Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2009)

Lov pumy v Argentině

Ing. Petr Ziegrosser

Někteří lovci dávají přednost lovu šelem a věnují mu mnoho času i peněz. Poměrně známý je lov velkých šelem v Africe, v Kanadě, v Rusku a na Aljašce. Lov pumy v Jižní Americe však zatím absolvovalo jen několik českých lovců. Pro ty, kteří ještě váhají nad loveckou cestou do těchto končin nebo pro ty, kteří nemají dostatek informací, ale i pro ostatní čtenáře jsem sepsal několik řádků svých zkušeností z loveckých cest do Argentiny.

Fotolovy v Africe

Rostislav Stach

Na úvod musím přiznat, že jsem vždy patřil mezi ty, kteří si mysleli, že jim Afrika nemůže nic říci. Bylo to dáno asi tím, že většina pořadů o přírodě, které jsem viděl v televizi, se odehrávala právě tam a také moji kamarádi a známí, již do Afriky často jezdili, vozili domů spousty pěkných fotek. Nedomníval jsem se, že bych tam mohl nafotit něco nového, jiného nebo zajímavého. Zkrátka jsem měl pocit, že je u nás „přeafrikováno“. Jenže potom přišla nabídka od cestovní kanceláře Pangeo Tours na uspořádání fotografického workshopu právě v Africe. Na tuto akci se přihlásila parta skvělých lidí a já to vzal jako výzvu. Program třítýdenního výletu byl zcela podřízen fotografování v národních parcích Namibie, Botswany a Zambie.

Není zážitek jako zážitek

Ing. et Ing. František Bezděk

Českomoravský klub chovatelů barvářů pořádá každý rok kurz „Jelenář – vůdce barváře“. Jde o setkání členů klubu se zájemci o vedení těchto zdatných pomocníků při náročných dosledech spárkaté zvěře. Jižní Moravě, regionu s velkou tradicí chovu jelení zvěře, se tato akce dlouho vyhýbala. V loňském roce se dali dohromady nad míru zdatní organizátoři a připravili na konci druhého listopadového týdne svým kolegům příjemné setkání.

Několik postřehů k článku o Memoriálu Richarda Knolla 2008 (Svět myslivosti č. 10/2008)

Miroslav Beneš

Na posledním ročníku Memoriálu Richarda Knolla (MRK) v Třebíči jsem byl náhodou svědkem toho, že se František Zahradníček představil jako pozorovatel Světa myslivosti. Jsem pravidelným odběratelem tohoto časopisu od jeho prvního čísla. Po přečtení předešlých článků pana Zahradníčka jsem se zvědavostí čekal na jeho komentář k MRK. Článek, který vyšel v loňském říjnovém čísle, jsem si se zájmem přečetl.

MRK a MKP 2008: o čem se nepsalo

František Zahradníček

Máme za sebou dvě vrcholné kynologické akce ohařů loňského roku – memoriály Richarda Knolla (MRK) a Karla Podhajského (MKP). Podle dostupných informací měly obě soutěže patřičnou organizační a technickou úroveň. Výkony ohařů však byly rozdílné: MRK byl co do úspěšnosti a umístění ohařů „propadákem“, MKP měl z tohoto pohledu jednoznačně vyšší úroveň (přispěli k tomu také zahraniční účastníci).

Co přineslo zasedání valné hromady FITASC na Kypru?

Karel Pučálka

Valná hromada Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC) se konala 23. září 2008 v kyperském Limassolu před zahájením mistrovství světa (MS) a finále světového poháru v loveckém parkúru. Na úvod zasedání byly oznámeny změny ve vedení FITASC a proběhly doplňující volby nových členů a volby některých členů technických komisí. V průběhu jednání se řešily změny týkající se rozhodčích a pravidel FITASC pro soutěže v lovecké střelbě. Na závěr Valné hromady byli účastníci seznámeni s kalendářem závodů v r. 2009.


Příběhy loveckých obrazů – Willi Herr

Petr Šeplavý

Když jsem v r. 2002 připravoval výrobu kalendářů pro německé vydavatelství Paul Parey, přišel do redakce dopis s nabídkou spolupráce od malíře Williho Herra. Dostal jsem za úkol projednat s ním možnost vydání narozeninového kalendáře s reprodukcemi loveckých terčů a při této příležitosti jsme se poprvé setkali. Ze Singhofenu, kde vydavatelství Paul Parey sídlí, jsem se vydal do města Diez vzdáleného asi 30 km. Cesta vede údolím řeky Lahn lemovaným lázeňskými městečky, na něž z vrcholů kopců shlížejí středověké kláštery a hrady.

Oborní chovy v Jihočeském kraji (I.)

Ing. Dalibor Pačes

V prvním letošním čísle Světa myslivosti se při představování oborních chovů v jednotlivých krajích ČR přesuneme do jižních Čech. Jihočeský kraj se může z hlediska celorepublikového srovnání pochlubit společně s krajem Středočeským největším počtem obor. Na jeho území jich najdeme celkem 29, a proto jsme jejich představení rozdělili na tři části. V první se budeme věnovat devíti oborním chovům ležícím v okrese České Budějovice.

Paul-Henry Hansen-Catta a kol.: Myslivecká encyklopedie



Paul-Henry Hansen-Catta a kol.: Myslivecká encyklopedie. Z francouzštiny přeložili V. Čadský, L. Grafnetterová a M. Lázňovská. Odborná revize H. Kohlová. V r. 2008 vydalo nakladatelství Fortuna Libri, Praha. Rozsah 408 stran, četné barevné fotografie a perokresby. Prodejní cena 899 Kč.

Projekt spolupráce jihočeských a bavorských myslivců

Ing. Josef Pubal

V úterý 9. prosince 2008 byla v bavorském městečku Mauth završena dlouholetá spolupráce jihočeských a bavorských myslivců slavnostním podpisem projektu „Síť biodiverzita a myslivost“. Tento projekt předkládá obecně prospěšná společnost Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost společně s bavorským partnerem, jímž je Bavorský zemský myslivecký svaz, v rámci programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku