Rok 2012: existence – insolvence – rezignace
Anketa Lesnické práce
Existenční podnikatelské problémy živnostníků, prodejců techniky a vybavení, lesnických firem
i dřevozpracovatelů a rekordní hospodářské výsledky Lesů ČR. Insolvence holdingu LESS a rezignace
Svatopluka Sýkory na post generálního ředitele Lesů ČR. I tak je možné charakterizovat rok 2012.
Lesnická práce požádala o podrobnější ohlédnutí za rokem 2012 zástupce lesnicko-dřevařského sektoru.
Vojenské lesy a statky ČR, s. p.
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu hospodaření VLS (objem těžeb, ceny dříví, ochrana lesa, pěstování lesa, personální otázky) a obecně situaci v lesnicko-dřevařském sektoru v roce 2012?
- Jaký je výhled hospodaření VLS na rok 2013 a jaké cíle jste si vytyčili?
Ing. Jiří Janota, Vojenské lesy a statky ČR, s. p.
- Končící letošní rok se zařadí v novo-dobé historii k těm úspěšným. Již dnes mohu prohlásit, že z pohledu výše hospodářského výsledku bude nejúspěšnější. K dosažení tohoto výsledku nám výrazně napomohla cena dříví uváděného na trh, příznivá cena nakupované práce vzešlá z vyhlašovaných soutěží u jednotlivých organizačních jednotek a částečně provedená reorganizace v minulém období.
Těžba dřeva se bude v roce 2012 pohybovat okolo 900 tis. m3. Oproti plánu je mírně navýšena z důvodu likvidace kalamity u divize Lipník nad Bečvou. Z pohle-du ochrany lesa se dlouhodobě potýkáme s problémem odumírání porostů v oblasti severní Moravy. Dlouhodobý srážkový deficit, poškození václavkou a následný nálet kůrovců způsobuje postupné odumírání smrkových porostů v této oblasti. Obdobný dlouhodobý boj svádíme s poškozováním lesních porostů a kultur v oblasti LS Lipník u divize Mimoň. Zde jsou škody způsobovány přemnoženými chrousty.
Pokud bych se měl vyjádřit celkově k situaci v lesnicko-dřevařském sektoru, je nutno konstatovat, že není dobrá. Na jedné straně vysoké zisky státních podniků, na straně druhé přežívající zpracovatelské firmy a mnoho živnostníků v nejistotě.
Naplno se v letošním roce projevila nevyváženost tří pilířů, o které se v historii opíralo lesnické hospodaření. Sociální pilíř jako by dnes neexistoval. Zemědělství a lesnictví bylo v příhraničních a méně rozvinutých oblastech vždy nositelem zaměstnanosti místních obyvatel a mělo by být i v budoucnu. Nad tím bychom se měli všichni kompetentní zamyslet.
- Pevně věřím, že i v roce 2013 bude naše firma spolehlivým partnerem pro většinu našich dodavatelů prací a obchodních partnerů. Z pohledu hospodaření neočekáváme výrazné výkyvy a s přihlédnutím k naplánovaným úkolům jsem přesvědčen, že i hospodářský výsledek nadcházejícího roku bude opět příznivý. VLS ČR, s.p., mají schválenou střednědobou strategii, ze které vycházejí i cíle hospodaření pro následující rok.
Věda a výzkum, OLH a ÚHÚL
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu výskytu škodlivých činitelů?
- Jak se v roce 2012 vyvíjely možnosti v oblasti používání přípravků na ochranu lesa?
- Jaký byl rok 2012 z pohledu realizace výzkumných záměrů a projektů v oblasti ochrany lesa a jaký je výhled na rok 2013?
Doc. RNDr. Bohumír Lomský, CSc., Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
- Obecně lze hodnotit rok 2012 pozitivně. U nejvýznamněj-šího hmyzího škůdce lesních porostů – lýkožrouta smrkového – došlo celkově k dalšímu poklesu objemu napadeného dříví, přičemž opět velký podíl připadal na vlastní obranná opatření (lapáky). Nepříznivá zůstává situace v NP Šumava a na severní Moravě a ve Slezsku (kde narůstají také problémy s lýkožroutem severským) – v této oblasti jde o spojení několika negativních faktorů, které snižují vitalitu porostů, jako je důsledek dlouhodobého srážkového deficitu a poklesu hladiny spodní vody. S defoliátory žádné vážnější problémy nebyly. Průběh počasí lokálně ovlivnil výskyt houbových patogenů, avšak k zásadním, velkoplošným problémům nedošlo (s určitou výjimkou chřadnutí a odumírání jasanů). Relativně příznivý stav by v příštích letech mohl být narušen následky působení povětrnostních podmínek v roce 2012, i v předchozím roce (sucho, extrémní letní teploty apod.). Přetrvávajícím vážným problémem jsou škody způsobované zvěří a lokálně také hlodavci. Potěšitelná naopak byla skutečnost, že v roce 2012 nedošlo k žádným rozsáhlým polomům ani dalším abiotickým pohromám.
- V roce 2012 vstoupila v platnost rozsáhlá novela zákona o rostlinolékařské péči, která se výrazně dotýká i ochrany lesa. Nejvýznamnější změnou je nutnost získat osvědčení o odborné způsobilosti každým, kdo přichází nějakým způsobem do styku s přípravky na ochranu lesa při jejich aplikaci (ale také pro ty, kteří v oblasti ochrany lesa navrhují postupy ochrany lesa). Další změny se týkají možností aplikace přípravků, kdy proti danému škodlivému činiteli nemáme dostatek vhodných přípravků. Žadatelem o registraci v tomto případě může být prakticky kdokoli. Těch změn je mnohem více a je těžké je ve zkratce zmínit. Proto odkazujeme na seriál článků, který se touto problematikou zabývá a v současné době v LP vychází.
- Změny v systému institucionální podpory výzkumu i v letošním roce zasáhly náš ústav a vedly tak k dalšímu poklesu finančních prostředků na výzkum, a tím následně ke snížení objemu vlastního výzkumu (včetně ochrany lesa). Nahradit tento pokles finančních prostředků jinými zdroji z oblasti grantových služeb je v současnosti prakticky nemožné. I když jsme v roce 2012 podali několik návrhů projektů, nepodařilo se nám získat v oblasti ochrany lesa žádný (v roce 2013 nebude navíc program KUS agentury NAZV, který je našemu zaměření nejbližší, otevřen). Bude tak nutné hledat případné jiné grantové zdroje (GAČR, TAČR), kde je konkurence ještě větší. V dalším období budeme nicméně určitě podávat další projekty, zejména do NAZV. Nadějně se jeví i plánovaný projekt pro Vojenské lesy a statky, s.p., divize Libavá, zaměřený ve své ochranářské části na problematiku lýkožrouta severského. V oblasti výzkumu v ochraně lesa (a nejenom zde) by také jistě pomohla radikální změna přístupu k jeho podpoře u Lesů České republiky, s.p., která je v současnosti minimální.
Ing. Jiří Pohan, Česká komora odborných lesních hospodářů
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu odborných lesních hospodářů?
- Rok 2012 byl z pohledu odborného lesního hospodáře naplněn hlavně běžnou prací. V celorepublikovém pohledu se ků-rovec nepřemnožil, sucho nebylo až tak zlé a vítr také foukal přiměřeně. V tomto roce se ani v lesnické politice neudály žádné zásadní události, které by měly fatální vliv na činnost odborných hospodářů. Kromě zavedení nové metodiky výpočtu náhrad za činnost pověřeného hospodáře, která způsobila další snížení příjmů hospodářů. Velmi nás mrzí, že naše upozornění nikdo nevyslyšel a přes veškeré sliby došlo ke snížení i o více jak 15 %. Samozřejmě také nemůžeme přehlédnout změny a dění okolo státního podniku – konec největšího dodavatele a konec stávajícího ředitele, které určitě také zasáhly do života a práce mnoha našich kolegů.
Zde se ukázalo, že prvořadá tvorba zisku, boj o nejnižší ceny a zajištění trvalého růstu, přineslo v konečném efektu jen velký problém. Velké množství subdodavatelů a drobných živnostníků, kteří ve snaze ekonomicky přežít pracovali na přepuštěných zakázkách (za ne zrovna nejlepších ekonomických podmínek), se nakonec složilo ze svého na tuto velkou bublinu. Stát si pravděpodobně na své přijde, banky též, jenom pár drobných živnostníků bude mít zkažené Vánoce a někteří i život. Lesnictví dá do rozpočtu krásných 13 miliard a nikdy z nich již nic neuvidí.
Myslím, že tvorba zisku za každou cenu by neměla být hlavním zadáním státních lesů. Lesy rostou mnohdy v nejchudších regionech a mělo by být logické, že právě lesy by měly v těchto regionech poskytovat místnímu obyvatelstvu pracovní příležitosti. Peníze vydělané v regionu budou opět utraceny v regionu a příjem drobných lesních živnostníků přispěje k rozvoji míst, kde žijí a podnikají. Tím nechci říci, aby podnik nehospodařil a rozdával peníze potřebným, ale aby v některých parametrech připustil i jakési lidské hledisko. Vždyť lesnictví vždy živilo chudé obyvatelstvo venkova.
Každoroční již tradiční činností úřadů a ministerstva je snaha novelizovat současný lesní zákon, pokaždé jiným způsobem a pokaždé s jiným zásadním problémem. Vždy je říkáno, že bez právě této novely nemůže již naše lesnictví fungovat. Probíhají jednání a k současnému už tak dost rozsáhlému zákonu přibývají další paragrafy. Nakonec se vždy novela někde ztratí a lesnictví překvapivě funguje dál. Ani v tomto roce nakonec nebyla přijata žádná novela, nakonec ale došlo k určitému obratu a po dlouhých přípravách se v listopadu podařilo přijmout Zásady státní lesnické politiky. Již v preambuli je uvedeno, že lesy mají nezastupitelný význam mimo jiné pro rozvoj venkova a musí být obhospodařovány tak, aby plnily rovnoměrně ochranné, hospodářské a sociální úlohy. Tímto podtrhuji myšlenky z předešlých odstavců o významu lesa pro obyvatele regionů.
Zásady přináší dobré pohledy na význam lesů a lesnictví pro společnost a pro jejich naplnění doporučují přijetí nového lesního zákona. Nevím, co zcela nového a hlavně stručného vymyslíme, ale těším se na tuto práci a z pozice naší organizace se budeme snažit aktivně účastnit.
V závěru chci poděkovat všem kolegům v lesnictví za jejich práci, vlastníkům lesů za spolupráci a všem přeji v následných letech pohodu, zdraví, radost z práce a životní jistotu.
Ing. Jaromír Vašíček, CSc., Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu ÚHÚL?
- V roce 2012 po-kračoval druhým rokem sběr dat na venkovních plochách v rámci projektu NIL II. Jde o úkol, který uložila vláda ÚHÚL s tím, že venkovní sběr veličin má probíhat v letech 2011-2014. Osmnáct tříčlenných pracovních skupin naměřilo 25 % z celkového počtu ploch. Dále dvě pracovní skupiny ÚHÚL uskutečňovaly kontrolní měření. Celkem bylo zkontrolováno 8 % ploch změřených v roce 2012. Správnost měření byla dále prověřována MZe na základě smlouvy se specializovaným externím subjektem.
ÚHÚL v průběhu celého roku úzce spolupracoval s příslušnými věcnými odbory MZe. Jednalo se především o dokončení návrhů v rámci Národního lesnického programu, o vypracování podkladů pro formulaci nových opatření Programu rozvoje venkova, o přípravu na nový zákon o uvádění dřeva a výrobků ze dřeva do oběhu, který je v současnosti projednáván v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a přípravu podkladů pro „Zelenou zprávu“.
ÚHÚL v roce 2012 dále spolupracoval s MZe při vytváření podrobných analýz tří projektů v rámci Operačního progra-
mu Ministerstva vnitra „Lidské zdroje a zaměstnanost“, podporovaného z Evrop-ského sociálního fondu. V ÚHÚL byly v rámci tohoto operačního programu řešeny tyto tři projekty:
- „Projekt 59“ registrační číslo: CZ 1.04/4.1.00/59.00033 „Zefektivnění systému řízení v ÚHÚL a snižování administrativní byrokracie“
- „Projekt 58“ registrační číslo: CZ.1.04/4.1.00/58.00011 – „Vytvoření a implementace komplexního systému řízení lidských zdrojů v organizaci.“
- „Projekt 62“ registrační číslo: CZ.1.04/4.1.00/62.00007 – „Optimalizace chodu úřadů a územních správních celků“.
Na základě úsporných kroků vlády došlo v roce 2012 ke snížení finančních prostředků na financování činnosti ÚHÚL. Byly uskutečněny organizační opatření k docílení požadovaných úspor. Jako příklad lze uvést přestěhování pobočky Stará Boleslav do budovy ústředí v Brandýse nad Labem, popřípadě centralizace systému ICT.
ÚHÚL odborně garantoval konferenci o lesnické typologii a XV. Sněm lesníků, který se zabýval ekonomickými tématy lesního hospodářství.
V roce 2012 byla opětovně otevřena diskuse o organizační podobě a dalším působení ÚHÚL. V této souvislosti významné nevládní subjekty z oblasti lesnictví a zpracování dřeva, včetně lesnických fakult vyjádřily svůj názor podpisem pod „Společné prohlášení nevládních organizací působících v oblasti lesního hospodářství, zpracování dřeva a lesnických fakult veřejných vysokých škol pro veřejnost a sdělovací média“. Text je uveřejněn na stránkách ÚHÚL.
Ministerstvo životního prostředí
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu vývoje stavu životního prostředí a ochrany přírody v ČR?
(s důrazem na lesy)?
- Jaké legislativní návrhy či změny (dotýkající se problematiky lesů, lesního hospodářství) byly v roce 2012 na MŽP připravovány, resp. předloženy vládě?
Ing. Tomáš Tesař, Ministerstvo životního prostředí ČR
- Z pohledu stavu lesů v národních parcích, tedy lesů v pří-mé gesci Ministerstva životního prostředí, bylo důležitou událostí, že došlo k výraznému ústupu napadení lesů v Národním parku Šumava lýkožroutem smrkovým. Oproti 239 tis. m3 zpracovaného kůrovcového dříví v roce 2011 došlo v letošním roce k poklesu na méně než 1/3 tohoto stavu – tedy na 75 tis. m3.
Do příštích let to dává Správě NP a CHKO příležitost přejít na standardní péči dle plánu péče, která vede k porostům s přírodě bližší druhovou skladbou a složitější prostorovou výstavbou. V ostatních národních parcích tento standardní management probíhal v souladu se schválenými plány péče o tato území.
- Významnou právní normou připravovanou v tomto roce na MŽP je zákon o Národním parku Šumava. Návrh vznikl jako vyvážený kompromis zohledňující zájmy potřeb ochrany Národního parku Šumava i udržitelného rozvoje regionu. Tento návrh byl v červenci zaslán do meziresortního připomínkového řízení. Ministerstvo životního prostředí v současné době všechny došlé připomínky pečlivě vypořádává. Naším záměrem je vysvětlit a vypořádat všechny připomínky a následně bezrozporný návrh zákona předložit k projednání Legislativní radě vlády a vládě. Ihned poté bude vládní návrh zákona postoupen Poslanecké sněmovně k projednání.
Další legislativní normou, kterou Ministerstvo životního prostředí v roce 2012 připravilo, je vyhláška o vymezení zón ochrany přírody KRNAP. Letos proběhlo vypořádání námitek a návrh je připraven k předání do meziresortního připomínkového řízení.
Ve vztahu k legislativě s celostátní působností týkající se lesů Ministerstvo životního prostředí aktivně spolupracovalo s Ministerstvem zemědělství při přípravě návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 149/2003 Sb., o uvádění do oběhu reprodukčního materiálu lesních dřevin lesnicky významných druhů a umělých kříženců, určeného k obnově lesa a k zalesňování, a stejně tak při přípravě návrhu vyhlášky o stanovení seznamu druhů lesních dřevin, která je prováděcím předpisem ke zmiňovanému zákonu. Ministerstvo životního prostředí uvítalo v této souvislosti především snahu předkladatele (Ministerstvo zemědělství) posílit oblast ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin, což je mj. mezinárodním závazkem České republiky vyplývajícím z Úmluvy o biologické rozmanitosti, vytvořením tzv. Národního programu ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin. Seznam původních druhů lesních dřevin je součástí navrhované vyhlášky a považuji za velmi důležité, že do tohoto seznamu byly zařazeny kromě našich původních lesnicky významných druhů i druhy vzácné a lesnicky méně významné, z hlediska ochrany biodiverzity však klíčové (např. endemické druhy jeřábů).
Druhým legislativním předpisem, na kterém Ministerstvo životního prostředí v roce 2012 aktivně spolupracovalo, byl návrh zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, který implementuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 995/2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících na trh dřevo a dřevařské výrobky, do právního řádu České republiky. Domnívám se, že přijetí tohoto návrhu zákona napomůže k potírání obchodu s nezákonně vytěženým dřevem a dřevařskými výrobky. I tento návrh zákona byl již předložen do Poslanecké sněmovny a věřím, že bude schválen.
Lesní školkařství
- Jak hodnotíte situaci školkařských subjektů v roce 2012 (produkce, ekonomická a personální situace, technická a technologická vybavenost) a obecně podnikání v tomto oboru?
- S jakými očekáváními a cíli vstupujete do roku 2013?
Ing. Vladimír Foltánek, Sdružení lesních školkařů ČR
- Pro školkařské subjekty začal rok 2012 velmi nepříznivě. Po zjištění, že ve většině školek totálně vymrzly podzimní síje dubu a buku, poškodil posléze nové letošní klíčící síje a rašící semenáčky a sazenice pozdní mráz (18. května). Výrazně byl pozdním mrazem poškozen sadební materiál jedle, smrku, buku, dubu, v menší míře pak i ostatních pěstovaných dřevin. U jasanu ztepilého se pak již v brzkém jaru projevily důsledky plošně se šířícího patogenu Chalara fraxinea (Kowalski 2001), a ne-jenže mnohé záhony bylo nutno zcela zlikvidovat, ale za dané situace mnozí lesní školkaři od pěstování sazenic této dřeviny zcela upouští. Po následném poměrně bezesrážkovém jarním období s mnoha extrémně teplými dny růstovou situaci v lesních školkách částečně napravilo srážkově a teplotně vstřícnější období v období září a října. Mrazové dopady na produkci sadebního materiálu nejenže aktuálně ekonomicky značně poškodily školkařské subjekty, ale zůstaly zřetelné i na přeživším pěstovaném sadebním materiálu.
Na komerční školkařské subjekty a pro-vozy v držení dodavatelských subjektů lesních prací (akciových společností) též velmi nepříznivě působila situace pozdních podepsání smluv na dodávky prací pro s.p. LČR – v průběhu února 2012 a někde dokonce až v průběhu března (na dodávky prací získané na základě jednacího řízení bez uveřejnění). Konkrétní rozpracování pěstebních projektů na detailní potřebu a skladbu sadebního materiálu potřebného k zalesnění na příslušných územních jednotkách následovalo prakticky souběžně se zahájením jarních školkařských prací a problematika zajištění požadované množstevní a kvalitativní struktury potřebného a požadovaného sadebního materiálu byla proto z plánovacího a odbytového hlediska velmi náročná a „infarktová“.
Ve školkařských provozech se stále více projevuje negativní dopad výběrových řízení na komplexní dodávky lesnických prací pro s.p. LČR, kde vítězí dodavatelský subjekt s nejnižší nabídnutou cenou na pěstební práce, kterou následně vyžaduje i od svých subdodavatelů - producentů sadebního materiálu lesních dřevin. Ti pak ve snaze o umožnění realizace odbytu své produkce jsou nuceni přistupovat na ceny mnohdy v úrovni vynaložených nákladových cen. Nejvíce tuto situaci pak odnáší „malé“ školkařské provozovny, kde řada z nich proto uvažuje o ukončení své činnosti.
Není snad třeba upozorňovat na skutečnost, že technické i technologické vybavení našich lesních školek je mnohde značně zastaralé a není výjimkou se setkat se stroji starými i padesát let. Rozdíl úrovně obhospodařování a vybavení našich školek je zvláště zřetelný (a varovný!) při nahlédnutí do školkařských provozů v zahraničí. Je proto potěšující, že se u několika málo školkařských subjektů, v zájmu zvýšení jejich konkurenceschopnosti, podařilo realizovat modernizační technologické projekty. Bez podpory a zájmu vlastníků lesů, tj. odběratelů sadebního materiálu z těchto školek, je však každá takto uskutečněná investice do školkařských provozů velmi riziková.
- Kvalita a množství produkce zejména prostokořenného sadebního materiálu lesních dřevin je značně závislá na průběhu počasí a dopadů jeho mimořádných výchylek. Poněvadž v posledních letech je těchto výchylek stále více (extrémně dlouhá bezesrážková období, přívalové deště, značný počet jarních a letních dnů s vysokými teplotami, pozdní mrazy aj.) lze očekávat, že bude narůstat podíl produkce krytokořenného sadebního materiálu, kde lze podmínky růstu sazenic lépe ovlivňovat. Postupně se tomu bude muset přizpůsobovat i používaná technika a technologie produkce, k jejíž obměně bude v příštích letech snad možno využít i financí z podpůrných fondů. Rok 2013 bude proto rokem přípravy příslušných projektů.
I když je zatím bohužel problematika lesního semenářství a školkařství z komerčně pojatého vlastnictví lesů zájmově poněkud vytěsňována, zejména obnova hospodářských lesů se bez umělého zalesňování neobejde. Za cíl současných aktivit lesních školkařů tedy považuji snahu o jednoznačné začlenění problematiky lesního školkařství do přímé sféry zájmu lesních hospodářů a vlastníků lesa. Lesní školkařství totiž není jen služba vlastníkům lesa, ale kontinuální pří-
mou součástí a počátkem tvorby, růstu a hodnoty jejich lesa.
Těžební a pěstební činnosti
- Jak hodnotíte situaci lesnických firem v roce 2012 (ekonomická situace, tendr Lesů ČR, objemy těžby, personální situace atd.)?
- S jakými očekáváními, inovacemi a případně návrhy vstupujete do roku 2013?
Ing. Libor Vaněček, UNILES, a.s.
- V průběhu roku 2012 se plně projevila schizofrenie současné politiky státních lesů. U Lesů ČR se podařilo nastavit správný systém každoročního soutěžení pětiny územních jednotek, podařilo se prosadit pětileté zakázky a podařilo se prosadit komplexní zakázky včetně odkupu dřevní hmoty. To jsou pozitiva. Na druhou stranu se do veřejné zakázky nepodařilo prosadit objektivní a vyvážený smluvní vztah, soutěžené smlouvy jsou ze strany LČR nastaveny natolik jednostranně výhodně pro státní podnik, že ohrožují samu existenci smluvních partnerů Lesů ČR. I z tohoto důvodu vykáží LČR za rok 2012 rekordní zisk a smluvní partneři naopak ztrátu nebo kladnou nulu. Narovnání smluvního vztahu do vyvážené podoby je akutním úkolem příštího roku.
- Očekávám, že nové vedení Lesů ČR pochopí potřebu narovnání smluvního vztahu se smluvními partnery do vyvážené a stabilní podoby, a že tak učiní rychle a kvalifikovaně. Dále očekávám, že nebudou měněny výše uvedené pozitivní parametry soutěžených zakázek.
Ing. Jaroslav Rygl, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, a.s.
- Ekonomická situace firem je kritická a odpovídá stavu v odvětví. Firmy se musí vypořádávat s dumpingovými nabídkami v tendrech LČR, s.p., se kterými se zadavatel v rámci zadávacího řízení nevypořádal. Tomu odpovídá i personální situace, protože není prostor k jakékoliv pozitivní motivaci. Firmy musí šetřit a snižují i personální náklady, což vede ke snížení stavu zaměstnanců, ať přirozenému, odchodem těch kvalitních do jiných odvětví, či propuštěním z nadbytečnosti. Obje-my těžeb a pěstební činnosti jsou dané zákonnými a plánovacími mechanismy, a tudíž vykazují relativně konstantní úroveň u všech vlastníků lesů, motivovaných i vysokými cenami. Ve IV. čtvrtletí nastal jistý chaos v souvislosti s insolvencí skupiny LESS, a.s., a schválením církevních restitucí, jehož kvantitativní dopad nelze zatím přesně odhadnout, ale z indicií trhu je možné zaznamenat jistou nervozitu trhu a krátkodobé zvýšení ceny. Cenová hladina tak zřejmě dosáhla svého stropu a korekce se jeví jako nevyhnutelná! Ceny v pěstební činnosti dosáhly svého dna a neodpovídají v mnoha případech ani úrovni zákonem daných minimálních mezd.
- Do roku 2013 vstupujeme s očeká-váním splasknutí cenové bubliny způsobené stavem v odvětví v posledních 2–3 letech, kdy dominantní vlastník lesa svoji obchodní politikou vytvořil v České republice spotový trh s dřívím pro zahraniční zpracovatele, zejména se smrkovou kulatinou, neboť tento stav výrazně snížil tuzemskou poptávku (zavírání a omezování tuzemských kapacit). Očekáváme, že tato korekce může mít výrazný vliv i na ekonomické podmínky obchodních smluv s LČR, s.p., neboť ty jsou nastavené právě na cenovou úroveň spotových cen. Splasknutí této cenové bubliny může mít za následek, že cenový index nastavený pro úpravu cen nebude plně reflektovat pokles cen spotového trhu. Na toto se nedá nalézt žádná inovace, to se musí přežít.
Ing. Jindřich Grosser, Opavská lesní a.s.
- Rok 2012 hodnotíme jako rok složité ekonomické situace ve velmi nestabilním a nepředvídatelném prostředí lesnického sektoru. Zejména udržení firemního cash-flow se stalo jednou z hlavních priorit nejen naší společnosti.
Pozitivem je, že po dlouhých letech víme, kde a za jakých podmínek budeme v lednu 2013 pracovat. Zahájení cyklu každoročního soutěžení jedné pětiny území spravovaného LČR, s.p., s následným uzavíráním pětiletých smluv je silně stabilizační prvek.
Zároveň však rok 2012 ukázal, že strategie Lesů ČR, postavená jen na maximalizaci svého zisku, je strategií chybnou a dlouhodobě neudržitelnou. Druhou stranou této mince je neatraktivnost práce v lese pro živnostníky i zaměstnance smluvních partnerů. Důsledkem pak odchody zkušených pracovníků z oboru a ukončení činnosti firem, které spolupracovaly se státními lesy od vzniku státního podniku. Přiměřenou rentu z majetku nezajistí perfektně, až alibisticky jednostranně nastavený smluvní vztah či žonglování s modelem indexace cen, ale férově nastavený systém, respektující, že součástí systému je i dělník v těžební či pěstební činnosti, lesnické firmy a dřevozpracující kapacity, které jsou hlavními donátory finančních prostředků, vstupujících do systému.
- Od roku 2013 očekáváme zklidnění situace v celém lesnickém sektoru. Chce se nám věřit, že podnikatelské subjekty měly dostatek příležitostí se ujistit, co je při nabídkách cen zdravé podnikatelské riziko, co je přiměřená ztráta a co je naprostý nesmysl.
Věříme, že nové vedení státního podniku LČR, s.p., bude natolik silné a osvícené a bude mít dostatek odborných argumentů, aby mohlo zrušit vnucovaná klišé, že z lesů je možno a je třeba vyvádět miliardy korun mimo sektor. A našim kolegům v dřevo-zpracujícím průmyslu přejeme, aby se dobře prodávaly jejich výrobky a aby se nenaplnily černé prognózy propadu cen. K tomu nám všem přejeme hodně štěstí a hlavně pevné zdraví.
Mechanizace pro těžbu a dopravu dříví
- Jak hodnotíte prodej lesní techniky v roce 2012?
- S jakými novinkami přišla vaše společnost v roce 2012 a jaké novinky připravujete pro rok 2013?
Vlastimil Zeman, MERIMEX s.r.o.
- Otázku prodeje lesnické techniky je potřeba rozdělit do dvou rovin. První ro-vina je prodej nových strojů, kde mohu hodnotit uplynulý rok pro firmu Merimex za relativně úspěšný, prodali jsme několik nových strojů, a to jak velkým firmám, tak i soukromníkům. Jelikož dochází postupně ke zvyšování průměrného věku strojů a stárnutí vozového parku, myslím, že v současné době objem prodaných nových strojů nekoresponduje s poža-davkem průběžné výměny strojů za nové. Druhá rovina je prodej strojů použitých, zvýšenou poptávku zaznamenáváme především u vyvážecích traktorů, zde bychom chtěli podíl prodaných strojů na trhu v ČR navýšit, proto připravujeme pro rok 2013 nové podmínky pro prodej použitých strojů, nabízíme stroje ze sítě prodejců John Deere a garantujeme provozuschopnost stroje, provádíme kompletní předprodejní servis s odstraněním funkčních vad stroje, dodáváme kompletní dokumentaci a software ke stroji v českém jazyce a v ceně stroje je samozřejmě zaškolení posádky.
- Pro rok 2013 připravil John Deere novinku uvedení na trh nových motorů IT4 pro řadu 1110E, 1070E, 1170E, a 1210E. Další změny a novinky budou mít možnost zhlédnout naši zákazníci na největší výstavě ELMIA WOOD ve Švédském městě Jön-köping ve dnech 5.–8. června 2013, na kterou vás tímto srdečně zveme.
Jiří Doskočil, Komatsu Forest GmbH
- Firma Komatsu Forest jako přední výrobce lesnické techniky operuje na všech významných světových trzích. Z to-hoto pohledu bylo první pololetí roku 2012 z hlediska prodejů pokračováním našeho rekordního roku 2011. Od léta se však začal projevovat i u naší značky obecný pokles poptávky, který zřejmě přetrvá i pro rok 2013.
Na českém trhu bohužel pokračovala hluboká stagnace z minulých let. Příčiny jsou jistě všem čtenářům známé a je zbytečné je opakovat. Výsledkem minulých let je skutečnost, že strojový park prudce stárne. České lesnictví se stává vrakovištěm Evropy, stejně jako tomu bylo v 90. letech na trhu osobních automobilů. Je s podivem, že vlastníci lesa i lesnické firmy, které dosáhly nejpřísnějších lesnických certifikací, nechají pracovat harvestory a vyvážecí traktory, které nevyhovují ani ekologickým normám platným v Evropské unii už deset let. Světové lesnictví je jinde – spojení vysoké produktivity se skutečnou, nikoliv jen deklarovanou péčí o životní prostředí.
- V roce 2012 představila firma Komatsu Forest novou generaci vyvážecích traktorů Komatsu 855 o nosnosti 13 t a Komatsu 865 s nosností 15 t. Po harvestorech Komatsu 911.5 a Komatsu 931.1 jde o další stroje, které jsou poháněny novými motory E3-Power, jež nabízí vyšší výkon a lepší palivovou ekonomiku při podstatném snížení emisí výfukových plynů díky použití technologie SCR. Nové motory jsou založeny na optimalizaci procesu spalování pro co nejvyšší účinnost. Stroje mají nový systém hydrostatické transmise, novou prostornou ergonomickou kabinu a celou řadu dalších vylepšení, jako je vyšší nosnost, nová bogie a lepší servisní přístupnost. Firma představila v roce 2012 také nový typ probírkového harvestoru Komatsu 901TX.1, též s novým ekologickým motorem E3-Power a celým množstvím vylepšení. Celý sortiment TDS Komatsu je vybaven novým řídicím a informačním systémem MaxiXplorer 3.0, který jako u jediného výrobce vytváří sestavy v souladu se standardem Stanford 2010.
V souvislosti s akvizicí výrobce kácecích hlavic LogMax bude v roce 2013 rozšířen sortiment hlavic Komatsu. Zároveň budou vybaveny novými motory E3-Power s technologií SCR i zbývající vyráběné stroje s celou řadou dalších vylepšení. Celková koncepce firmy je nadále zaměřena na zvyšování kvality výrobků značky Komatsu, které reflektují požadavky zákazníků při spojení vysoké produktivity s ohledem na minimalizaci škod při těžbě a péči o životní prostředí.
Roman Prokšík, FOREST MERI s.r.o.
- Při hodnocení roku 2012, a nejen tohoto roku, musíme velmi vážně poukázat na přímou souvislost se situací kolem LČR, s.p., a firem, které vyhrály práce na územních jednotkách. I když z pohledu laické veřejnosti a LČR, s.p., se zdá vše v pořádku, tak odborná veřejnost velmi dobře ví, že to jsou nabídky podávané pod tlakem. Pod tlakem toho, že není moc dalších možností, jak získat práci mimo LČR, pod tlakem toho, že firem ucházející se o práci je hodně a vstupy i výstupy mající vliv na výsledné saldo jsou všem velice dobře známy. K tomu všemu se přidávají další skutečnosti v podobě špatně nastavené indexace, jednostranné smlouvy, bankovní garance apod.
Je to stejné jako v prodeji strojů. Prodejců je mnoho, a pokud chcete obstát, musíte si snížit marže na minimum. Výsledným rozdílem v ceně pak můžou být už jen náklady na mzdy a materiál. A i zde platí, že nejlevnější stroj není mnohdy ten nejlepší. Jediné kriterium – cena, není zárukou kvality.
Za posledních 5 let bychom spočítali na prstech jedné ruky, kolik soukromých firem pracujících pro LČR, s.p., investovalo do lesní techniky v podobě nových traktorů, navijáků, vyvážeček a další techniky. Jsou to opravdu výjimky a velmi malé procento ve vztahu k celkovému počtu firem.
To samé se týká živnostníků, kteří pro tyto firmy pracují. Často slýcháme nářky a povzdechy nad tím, že by si rádi pořídili nový spolehlivý traktor, ale investice je pro ně vzhledem k výši cen za provedené práce nedostupná. A tak nadále jezdí se starým traktorem, z kterého kape olej, opravují donekonečna stále stejné závady, nebo v lepším případě si pořídí to nejlevnější, co trh nabízí.
Z tohoto pohledu musíme konstatovat, že v prodeji lesních strojů je tu teoretická rezerva 60 %. Ten zbytek tvoří soukromé, městské a obecní majetky, které investují do nové techniky. Je to sice díky tomu, že čerpají dotace z EU, ale i když si o systému dotací můžeme myslet své – díky Bohu, že jsou, že fungují v lesní technice velice dobře, korektně a bez korupce.
n S obavami proto očekáváme rok 2013–2014, kdy končí první období a peněz na lesní techniku již bude minimum, a nové začne možná v roce 2014, resp. 2015.
Přes všechny tyto skutečnosti ale musíme říci, že díky naší komplexní nabídce, a doufáme, že i díky lidem, kteří pracují ve Forest Meri, prodáváme. Ne tolik, kolik bychom chtěli a mohli, ne tak kontinuálně, jak bychom potřebovali, ale prodáváme, a za to patří všem našim zákazníků náš velký dík.
Ing. Tomáš Kuchta, LESNICKÁ OBCHODNÍ s.r.o.
- Jsme hlavně dovozci lesní techniky. Proto je pro nás důležité, jak se daří nejenom nám, ale i výrobcům, které zastupujeme.
Švédsko hlásí pokles prodeje lesních strojů o cca 25 %. Vimeku se dařilo o poznání lépe. V roce 2012 vyrobil a do konce roku dodal 60 strojů. Z tohoto pohledu se jedná o průměrný rok. Představené novinky lze nazvat „kosmetickými“ změnami. To hlavní si Vimek schovává na „domácí“ lesnickou výstavu Elmia Wood, která proběhne v červnu 2013.
Finsko je v podobné situaci jako Švédsko. V ČR zastupujeme výrobce harvestorů a vyvážecích traktorů Logset OY. Pro Logset byl letošní rok jedním z lepších. Oslavil 20. výročí od založení společnosti. Posílil na pozici ředitele společnosti, kterým se stal Esa Rantala. V průběhu roku dokončil restrukturalizaci, získal ocenění za společnost roku v Mustassari. Výroba a obrat dosáhly podobných čísel jako v předchozím roce. Logset představil hned několik novinek, tou hlavní je nová řada GT.
LOGSET GT série reprezentuje nejnovější technologický pokrok v oblasti lesních strojů. GT série je poháněna extrémně šetrnými motory splňujícími nejnovější emisní limity. Stroje mají novou řadu hydraulických manipulátorů s větším dosahem a větším zdvihem. Nesmíme zapomenout ani na vylepšení kabin, které přinese lepší ergonomii práce pro operátory. Mezi představené novinky patří i harvestorová hlavice TH 55.
Rok 2012 byl pro společnost LESNICKÁ OBCHODNÍ s.r.o. velice zajímavý a úspěšný. Na výstavě SILVA REGINA jsme oslavili desetileté působení na trhu. Objemově se pro nás jedná o jeden z lepších roků v naší historii. Poměr dodaných strojů dle charakteru lesnických firem však stojí za zamyšlení. Společnosti pracující pro soukromé nebo městské majetky odebraly stejné množství strojů jako společnosti pracující pro lesy ve správě státu. Vlastnická struktura lesů je všem dostatečně známá. Snad podzimní zkušenosti přispějí k ponaučení a k lepší budoucnosti oboru.
Jedinou slabší chvilku jsme si vybrali 13. září v Kostelci nad Černými lesy, kdy se nám ze zcela nepochopitelných důvodů nepodařilo úspěšně dotáhnout do konce fotbalové utkání proti HLDS. No řekněte sami. Vést po prvním poločase 5:1 a ještě prohrát. Ale slibuji Vám: „Budeme na sobě dále tvrdě pracovat!“
Přeji všem příjemné prožití Vánočních svátků a úspěšný rok 2013!
Ing. Lubomír Novák, CSc., Výzkumná stanice ŠLP Masarykův les Křtiny, Mendelova univerzita v Brně
- Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je již tradičním dodavatelem lesních lanovek vlastní produkce, a to 4 typů lanovek LARIX (Larix Kombi H, Larix Lamako, Larix 3T a Larix H3-650. Doplňkovým programem je prodej talířových půdních fréz typů TPF-1N a TPF-2 a rýhových zalesňovacích strojů typu RZS-1 a RZS-2. Prodej této lesní techniky má již od roku 2008 stále klesající trend. Prodej v České republice se téměř zastavil, již několik let naše výrobky uplatňujeme zejména na zahraničních trzích, lanovky zejména ve Slovenské republice a pěstební stroje v zemích Pobaltí, obojí pak ojediněle v Německu, Bělorusku, Maďarsku, Polsku aj. V letošním roce objem prodeje dosáhl přes 21 mil. Kč (v tomto není prodej náhradních dílů a servisní služby), z toho v České republice pouze necelé 3 mil. Kč. Na vině je dle mého názoru dlouhodobě špatné investiční klima v lesnictví v České republice, obava podnikatelských firem z nejistoty získání potřebných objemů práce, neustále se snižující sazba za provedené práce, obtížné získávání dotací na nákup nových strojů. Na Slovensku Státní lesy SR dodržují nastavený trend zvyšování objemu těženého dříví pomocí ekologicky šetrných lanovkových technologií (dnes již přes 7 %), zatímco v České republice se o ekologických technologiích jen mluví. Klasifikace lesních terénů v ČR, která určuje podíl pracovišť, kde je z ekologických i jiných důvodů nutné používat lesní lanovky, stejně tak jako vybavenost firem, ucházejících se o práci, potřebnou technikou splňující technické a bezpečnostní standardy EU, jsou zřejmě jako podmínka při zadávání výběrových řízení nebo umísťování těžeb opomíjené. Výjimkou jsou výběrová řízení v některých národních parcích a VLS ČR.
- Náš podnik neustále zdokonaluje prodávanou lesní techniku s cílem maximálního splnění požadavků svých zákazníků. V letošním roce jsme představili nové modely talířových půdních fréz TPF-1N a TPF-2, které jsou jednodušší na přestavbu nastavení úhlu frézovacího talíře vůči povrchu půdy a zároveň razantnější, silnější. Jejich prodejní cena v tomto roce zůstala na úrovni předchozích let, od roku 2013 bude navýšena jen nepatrně, abychom pokryli zvýšené ceny nakupovaných hydraulických prvků. V lesních lanovkách představíme široké lesnické veřejnosti na jaře 2013 nový model lesní lanovky řady LARIX, a to Larix Lamako P – univerzální lesní lanovku s provozem po svahu, proti svahu i po rovině, umístěnou na dvouosém přívěsu a s mechanickým pohonem navijáků od stacionárního motoru. Dosah lanovky bude 550 m a nosnost 3 t. Součástí lanovky bude rovněž nově vyvíjený vozík HORAL, který nahradí dosud dovážené rakouské vozíky. Pochopitelně, pokud bude přání zákazníků dostat rakouský vozík, zůstáváme nadále smluvními dovozci lanovek i vozíků rakouských výrobců Forsttechnik MM GmbH a Koller Forsttechnik GmbH. Pro náročnější klientelu zákazníků, tuzemských i zahraničních, vyvíjíme nový model lanovky řady LARIX s hydrostatickým pohonem, a to Larix H4T-800. Bude to věžová lanovka umístěna na dvouosém přívěsu, stacionární motor bude pohonnou jednotkou navijáků s využitím hydrostatických pohonů Sauer-Danffoss. Dosah lanovky bude 800 m, nosnost 4 t. Jeho představení lesnické veřejnosti předpokládáme na podzim 2013. Samozřejmostí všech našich lanovek je dálkové ovládání pomocí povelových radiostanic z porostu i od stroje, počítačová řídicí jednotka, boční dosah do 60–80 m na obě strany od nosného lana, splnění bezpečnostní směrnice EU i tuzemských zákonných norem o uvádění výrobků na trh a provozu na pozemních komunikacích.
Ceny dříví
- Jak hodnotíte situaci na trhu s dřívím (v ČR, případně i v EU) v roce 2012?
- Jaká je vaše prognóza vývoje cen dříví pro rok 2013?
Ing. Tomáš Pařík, Wood & Paper a.s.
- Situace na trzích se dřívím se zásadně liší v jednotlivých ob-lastech Evropy. Bo-hužel je nutno konstatovat, že v naší kotlině máme společně s Rakouskem a částí Německa časovanou bombu, neboť ceny v naší oblasti jsou poslední tři roky prakticky nejvyšší na světě. V roce 2012, z našeho pohledu bohužel, došlo v klíčových územích produkujících výrobky ze dřeva k mnohdy dramatickému snížení cen dřeva (vynechám podmínky produkce dřeva v oblastech plantáží). Jedná se především o Skandinávii, která byla postižena v minulých letech zavedením drakonických vývozních cel na surové dříví z Ruska. Skandinávský průmysl reagoval dramatickým snížením kapacit a uzavíráním provozů, takže ani současné snížení či úplné zrušení cel Ruskem nepovede ke zvýšení dovozu surového dříví na původní úroveň. Vede ovšem ke snížení cen dřeva v produkční oblasti, dodávající svoje výrobky do celého světa. V našem případě nedošlo ani přes mnohdy velmi špatné ekonomické výsledky pilařských a jiných provozů ke konsolidaci kapacit a díky uměle vysoké poptávce dané nadměrnými zpracovatelskými kapacitami okolních trhů se ceny drží na vysoké úrovni. Jedná se o stejný problém jako v případě hypoteční krize v USA, krize stavebnictví ve Španělsku či krize veřejných rozpočtů. Žádný bankéř nechce přiznat, že investice, které odsouhlasil, bude třeba odepsat, neboť jsou nenávratné. A tak máme dnes na pilách vstupy až o 30 % dražší než např. ve Skandinávii. Celková nabídka dřevařských výrobků na světových trzích je stále vysoká a s ekonomickou krizí nejsou nejlepší výhledy na posílení poptávky. Nelze tedy počítat s výrazným navýšením cen výrobků ze dřeva, které by opodstatnilo výši současných cen surového dřeva. Exporty z domácího trhu surového dříví budou opět při bilancování na rekordní úrovni a domácí zpracování, tvorba přidané hodnoty a zaměstnanosti v oboru dále klesají. V neposlední řadě nás negativně ovlivňují i různá administrativní nařízení, dotace a regulace, ať už pocházejí z Bruselu nebo z domácí dílny.
- Pro příští rok například přijde od března nový požadavek na prokazování legality původu dřeva u všech subjektů umisťujících dřevo a výrobky z něho na trh.
Pro rok 2013 si můžeme jen přát, aby „dřevařská cenová bublina“, na které jsou mimochodem navázány i cenové nabídky v tendrech u všech vlastníků lesa, praskala postupně a mezitím se udržely i zbytky konkurenceschopného dřevařského průmyslu. Přeji všem kolegům v oboru zdraví, štěstí a pevné nervy.
Certifikace
- Jak hodnotíte rok 2012 z pohledu certifikace lesů?
- Jaké změny a novinky v certifikaci připravujete pro rok 2013?
Ing. Stanislav Slanina, PEFC Česká republika
- Rok 2012 byl pro certifikační systém PEFC významný hned z několika důvodů. Začal pozitivním hodnocením nově zpracovaných českých standardů mezinárodním nezávislým certifikačním orgánem Form International. Tím bylo potvrzeno splnění veškerých mezinárodních požadavků na posuzování trvale udržitelného hospodaření v lesích. V dubnu byl český systém opětovně uznán Radou PEFC International, čímž byl úspěšně završen dlouhodobý proces revize národních standardů. Následně proběhla recertifikace celého regionu České republiky podle nových standardů. Zájem o certifikaci systémem PEFC a tím i získání nezávislého potvrzení správného hospodaření v lesích projevilo velké množství vlastníků lesů bez ohledu na typ vlastnictví a velikost lesa. Výměra certifikovaných lesů opět překročila 70 % rozlohy všech lesů v ČR. Na základě tohoto údaje lze usuzovat, že požadavky celosvětově nejrozšířenějšího systému certifikace lesů byly v ČR vhodně přizpůsobeny místním prioritám a podmínkám.
V roce 2012 dále proběhla změna ve vedení sdružení. František Morávek se rozhodl na post předsedy sdružení znovu nekandidovat. Novým předsedou byl Sněmem PEFC ČR jednomyslně zvolen Josef Myslivec, který pracuje od roku 1999 u největšího soukromého vlastníka lesů v ČR Jerome Colloredo Mansfelda jako ředitel Lesní a rybniční správy Zbiroh.
V průběhu roku se nám také rozrostla členská základna o další dvě organizace – Biosférickou rezervaci Dolní Morava a Asociaci dřevozpracujících podniků. Jejich zájmu o členství ve sdružení PEFC ČR a tím ovlivňování směřování celé organizace si velmi vážíme.
- Počátkem roku 2013 bude dokončena revize mezinárodního dokumentu PEFC ST 2002:2010, podle kterého se provádí certifikace spotřebitelského řetězce lesních produktů (C-o-C). Uvedený dokument bude upraven tak, aby zohledňoval požadavky vyplývající z nařízení Evropské komise ohledně sledování původu dřeva a uvádění dříví a dřevěných výrobků na trh.
Dále nás čeká mnoho práce v propagaci certifikace lesů a zejména loga PEFC jakožto mezinárodně známé a důvěryhodné značky symbolizující společenskou a en-vironmentální odpovědnost certifikovaných vlastníků lesů a zpracovatelských subjektů. Rádi bychom navázali užší spolupráci s prodejci certifikovaných výrobků, neboť logo PEFC pomáhá konečným spotřebitelům v orientaci mezi dřevěnými výrobky. Pro druhý stupeň základních škol máme připravenou publikaci Objevme les, jejímž posláním je popularizovat lesnictví, a hlavně seznámit žáky s běžnými procesy v lesním hospodaření, které bohužel laická veřejnost nezná. Uvedená publikace bude pro všechny potenciální uživatele (zejména učitele biologie a lesní pedagogy) zdarma. V elektronické podobě bude volně ke stažení. Pro více informací stačí sledovat web www.pefc.cz.
Ing. Tomáš Duda, FSC ČR
- V roce 2012 nedošlo v České repu-blice ke změnám v rozloze FSC certifikovaných lesů, což ale kontrastuje s po-ptávkou stále většího počtu tuzemských dřevozpracovatelů s certifikátem FSC po domácí FSC surovině, která neustále roste.
Z globálního hlediska pokračoval růst plochy FSC certifikovaných lesů. Na mezinárodním poli došlo k přijetí nových principů a kritérií, což je zásadní dokument, který je podkladem při vytváření indikátorů, resp. národních standardů lesního hospodaření.
V ČR budeme revidovat lesní standard FSC, budeme pokračovat v propagaci systému FSC mezi širokou veřejností a změníme podobu webových stránek.
V návaznosti na výše zmíněné přijetí nových principů a kritérií bude v letošním roce na mezinárodní úrovni probíhat intenzivní práce na vytvoření obecných indikátorů. Ty budou závazné pro lesní certifikaci na celém světě a budou se muset následně zapracovat do stávajících národních standardů. Systém FSC se tímto více sjednotí a jednotlivé národní standardy budou efektivně harmonizované.
Z mezinárodního hlediska budou rovněž důležité změny systému FSC včetně úprav standardů pro zpracovatelský řetězec zohledňující nařízení Rady EU o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh EU (viz LP 11/2012).
Děkujeme za odpovědi (18. 12. 2012),
Jan Příhoda, Petra Kulhanová