Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 3 (2009)

Slouží lopaty losům jako obrovská naslouchátka?

Prof. Jiří Bubeník

Můj otec dr. Antonín Bubeník (1913–1995) byl nejen světově uznávaný vědec, ale také vášnivý myslivec, který lovil v Evropě i Severní Americe. K jeho úlovkům patřil kromě jiného jelen ze Slovenska, daněk z Maďarska, kozorožec a kamzík ze švýcarských Alp, antilopa pronghorn z amerického Wyomingu, sob karibu a los z Aljašky a severního Ontaria (Kanada) či lední medvěd z kanadských Severních teritorií. Dokud mu sloužilo zdraví, každý podzim odjížděl na severozápad Ontaria, severně od města Kenora, lovit losy. Ti patřili mezi jeden z objektů jeho vědeckého zájmu, hned vedle jelenů, karibu a dalších druhů jelenovitých, které zkoumal po celém světě. Jeden z otcových experimentů týkající se losů mne velmi zaujal a rozhodl jsem se jej zopakovat.

Ptačí hosté ze severu

Ing. Libor Dostál

Letos jsme mohli častěji než v minulých letech zaslechnout v tiché zimní krajině melodicky cvrčivý hlas brkoslava severního (Bombycilla garrulus). Jak napovídá druhové jméno, je skutečným ptákem severu. Jeho evropským hnízdním areálem jsou severské smíšené a jehličnaté lesy Skandinávie a západní Sibiře. Přes naše území přelétají na cestě do jižních krajin a někteří se u nás zdrží i déle.

V klidu a pohodě za kapitálními trofejemi

Ing. David Vaca, Ph.D.

Na výstavě Jagd und Hund v Dortmundu nešlo přehlédnout expozici lovecké kanceláře Ambiance, která nabízela kromě lovu kapitálních jelenů na Novém Zélandu též lov trofejové a drobné zvěře v našich honitbách. Když jsme se u této firmy zastavili, s překvapením jsme zjistili, že jde loveckou kancelář z Brna. Jejímu majiteli a současně loveckému průvodci Martinu Jamborovi jsme položili několik otázek.

Štýrský brakýř – méně známé plemeno honičů v ČR

Petr Pořádek

Popularita honičů u nás v poslední době značně stoupá. Nepochybně to souvisí s vysokými stavy spárkaté zvěře, zejména divočáků, a se stále častějším pořádáním naháněk, na nichž se bez těchto psů neobejdeme. Při nástupu na naháňku se nám může stát, že se budeme marně snažit určit plemennou příslušnost některého ze čtyřnohých pomocníků. Může se to týkat i štýrského brakýře, rakouského národního plemene honičů. Přestože od formálního uznání tohoto plemene uplynulo již 119 let, stále není naší myslivecké veřejnosti příliš známé.

Chytrá opakovačka Strasser RS 05

Ing. Jiří Fencl

Revoluční opakovačku Strasser RS 05 vyznačující se vysokou úrovní bezpečnosti a novým patentovaným řešením závěru uvedla před dvěma lety na trh u nás dosud málo známá rakouská firma Strasser. Jde o kulovnici s přímotažným závěrem, sestrojenou Horstem J. E. Blaserem. O představení zbraně jsme požádali Ing. Romana Kosteleckého, zástupce firmy Strasser pro ČR a Slovensko.

Africká dobrodružství dr. Adolfa Schwarzenberga

Mgr. Markéta Slabová

Lov byl v našich zemích odnepaměti součástí životního stylu šlechtických rodů. Výjimkou nebyli ani jihočeští Schwarzenbergové, jejichž všední i sváteční dny výrazně ovlivňoval myslivecký kalendář. Lovecká vášeň formovala i životní osudy posledního příslušníka hlubocko-krumlovské větve rodu JUDr. Adolfa Schwarzenberga (1890–1950). Na přelomu 20. a 30. let minulého století jej přivedla až do Afriky. Mezi léty 1929–1939 navštívil černý kontinent coby lovec šestkrát, z toho pětkrát v doprovodu své manželky Hildy (1897–1979), rozené princezny z Luxemburgu a Nassau. Cílem výprav se staly lovy v britské východní Africe.

Příběhy loveckých obrazů – Karel Bubílek

Ing. David Vaca, Ph.D.

Krajina Hostýnských vrchů se svou dominantou – Hostýnem s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie – učarovala mnohým poutníkům a stala se námětem nejednomu malíři. Mezi malíře, které oslovily hluboké lesy, pestrobarevné louky, zvěř a charakteristická lidová architektura tohoto kraje, patří Karel Bubínek z Chvalčova u Bystřice pod Hostýnem. Grafikovi, malíři a velkému lokálnímu patriotovi čerpajícímu inspiraci z přírody a myslivosti, která je již několik desítek let jeho velkým koníčkem, věnujeme pozornost v dalším díle našeho seriálu.  

FEHOVA 2009 představí nejsilnější trofeje Maďarska z posledních čtyř desetiletí

15. ročník mezinárodního veletrhu zbraní, rybářství a myslivosti FEHOVA, který proběhne ve dnech 19.–22. března t. r. v areálu budapešťského veletržního střediska HUNGEXPO, nabídne myslivcům a milovníkům přírody skutečnou lahůdku. Během výstavy si budou moci prohlédnout nejsilnější trofeje zvěře ulovené v Maďarsku v uplynulých 40 letech.

Oborní chovy v Jihočeském kraji (III.)

Ing. Dalibor Pačes

Při představování jihočeských oborních chovů se dostáváme do třetí, poslední části. V ní se budeme věnovat 11 oborám, z nichž tři leží v okrese Jindřichův Hradec a osm v okrese Český Krumlov. Jde o menší obory s výměrou do 100 ha. Ve většině z nich se chová daněk a muflon, ve třech také jelen lesní. Jedna obora je zaměřena na chov divočáků.

Stopařství



Andreas David: Stopařství. V r. 2009 vydala Grada, Praha. Přeloženo z němčiny, překladatel neuveden. Lektoroval Zdeněk Kolář. Rozsah 116 stran, 102 barevných a 50 černobílých obrázků. Prodejní cena 219 Kč.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku