Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2009)

Lajky – samostatní a neohrožení lovci

Dr. Ing. Naděžda Šebková

Lajky u nás rozhodně nepatří mezi všeobecně známá a rozšířená plemena psů. Jejich chovem se zabývá pouze úzký okruh zájemců. Rovněž tak literatura o nich je velmi sporá – na našem knižním trhu neexistuje monografie o tomto plemeni a ve velkých obrazových encyklopediích bývá zmíněno také jen okrajově. A to přesto, že jde o samostatné a nenáročné psy s výjimečnými loveckými vlastnostmi.


Příběhy loveckých obrazů – František Hoffmann

Petr Šeplavý

Při pohledu na obraz zachycující souboj tetřívků od malíře Františka Hoffmanna na mne dýchne kouzlo dávno minulých časů, kdy ještě na lov jezdili králové a slovo rytíře mělo větší váhu než smlouva podepsaná politiky. Dekorativně ztvárněná krajina projasněná barvami navozuje pocit pohádky, v níž na sebe místo rytířů na koních narazili dva tetřívčí kohoutci, jejichž poušky připomínají chocholy na rytířských přilbách. S Františkem Hoffmannem se znám řadu let. Jeho obrazy jsem vídal na loveckém zámku Ohrada, kde je prodávala malířova manželka, příp. na různých mysliveckých výstavách. V tomto díle našeho seriálu se pokusím poodhalit roušku pohádkového světa malíře, myslivce a rytíře Řádu sv. Huberta Františka Maxmiliána Hoffmanna z Grünbünhelu.

Oborní chovy v Plzeňském kraji (II.)

Ing. Dalibor Pačes

V dubnovém čísle Světa myslivosti jsme představili sedm obor z území Plzeňského kraje a pro květnové číslo jsme slíbili přinést informace o dalších sedmi oborách. Dodatečně se však ukázalo, že v tomto kraji je o dva oborní chovy více, než jsme původně avizovali, takže k představení zbývá devět obor. Dvě leží v okrese Rokycany, dvě v okrese Plzeň-sever a pět v okrese Plzeň-jih. Ve všech je chován daněk evropský (ve třech z nich jako jediná zvěř), v některých muflon, jelen lesní a sika Dybowského.

Kapitální trofeje v Levicích

Doc. Ing. Pavel Hell, CSc.

Při příležitosti 14. ročníku Levických poľovníckych dní (bližší informace přineseme v příštím čísle Světa myslivosti) se 27. března t. r. sešla v Levicích ad hoc svolaná komise CIC, aby ohodnotila 56 kapitálních trofejí, z nichž 45 dosáhlo bodové hodnoty pro udělení zlaté medaile.

Mufloni ze Žlebů patří ke světové špičce

Ing. Zdeněk Nevole

Obora Žleby ležící nedaleko Čáslavi (okr. Kutná Hora) byla na stránkách Světa myslivosti již opakovaně představena (č. 12/2003 a 10/2008). Myslivecké veřejnosti je známá především díky bílé jelení zvěři, která se zde chová od r. 1973. Nyní nastal čas zmínit se o dalším druhu zvěře, který již 15 let sdílí společně s bílými jeleny oboru navazující na zámecký park – o muflonech. Důvodem je trofej kapitálního berana, který byl uloven v loňském roce.


FEHOVA 2009 aneb trofejové hody v Budapešti

Ing. David Vaca, Ph.D.

Pořadatelé letošního, v pořadí již 16. ročníku největšího maďarského prodejního myslivecko-rybářského veletrhu Fehova slíbili návštěvníkům jako třešničku na dortu výstavu 30 rekordních trofejí spárkaté zvěře ulovené v Maďarsku v posledních čtyřech dekádách. Tento počin se setkal s velkým ohlasem a obohatil již tak kvalitní veletrh, který v ničem nezaostává za jinými středoevropskými veletrhy pro myslivce a rybáře.

Jagen und Fischen, Mnichov, 1.–5. 4. 2009

Ing. Dalibor Pačes

14. ročník mezinárodní výstavy pro myslivce, rybáře a milovníky přírody Jagen und Fischen, označovaný za jedničku mezi mysliveckými veletrhy v jižním Německu, přilákal po dvou letech na Nové výstaviště v Mnichově 36 000 návštěvníků. V průběhu pětidenního prodejního veletrhu představilo své zboží a produkty ve třech výstavních halách 300 domácích a 60 zahraničních vystavovatelů.

Po stopách prof. Julia Komárka, aneb Lovy v Karpatech po téměř sto letech

Ing. Marcel Lehocký

Nezapomenutelná kniha prof. Julia Komárka Lovy v Karpatech ovlivnila celé generace českých a slovenských myslivců a směle ji lze zařadit k tomu nejlepšímu, co u nás kdy v myslivecké literatuře vyšlo. Bezpochyby patří do zlatého fondu myslivecké literatury. Ani po téměř sedmi desítkách let, které uplynuly od jejího prvního vydání, neztratila nic ze svého kouzla. V novém seriálu se vydáme po stopách jejího autora a projdeme autentická místa, kde prof. Komárek obdivoval krásy karpatské přírody a lovil srnce.  

Sitno – honitba s nejlepšími srnci v Pohroní (I.)

Ing. Marcel Lehocký

Patrně již za časů prof. Komárka existovala závist a nepřejícnost mezi lovci srnců. Myslivci již tehdy – z pochopitelných důvodů – udržovali v tajnosti lokality, kde se objevovali kapitální srnci. Jistě i proto prof. Komárek ve své knize Lovy v Karpatech nikdy konkrétně nepopsal místo, kde se podle něho vyskytovali ti nejlepší srnci. V kapitole „Také trochu nezdarů“ o nich píše takto: „Zvlášť bídně se mi vedlo v jednom krásném kraji, který neleží přímo v Karpatech, ale na Slovensku v Pohroní, kde rostli nejkrásnější srnci, jaké si dovedete představit, nejste-li příliš zhýčkaní a nejste-li snad jen střelci rekordů. Byl to kraj, kde příroda byla z jara obzvláště skvělá, takže se nijak nestydím říci, že jsem se tam celý rok těšíval.“   

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku