Ničivé tornádo na Krnovsku
V druhé polovině června zasáhlo město Krnov a jeho okolí ničivé tornádo. Kromě velkých materiálních škod na obydlí způsobilo i rozsáhlé škody v lesích v majetku města Krnova a ve správě Lesů ČR, s.p. Zjišťovali jsme rozsah poškození porostů a průběh zpracování kalamity.
Ing. Ivan Vrátný, Ředitel Lesní správy města Krnova s.r.o.
- Můžete specifikovat rozsah poškození (plocha, objem poškozeného dříví) a jaké porosty tornádo zasáhlo (z hlediska druhového složení, věku, stanoviště)?
Dne 18. 6. 2013, cca v 17:30 postihlo Krnov, místní část Ježník a Kostelec, ničivé tornádo, které mimo škod na majetku občanů způsobilo i značné škody na lesním majetku ve vlastnictví města Krnova. Celkově byly zasaženy lesní porosty na výměře cca 15 ha v odhadovaném objemu 2 000 m3, přičemž hlavní souvislá plocha má výměru přes 12 ha. Délka tornádového pole je přes 900 m a největší šíře přes 180 m. Kalamita postihla porosty od 15 do 145 roků věku od nadmořské výšky 365 m do 440 m n. m., hospodářský soubor 45, lesní typ 4S a 4B. Procentuální zastoupení dřevin na ploše z již vytěžených 1 800 m3 činí 47 % SM, 39 % BO, 6 % MD, 8 % listnáče (DB, BK, JV, HB, LP).
- Jaký typ poškození stromů převládal (vývraty, zlomy) a jak se promítne na zpeněžení dříví?
U zasažených porostů hlavně borovice byla z více než 50 % ukroucená a přelámaná, podobně i smrk, listnáče a modřín byly převážně vyvrácené. S ohledem na to, že u smrku vychází z celkové těžby 65 % kulatin a u borovice 74,5 % kulatinových výřezů, odhaduji, že mohlo dojít cca k 10% poškození nejcennějších částí kmene u borovice. U smrku se bude jednat o podobné množství a nižší procento kulatin je způsobeno vyšší hnilobou bazální části kmenů.
- V jaké výši byly předběžně vyčísleny škody a jaký vliv bude mít tornádo na hospodaření a případné investice Lesní správy města Krnova s.r.o. v blízké budoucnosti?
S ohledem na skutečnost, že objemově byly nejvíce postiženy mýtně zralé porosty, vznikla škoda na sníženém zpeněžení v důsledku nižšího procenta kulatinových sortimentů v objemu cca 100 tis. Kč. U porostů do 80 roků vznikne škoda na předčasném smýcení porostů. Ta se ale může vyčíslit až po celkovém dotěžení a zaměření holin. Nepředpokládáme ale, že by celková škoda výrazně překročila 1 mil. Kč. Jako hlavní škodu ale cítíme zničení geneticky cenných porostů s dominantním zastoupením pravděpodobně Heraltické borovice, která i ve 145 letech byla velice kvalitní, s minimálním poškozením hnilobou. Kalamita hospodaření lesní správy ovlivní zvýšenými náklady na její zpracování a dále nutností provedení potěžebních úprav cest po harvestorové technologii.
- Bezprostředně po kalamitě byl vyhlášen zákaz vstupu do postižených lesů, jak dlouho předpokládáte, že zákaz potrvá?
Předpokládáme, že zákaz vstupu odvoláme koncem července.
- Můžete ve stručnosti popsat postup při zpracování kalamity (časový horizont, použité technologie) a následnou obnovu poškozených porostů?
Prvním krokem bylo uvolnění hlavních cest potřebných pro zpřístupnění poškozených porostů. Tuto práci prováděli těžaři v kombinaci s koněm a traktorem s vyvážecím vlekem. 24. června nastoupil na zpracování mýtních porostů harvestor, který skončil 11. července a vytěžil celkem 1 382 m3, z toho 132 m3 v porostech do 40 roků.
K 15. 7. 2013 máme ručně zpracováno 420 m3 dříví v porostech do 50 roků, takže celková výše kalamitní těžby činí 1 802 m3. Předpokládáme, že ještě zbývá cca 400 m3 kalamity ke zpracování. Budou vytipovány porosty, které zadáme ke zpracování samovýrobcům na palivové dříví. V nejbližší době nastoupí firma, která sveze ze zpracovaných ploch klest, který následně zpracuje na energetickou štěpku. S obnovou počítáme až v příštím roce, po důkladné přípravě ploch. Část plochy zřejmě bude poskytnuta k pokusu k obnově za pomoci přípravných dřevin, který zde chtějí aplikovat pracovníci LDF Brno.
- Hrozí na obhospodařovaném majetku v souvislosti s tornádem nebezpečí přemnožení biotických škůdců?
S ohledem na rychlost zpracování, zbývající množství a příznivé klimatické podmínky letošního roku se na postižených plochách neobáváme přemnožení škůdců.
Ing. Vítězslav Závodný, Lesní správce Lesní správy Lesů ČR Město Albrechtice
- Můžete specifikovat rozsah poškození (plocha, objem poškozeného dříví) a jaké porosty tornádo zasáhlo (z hlediska druhového složení, věku, stanoviště)?
Tornádo vstoupilo na území ČR z Polska (příhraniční oblast) a postupovalo jihovýchodním směrem. U Lesní správy Lesů ČR Město Albrechtice tak byly zasaženy 2 okrajové revíry hraničící s Lesní správou Lesů ČR Opava, a to revír Hošťálkovy a Cvilín, v bezprostřední blízkosti města Krnova. Typologicky se jednalo o soubory LT: 4B, 4A, 4C, 3Z, 3A, převládala expozice J. Zastoupení dřevin na kalamitní holině po tornádu u LČR bylo následující: SM 12 %, BO 24 %, MD 16 %, DB 33 %, BK 1 %, ostatní list. 14 %.
- Jaký typ poškození stromů převládal (vývraty, zlomy) a jak odhadujete, že se promítne na zpeněžení dříví?
Odhadem se dá určit, že ze 75 % se jedná o vývraty a 25 % zlomů. Specifikem je, že vývraty nejsou položeny jedním směrem, jak je obvyklé u větrných kalamit, ale kalamitní dříví je promícháno všemi směry (evidentní znaky tornáda) a dříví je mechanicky silně poškozeno (pokrouceno), zcela přirozeně tak dojde k citelným ztrátám na zpeněžení. Zpeněžením poškozeného dříví tak bude získána odhadem pouze polovina finančních prostředků oproti hodnotě nepoškozeného porostu. Bude převládat vláknina, kulatinové sortimenty budou v nízkém procentuálním zastoupení.
- V jaké výši byly předběžně vyčísleny škody?
Předběžným výpočtem je zjištěno, že zničením porostů dojde ke škodě za cca 3,5 mil. Kč, v objemu dříví cca 5 500 m3.
- Bezprostředně po kalamitě byl vyhlášen zákaz vstupu do postižených lesů, jak dlouho předpokládáte, že zákaz potrvá?
Zákaz vstupu do porostů poškozených tornádem byl stanoven na 1 měsíc. Důvodem je především bezpečnost návštěvníků lesa. Současně upozorňujeme, že i bez zákazu vstupu je z důvodu bezpečnosti zákonem zakázán vstup do porostů, kde probíhá těžba, manipulace nebo doprava dříví. Žádáme všechny návštěvníky lesa, aby ve vlastním zájmu zákaz dodržovali a do postižených porostů nevstupovali.
- Můžete ve stručnosti popsat postup při zpracování kalamity (časový horizont, použité technologie) a následnou obnovu poškozených porostů?
Zpracování kalamity u Lesní správy Lesů ČR Město Albrechtice již bylo zahájeno, problémem však je především přibližování dříví přes zemědělské pozemky, které jsou osety řepkou a obilím. Po dohodě s vlastníky pozemků bude zpracované kalamitní dříví (převážná část) přibližováno po těchto zemědělských pozemcích až po sklizni těchto plodin (konec července, začátek srpna). V současné době je proto přednostně zpracovávána lokalita s možností přibližování na pozemky města Krnova, které velmi vstřícně vyhovělo požadavku Lesní správy Lesů ČR Město Albrechtice a poskytlo své pozemky k ukládání kalamitního dříví. Předpokládáme, že kalamita bude zpracována do poloviny měsíce října letošního roku. Na kalamitní ploše budou nasazeny 2 harvestorové uzly. Obnova porostu bude zahájena již na podzim letošního roku a dokončena bude v následujícím roce, tzn. v roce 2014.
- Hrozí na obhospodařovaném majetku v souvislosti s tornádem nebezpečí přemnožení biotických škůdců?
Vzhledem k dřevinné skladbě (minimum smrku) na kalamitních plochách a i okolních porostech v blízkosti kalamitních ploch, nehrozí přemnožení škodlivých činitelů.
Děkuji za odpovědi (18. 7. 2013)
Petra Kulhanová