Aktuální ekonomické a politické problémy lesnicko-dřevařského sektoru (DOPLNIT)
Ve dnech 18. a 19. září 2013 se v Brně uskutečnila konference zabývající se ekonomickými a politickým problémy lesnicko-dřevařského sektoru. Význam konference spočíval nejen v podstatném a aktuálním tématu, ale i v účasti mnoha zajímavých řečníků, modelu uspořádání konference, kvalitně vedené panelové diskuzi, či ve vysokém zájmu odborné veřejnosti. Nechyběli zástupci ministerstev, lesnických a dřevařských svazů, správců a majitelů lesů, vědy a výzkumu a studentů vysokých lesnických škol. Účastníky přivítali za hlavní organizátory děkan LDF MENDELU Petr Horáček a předseda ČLS Pavel Draštík.
Téma konference
Organizátoři pojali konferenci v mnoha ohledech inovativně. Protože lesní hospodářství a dřevařský průmysl tvoří neoddělitelný celek, byla hlavní témata zaměřena na lesnicko-dřevařský komplex. Dvoudenní konference byla rozdělena do čtyř bloků: Státní správa a samospráva; Školství, věda a výzkum; Lesní majetky a dodavatelé prací a Profesní sdružení v lesnickém a dřevozpracujícím sektoru. Po prezentacích jednotlivých příspěvků probíhala moderovaná panelová diskuze, do níž se mohli účastníci anonymně přihlásit se svými písemnými dotazy. Tato forma se ukázala jako velmi efektivní a na rozdíl od mnoha jiných konferencí se opravdu diskutovalo a účastníci panelové diskuze odpovídali na velký počet věcných dotazů.
Státní správa a samospráva
Patrně nejpodstatnější informací z oblasti státní správy bylo konstatování náměstka pro LH Martina Žižky o výsledcích jednání mezi MZe a MPO o snaze o převedení lesnicko-dřevařského sektoru pod jedno ministerstvo. Podle jeho slov nedošlo mezi dotčenými ministerstvy ke shodě a nadále bude lesnictví spadat do gesce MZe a dřevařství do gesce MPO. K tématu Lesů ČR Martin Žižka uvedl, že MZe hodlá podpořit diskuzi o změnách v Dřevěné knize (např.: navýšení SÚJ nebo rozšíření aukcí nastojato). Zástupce MZe také deklaroval záměr zachovat v novém Programu rozvoje venkova 2014-2020 většinu lesnických opatření a navrhnout několik nových.
V prvním bloku vzbudilo velkou odezvu také vystoupení bývalého náměstka ministerstva financí Radka Šnábla, který se pokusil o pohled na lesnicko-dřevařský sektor „zvenku“. Upozornil na to, že se sektoru u politiků a úředníků zdaleka nedostává odpovídající váhy a odezvy. Podle jeho názoru nám zcela chybí kvantifikace hodnoty lesního majetku, myšleno hodnoty lesních pozemků a zásob dříví. Tato informace by měla být podle Radka Šnábla jasně a pravidelně prezentována. Za další problém oboru označil také nedostatečnou komunikaci a názorovou roztříštěnost.
Školství, věda a výzkum
Na konferenci vystoupili také děkani obou lesnických fakult. I přes současné principy nastavení vědy a výzkumu je patrná snaha akademické sféry spolupracovat s praxí. Je ovšem třeba překonat určitou bariéru mezi světem praxe, požadujícím výstupy v intervalu dní, a světem vědy a výzkumu, nabízející výstupy v intervalu týdnů až měsíců.
Děkan LDF MENDELU ve svém příspěvku analyzoval výskyt pojmů dříví, dřevo ve státních strategických dokumentech. Zatímco v Zásadách státní lesnické politiky se dříví objevuje velmi často, v dalším strategickém dokumentu – Surovinové politice ČR – se dříví prakticky neobjevuje. „Proč stát nepočítá ve své surovinové strategii s jediným skutečně významným obnovitelným zdrojem?“ položil dotaz k zamyšlení děkan Petr Horáček.
Lesní majetky a dodavatelé prací
Třetího bloku se zúčastnili také zástupci státního podniku Lesy ČR. Výrobně technický ředitel LČR Pavel Indra ve stručnosti připomněl výsledky hospodaření Lesů ČR a upozornil na rostoucí investice do lesní infrastruktury. Pozornost věnoval problematice stavu lesních porostů na severní Moravě, kde dochází k plošnému odumírání porostů. K řešení této situace by do budoucna mělo přispět i zalesňování douglaskou tisolistou. Podle slov Pavla In-dry toto řešení zvažují Lesy ČR i na základě pozitivních zkušeností s douglaskou v Německu a Rakousku.
Zdeněk Mocek, ekonomický náměstek ředitele VLS ČR, upozornil na rizika zamýšlené privatizace 7 tis. ha lesů VLS ČR.
Vojtěch Macek, tajemník vedoucího Správy majetku Arcibiskupství Pražského, vysvětlil aktuální stav církevních restitucí a zopakoval, že církve neuvažují o prodeji ani pronájmu lesů. K obhospodařování církevních lesů vzniknou buď samostatné organizační složky, nebo církvemi vlastněné společnosti s ručením omezeným.
Na zhoršující se situaci lesnických firem upozornil ředitel společnosti UNILES, Libor Vaněček. Podle jeho slov se hospodaření lesnických společností plynule zhoršuje od roku 2008. Hlavní problémy vidí v použitém systému valorizace cen dříví, neznalosti porostů určených pro elektronické aukce dříví před podáváním nabídek do výběrových řízení LČR nebo nedostatku kvalitní pracovní síly. Za pozitivní označil stabilitu generovanou senátním systémem, kdy se činnosti u Lesů ČR soutěží po jedné pětině každý rok.
V následující panelové diskuzi došlo k výměně názorů mezi zástupcem církví a Lesů ČR, kdy zástupce Arcibiskupství Pražského obvinil Lesy ČR z obstrukcí při vydávání majetku. Naopak Lesy ČR ústy Pavla Indry oponovaly složitostí procesu a jasnou zodpovědností managementu za správné provedení restitucí, při nichž je třeba pečlivě posuzovat nároky církve až 65 let zpětně.
Profesní sdružení v lesnickém a dřevozpracujícím sektoru
V závěrečném bloku odprezentovali zástupci jednotlivých profesních svazů problémy jednotlivých částí sektoru. Asi nejčastěji zmiňovaným tématem byla indexace cen dříví v zakázkách Lesů ČR a nevhodnost použití tohoto instrumentu ve smluvních vztazích Lesů ČR a lesnických firem. Zástupce Asociace dřevozpracujících podniků Patrik Mlynář představil snahu ADP řešit tuto problematiku ve spolupráci s lesnickými firmami jednáním s Lesy ČR a dalšími zainteresovanými subjekty.
Na závěr konference vystoupil zástupce společnosti Lesnická práce Jan Příhoda a upozornil na dlouhodobá negativa minimální komunikace oboru. Představil některé kroky, které by mohly vést ke znovuzískání odborného vlivu lesníků a dřevařů na dění v lesnicko-dřevařském sektoru. Jedním z kroků by mělo být podle jeho slov nalezení společného „symbolu“ lesnicko-dřevařského sektoru, prostřednictvím kterého by se sektor prezentoval k laické veřejnosti a politické reprezentaci.
Cíle konference
Cílem konference bylo identifikovat problémy a pomoci při hledání cest pro jejich řešení. První cíl konference byl jistě splněn, i když v některých příspěvcích možná trochu chyběl komplexnější pohled na situaci. Na návrhy řešení ovšem došlo spíše zřídka, což je ale bezpochyby výzvou pro organizátory, aby na konferenci úspěšně definující problémy lesnickodřevařského sektoru navázali setkáním hledající jejich řešení.
Hodnocení konference
prof. Dr. Ing. Petr Horáček děkan LDF MENDELU
Při zahájení konference jsem vzpomenul veletrh Silva Regina v roce 2012 a tehdejší seminář k církevním restitucím organizovaným Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Jednalo se tehdy o vysoce aktuální téma, přesto se nikomu do podobného semináře nechtělo. Domnívám se, že se seminář povedl a že od té doby se věci pohnuly.
V roce 2013 jsme pořádali tuto konferenci, která se měla zabývat zejména systémovými problémy takzvaného lesnickodřevařského sektoru. Problematika jistě všechny zajímá a všichni se k ní vyjadřují. Za poslední dva roky byla vypracována řada analytických materiálů, memorand, otevřených dopisů s problematickým výsledkem. Ambicí konference tedy bylo vytvořit otevřenou platformu pro svobodné vyjádření názorů a stanovisek všech klíčových aktérů, definování problémů a návrh řešení.
Dobrou zprávou je, že se do konference aktivně zúčastnili všichni klíčoví aktéři a vystoupili. Horší zprávou je, že se domnívám, že ambice konference zcela naplněny nebyly. O skutečně podstatných problémech lesnicko-dřevařského sektoru se podle mého názoru na konferenci nemluvilo. Respektive jsem o nich na otevřeném fóru neslyšel. Přesto musím pozitivně hodnotit, že všichni vystupovali korektně, prokázali schopnost diskutovat, sdělovat své názory a navzájem se poslouchat a v neposlední řadě deklarovali snahu současnou situaci řešit.
Jedno společné poučení si ale účastníci konference odnesli – nutnost sjednocení a společné komunikace ve vztahu k veřejnosti. Problémy sektoru jsou podobné jako těžba a doprava dříví...