a poradenství, případně formulovat zadání pro konkrétní projekt nebo analýzu. Koordinační rada (Rada), jmenovaná ve shodě Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životného prostředí, se pravidelně scházela na Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Na počátku celého procesu byl vypracován Statut a Jednací řád Rady. Výsledky jednání se aktuálně objevovaly na webových stránkách http://www.uhul.cz/nlp, ve spolupráci s Českou lesnickou společností byl každoročně v Hradci Králové organizován celostátní seminář o postupu prací. Výsledkem jednání byla doporučení, postupně odesílána na MZe a MŽP, která je ve své činnosti mohou zohlednit.  

Jednání
Jednání nebyla jednoduchá jak z procesního, tak obsahového hlediska. Vládní materiál byl rozdělen do 17 Klíčových akcí (KA) a pro každou z nich byla vytvořena Expertní skupina (ES), jejíž jednání nebylo nijak formalizováno jednacím řádem. Návrhy na jednání KR předkládaly ES ústy svého zpravodaje. První projednávané KA (do června 2010) obsahovaly v rámci doporučení i doprovodné, vysvětlující texty, které však KR neprojednávala. Po tomto datu se Rada usnesla,
že ministerstvům se budou postupovat jen texty odsouhlasených doporučení. V ob-dobí od začátku roku 2009 do června 2011 přijala Koordinační rada pro své rozhodování hlasovací mechanismus. Takto byly přijaty zejména KA 1, 3, 4, 8, 11, 14 a 16. Poté, co byl tento postup shledán jako příliš komplikovaný, se KR dohodla na tom, že závěry budou přijímány konsensuálně, což prakticky znamenalo, že pro přijetí návrhu museli všichni členové Rady souhlasit s navrženým textem. V případě, že jeden ze členů Rady s návrhem nesouhlasil, byl návrh odmítnut.

Prodiskutované závěry
Za pozornost stojí, že jak vlastní NLP II, tak materiály s doporučeními Koordinační rady pro jednotlivé KA vznikaly po poměrně dlouhé a obtížné polemice způsobem, který je dnes stále v našich krajích ještě poměrně neobvyklý. Byly vypracovány tzv. „zdola“, tedy cestou debat na odborné úrovni bez větších politických vlivů. Nejde tedy o tzv. „úřednické“ texty, které často vznikají bez znalosti reálného života na základě politického zadání příslušného úřadu, ale o podklady, které byly opravdu velmi důkladně a ze všech názorových úhlů současné praxe prodiskutovány.

Závěry a doporučení
Na závěr této etapy uložila Koordinační rada ÚHÚL, aby postupně schvalovaná doporučení k jednotlivým klíčovým akcím formálně, a pokud možno i věcně sjednotil. Výsledkem tohoto procesu je dokument „Závěry a doporučení Koordinační rady k realizaci Národního lesnického programu II.“, se kterým budou seznámeni účastníci na pravidelném semináři, který se letos koná dne 24. ledna 2013.  
Je pravděpodobné, že ne všechna KR přijatá doporučení budou uskutečněna v reálném životě. Některá doporučení se ale již objevila v listopadu vládou přijatých Zásadách státní lesnické politiky a je přáním členů Rady a Expertních skupin, aby alespoň část z nich vstoupila do praktického života.   

Autor:
Ing. Jaromír Vašíček, CSc.
předseda Koordinační rady NLP II
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.